Ana Sayfa Gündem Sektörde Black Friday heyecanı

Sektörde Black Friday heyecanı

Alışveriş ve indirim günü Black Friday rüzgarı, Türkiye’de de esiyor. Markaların yüksek oranda indirim yapması nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de alışveriş tutkunlarınca sabırsızlıkla beklenen Black Friday, teknolojiden giyime, kozmetikten oyuncağa kadar yüzde 70’e varan oranlarda indirimler yapılarak alışveriş çılgınlığı yaşanıyor.

Haber, AVMDergi.com

Dünya genelinde “alışveriş çılgınlığı” olarak bilinen ve pek çok markanın avantajlı teklifler sunduğu Black Friday indirimlerine Türk markaları da katıldı. ABD’de Şükran Günü’nün ertesi sabahı başlayan ve artık ülkemizde de pek çok marka tarafından uygulanan Black Friday, tüketicileri de memnun ediyor.

Pek çok markanın binlerce ürününü indirimli fiyatlardan sattığı Black Friday (Kara Cuma) indirimlerine AVM sektörü de destek veriyor. Markaların yüksek oranda indirim yapması nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de alışveriş tutkunlarınca sabırsızlıkla beklenen Black Friday, teknolojiden giyime, kozmetikten oyuncağa kadar yüzde 70’e varan oranlarda indirimler yapılarak alışveriş çılgınlığı yaşanıyor.

Black Friday nedir?
Black Friday (Kara Cuma), Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan bir alışveriş ve indirim günü. ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cumaya denk geliyor. Bu sene bu tarih 23 Kasım’ı 24’üne bağlayan gece oluyor.

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiş. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar yaşanmış. Bu nedenle günün ismi “black” yani kara olarak kalmış. Ancak son yıllarda bugün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanıyor.

Kara Cuma günü, resmi bir tatil değil ancak Kaliforniya ve bazı eyaletlerde hükümet çalışanlarına “Şükran Günü’nden sonra” adında bir tatil verilmekte. 2005 yılından bu yana en yoğun şekilde alışverişin yapıldığı gün olan Black Friday gününde, çoğunlukla markalar stoklarını tükenmeye yaklaşır.

Black Friday gününde 2000’li yıllara kadar sabah 06.00’da açılan mağazalar bu tarihten sonra sabah 04.00 ila 05.00 saatlerinde hizmet vermeye başlıyordu. 2011 yılından sonra bazı mağazalar Black Friday gününde 24 saat hizmet verme kararı aldı.

Türk markaları ve AVM’lerde Black Friday rüzgarı
2005 yılından bu yana yapılan ve birçok markanın daha mevsim başında stoklarını bile tükettiği indirim çılgınlığına onlarca ulusal ve uluslararası marka katıyor. Bu markalar yüzde 70’e varan indirimlerin yanı sıra, ikinci ürüne artı indirimler, ekstra kasa indirimleri ve hediye çekleri gibi birçok avantajla 3 gün boyunca alışverişi şenliğe dönüştürecek.

Koton
Black Friday indirim rüzgarı 24 Kasım itibarıyla Koton mağazalarında da etkisini gösteriyor. Yüzde 50’ye varan indirim fırsatı, Black Friday standlarında hafta sonu boyunca devam edecek.

Mudo
Mudo, Black Friday kapsamında tüm indirimlere ek yüzde 25 indirim fırsatı sunuyor. Binlerce üründe kaçırılmayacak fırsatlar sunan Mudo, mağaza ve online alışveriş sitesinde mobilya ve aydınlatma hariç tüm ürünlerde indirim sağlıyor.

Panço


Çocuk giyim sektörünün sevilen markalarından Panço, Black Friday kampanyası nedeniyle tüm ürünlerde yüzde 30 indirim sunuyor.

Vakko
Lüks perakende markası Vakko, Black Friday’i, 24-26 Kasım tarihleri arasında indirim günleri olarak kutluyor.

Mustang


Black Friday’de Mustang, yüzde 50 indirimi tüketicileriyle buluşturuyor.

Teknosa
Teknosa, Black Friday’de yüzde 50’lere varan indirimlerle tüketicisinin karşısına çıktı.

Karaca
Karaca, internet üzerinden yapılan alışverişlerde tüm indirimlere ek olarak yüzde 15 indirim daha sağlıyor.

Marks & Spencer
Marks & Spencer, 24-26 Kasım tarihleri arasında tüm alışverişlerde ikinci ürüne yüzde 40 indirim fırsatı sunuyor.

Penti

Penti, Black Friday’i “Pink Friday” sloganıyla kutluyor. Penti, tüm ürünlerinde yüzde 40’lara varan indirimler sağlıyor.

Silk & Cashmere


2012 yılından bu yana Black Friday’i Türkiye’de kutlayan Silk & Cashmere, tüm ürünlerinde yüzde 50 indirim gerçekleştiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz