Ana Sayfa İNDEKS AYD Sektörde 121 milyar TL ciro hedefi

Sektörde 121 milyar TL ciro hedefi

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, 2017 öngörülerini AVMDergi.com için değerlendirdi. Bu yıl içinde 390 AVM’ye ve 11,9 milyon metrekare kiralanabilir alana ulaşılacağını belirten Belgü, sektörün yüzde 10 artış ile 121 milyar TL ciroya ulaşacağını beklediklerine dikkat çekti.

AYD Başkanı Hulusi Belgü, 2017 öngörülerini AVMDergi.com için değerlendirdi. Yaşanan terör olaylarının gölgesinde geçen 2016’nın zor bir yıl olduğuna dikkat çeken Belgü, sektörlerin büyümesi ve yatırımların sürmesi için ekonomik kararların belirleyici olacağını vurguladı. Dövizde yaşanan dalgalanmaların yatırımcıyı tereddütte bırakmaması için kararlı adımların atılması gerektiğinin altını çizen Belgü, şu değerlendirmede bulundu:

“2016, ülkemize yapılan saldırılar, menfur darbe girişimi ve yaşanan terör olaylarının gölgesinde geçen ve her birimizde derin yaralar açan zor bir yıl oldu. Tüm bu yaşananlar elbette ekonomimizi ve sektörleri de etkiledi. Perakende sektörü ve AVM’ler bütün bu yaşananlardan etkilenirken bizler işimize odaklanmaya, ekonomimizi ve ülkemizi güçlü kılmak adına tüm gücümüzle çalışmaya devam ettik.

Bugün geldiğimiz noktada 2016’yı 377 adet AVM ve 11,1 milyon metrekarelik bir kiralanabilir alanla kapatacağız. Öngörülerimiz, 2017’nin organize perakende için temkinli olmakla birlikte umutlu bir yıl olacağı yönünde. Ülke genelinde inşaatı veya proje süreci devam eden 10-12 adet yeni AVM bulunuyor. Bu gelişmeler, gelecek dönemde AVM yatırımlarının ve büyümenin süreceğini işaret ediyor. Önümüzdeki yıl içinde ülke genelinde 385-390 AVM’ye ve 11,9 milyon metrekare kiralanabilir alana ulaşılmasını bekliyoruz. Ayrıca bu durumunun ziyaretçi sayılarını yüzde 3 oranında arttırarak kapı girişlerini 2,1 milyara taşıyacağını ve cirosal anlamda yüzde 10 artış ile de 121 milyar TL ciroya ulaşabileceğini öngörüyoruz.

Mevcut durumda sektörlerin büyümesi ve yatırımların sürmesi için sektörün kendi dinamiklerinin yanı sıra alınacak ekonomik kararlar da belirleyici olacaktır. Dövizde yaşanan dalgalanmaların yatırımcıyı tereddütte bırakmaması için kararlı adımların atılması ve proje sahiplerinin de bu inanç ve umutla yatırımlarına devam etmesi çok önemli. Diğer yandan tüketici güvenini sağlayacak projelerin geliştirilerek perakende satışlarının daha fazla canlandırılmasına ihtiyacımız var. Gerek ekonomi yönetiminin teşvik eden kararları gerekse kamuoyunun olumlu algısı hem yatırım anlamında hem de cirosal büyümede sektörümüze 2017’de pozitif yönde ivme kazandıracak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz