Ana Sayfa AVM Sanatın en kırılgan hali Beylikdüzü Migros AVM’de

Sanatın en kırılgan hali Beylikdüzü Migros AVM’de

Eleştirmenler tarafından sanatın en kırılgan hali olarak nitelendirilen Yumurtadan Sanata Sergisi, 20.yılını kutlayan Beylikdüzü Migros AVM’de 10-16 Nisan tarihleri arasında sanatseverler ile buluşuyor. İçi boşaltılan yumurtaların birer sanat eserine dönüştürüldüğü sergide davetliler, ince işçilik gerektiren bu sanat dalını deneyimleme fırsatı da bulacak.

Sanat eseri haline getirdiği yumurtaları 7 gün boyunca, bu sene 20.yılını kutlayan Beylikdüzü Migros AVM’de sergileyecek olan Türkiye’nin en önemli yumurta oyma ustası Yusuf Eygören, etkinlikler kapsamında ziyaretçilere bir workshop sunumu da yapacak. Yumurtalara İslam hat sanatında “güzel çizgi” anlamına gelen “Hüsn-ü hat” ile farklı şekiller veren Eygören’in vereceği eğitim ile ziyaretçiler bu güzide sanatı deneyimleme şansına sahip olacak. Beylikdüzü Migros AVM’de gerçekleştirilecek Yumurtadan Sanata Sergisi 10-16 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilirken 15 Nisan Cumartesi günü saat 16.00’da sanatçı Yusuf Eygören tarafından workshop sunumu gerçekleştirilecek. Sunumun ardından bu sanata ilgi duyan katılımcılar yumurta oyma sanatını icra edebilecek.

İnce işçilik ve dikkat gerektiriyor

İçi boşaltılmış yumurtanın özel matkap ve hassas delici aletler kullanılarak eser haline getirildiği yumurta oyma sanatı, güzel sanatlar dalında ince işçilik gerektiren hassas sanatlardan biri olarak kabul ediliyor. Sanatçı Eygören’in hazırladığı sergi Türkiye’de Antalya’dan Bursa’ya, İzmir’den Eskişehir’e kadar birçok ilde sanatseverler ile buluştu.

Hassas sanatlar için 40 ülke gezdi, 12 yıl önce Çin’de tanıştı

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra iş hayatına atılan sanatçı Yusuf Eygören, 20 yılın ardından emekliliği hassas sanatlara adadı. İş hayatından çekildikten sonra 40 farklı ülkeyi ziyaret eden Eygören, 12 yıl önce Çin’de öğrendiği yumurta oyma sanatı üzerine yoğunlaştı. Yıllardır bu sanatı icra eden Eygören, Gazeteci Yazar Murat Akarçay tarafından hazırlanan Yumurtadan Sanata Türkiye Sergi Projeleri kapsamında hazırladığı eserlerini Türkiye’deki sanatseverlere ulaştırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz