Ana Sayfa Marka-Mağaza Sabanci Holding’in konsolide satişlari yüzde 11 arttı

Sabanci Holding’in konsolide satişlari yüzde 11 arttı

Sabancı Holding’in konsolide satışları, 2017 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 19 Milyar 200 Milyon TL oldu

İlk altı ayındaki operasyonel karlılığını ise yüzde 21 artırarak 4 Milyar 300 Milyon TL’ye çıkardı. Sabancı Holding’in toplam varlıkları ise 2017 yılının ilk yarısı itibari ile 326 Milyar 582 Milyon TL’ye, toplam konsolide ana ortaklığa ait özkaynakları ise 24 Milyar 564 Milyon TL‘ye ulaştı.

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Türkiye’nin Sabancı’sı olarak 90 yılı aşkın geçmişimizden aldığımız güç, deneyim ve kültürümüzle her geçen gün büyümeye devam ediyoruz. DNA’mızda da olan inovasyon, AR-GE alanındaki çalışmalarımızı; güçlü insan kaynağımızın da katkısıyla daha dinamik, daha etkin ve daha rekabetçi bir yapıyla sürdürüyoruz. Gerçekleştirmekte olduğumuz dönüşümün verdiği enerjiyle ve en büyük gücümüz olan insan kaynağımızla birlikte; sürdürülebilirlik ve çevresel sorumluluk anlayışından da ödün vermeden yenilikçi ve katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerle paydaşlarımıza sürdürülebilir değer yaratacağız.”

“Akbank ile ekonomimize 235 milyar TL kredi desteği sağladık”

Holding’in bankacılık faaliyetleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Göçmen, 2017’nin ilk altı aylık döneminde reel sektöre yönelik kredilerin gelişim gösterdiğini, 190 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplamda yüzde 7,4 büyümeyle kredilerin 235 milyar TL’ye ulaştığını belirtti.

Enerjisa 20 milyon kişiye hizmet verdiği dağıtım alanında yatırımlarını yüzde 44 artırdı

Türkiye’de her 4 kişiden 1’inin elektriğe erişimini sağlayan Enerjisa’da, değer yaratmayı sürdürdüklerini belirten Mehmet Göçmen sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılın ilk yarısı gerek pazar koşulları gerekse çeşitli düzenlemeler çerçevesinde önemli zorluklar içermiş olmasına rağmen Enerjisa olarak satışlarımızı yüzde 16, tek seferlik gelir ve giderler hariç faaliyet karımızı da yüzde 18 arttırdık. 20 milyon kişinin elektrik enerjisine erişimini sağlayan elektrik dağıtım iş kolumuzda yatırımlarımızı geçen yılın aynı dönemine göre 780 Milyon TL yatırım yaparak yüzde 44 artırdık. 2016 yılı ve 2017’nin başında işletmeye giren üretim birimlerimizin de katkısıyla, bu yılın ilk yarısında toplam elektrik üretimimiz geçen yılın aynı döneminin yaklaşık yüzde 70 üzerinde gerçekleşti.”

“Sanayi şirketlerimizle Ar-Ge ve inovasyonda fark yarattık”

Sabancı Holding Sanayi Grubu’nun faaliyetlerine de değinen Göçmen: “Sanayi Grubumuz ilk altı ayda çok başarılı işlere imza attı. Brisa markamız ile gelecek sene Sabancı-Bridgestone ortaklığımızın 30. yılını kutlayacağız. Bir yandan Aksaray’daki ikinci fabrika yatırımımıza devam ederken, diğer yandan da İzmit fabrikamızda belgelendirilen Ar-Ge Merkezi’ni hayata geçirdik. Brisa ile küresel pazara son 5 yılda 1,5 milyar TL değerinde ürün ihraç ettik. Brisa AR-GE Merkezimizle yüzde 94 olan yerli üretim oranını artıracak ve ihracatımıza ivme kazandıracağız.“

“Kordsa şirketimizle ise Amerika’dan Asya Pasifik’e kadar dört kıtada müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Lastik, kompozit ve inşaat güçlendirme pazarının teknoloji lideri olan Kordsa şirketimiz, bir önceki yılın aynı dönemine göre operasyonel kârlılığını yüzde22 artırdı. Net kârını ise yüzde 11’lik artışla 112 milyon TL’ye çıkardı.”

Temsa’daki çalışmalarına da değinen Göçmen son üç yıldır Türkiye otobüs pazar lideri olan Temsa’nın 2017 yılının ilk yarı pazar sonuçlarına göre yüzde 33’lük pay ile liderliğini koruduğunu belirtti.

“Çimentoda türkiye’nin lideriyiz, yeni yatırımlarla büyüyeceğiz”

Göçmen: “Çimento şirketlerimiz Akçansa ve Çimsa ile sektördeki liderliğimizi bu dönemde de sürdürdük. 45 yıldan uzun süredir sektörde inovasyona yatırım yapma ilkesiyle hareket ediyoruz ve yapı sektörünün trendlerine yön veriyoruz.
Çimsa şirketimizle 165 milyon ABD doları yatırım ile Afyonkarahisar’da bulunan fabrikamızın modern teknolojilerle donatılmış yeni yerine taşınma sürecini tamamladık. Çimsa Eskişehir Fabrikamızda 55 milyon ABD Doları tutarında yatırım ile I. Üretim Hattı’nın hem gri hem beyaz klinker üretecek şekilde modifikasyonunu gerçekleştiriyoruz. Bu yatırımımızın ardından, Eskişehir Fabrikamız yıllık 415 bin ton beyaz klinker üretim kapasitesine ulaşmış olacak. Böylece, Mersin Fabrikamız’ın mevcut üretimiyle birlikte yıllık beyaz klinker üretim kapasitemiz 1,6 milyon tona ulaşacak ve beyaz çimentodaki global konumumuz daha da güçlenecek.

”Perakende sektöründeki markalarımızla Türkiye’nin her yerindeyiz”

Göçmen: “Sabancı Topluluğu olarak gıda perakende alanındaki öncü markamız CarrefourSA ile 2016 yılında başladığımız dönüşümü 2017 yılının ilk yarısında başarıyla devam ettirdik. Belirlenen strateji doğrultusunda öncelikle mağaza optimizasyonu çalışmalarına ve operasyonel mükemmellik çalışmalarına ağırlık verdik. Aynı zamanda “farklılaşma” konusunda tüm format yapılarımızı bulundukları coğrafyaya göre güçlendirdik. Bu çerçevede tedarik zinciri, satın alma, lojistik ve mağaza lokasyonlarımızı yeniledik. Bugün Türkiye genelinde 625 mağazamızla gıda perakendeciliğinde en iyi hizmeti verebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.”

2017 yılının ilk yarısının perakende sektörü için genelde durgun geçtiğini de belirten Göçmen sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin teknoloji lideri olan Teknosa markamız ile özellikle ikinci çeyrek içerisinde özel günlerin yarattığı hareketlilik ve farklılaşan hizmetlerimizle aynı mağaza satışlarında hedeflediğimiz artışı yakaladık. Öncülük ettiğimiz çoklu kanal modelinde derinleşmeye devam ediyoruz. İlk yarı toplam ciromuz 1 milyar 531 milyon TL olarak gerçekleşti. Hedefimiz, yılın diğer yarısında sektörün üzerinde büyüyerek pozitif değer yaratmayı sürdürmektir.”

”Otomatik katılımda yaklaşık 2.000 firma Avivasa’yı tercih etti”

Sigorta şirketlerinin faaliyetlerine de değinen Göçmen, Avivasa şirketiyle yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre fon büyüklüğünde yüzde 28 büyüme yakaladıklarını belirtti. Göçmen sözlerine şöyle devam etti: ”30 Haziran 2017 tarihli verilere göre 13,5 milyar TL fon büyüklüğü ve yüzde 19,3 pazar payı ile Avivasa şirketimiz BES fon büyüklüğünde sektör liderliğini sürdürüyor. Otomatik katılım sisteminde ise aralarında ülkemizin dev holdinglerinin de yer aldığı yaklaşık 2 bin firma AvivaSA’yı tercih etti, BES’teki başarımızı Otomatik Katılımda da sürdürmeyi hedefliyoruz.”

“Hayat-dışı sigorta sektörünün önde gelen oyuncularından Aksigorta şirketimiz ise, sektörün yılın ilk yarısında yüzde7 büyümesine rağmen prim üretimini yüzde 15 artırarak dikkat çekici bir performans sergiledi. Haziran sonu itibarıyla Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) bazında hazırlanan finansal tablolara göre ise Aksigorta net karı geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlanarak 74 milyon TL’ye ulaştı.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz