Ana Sayfa Gündem Sabancı Holding, 4,5 milyar TL yatırım yapacak

Sabancı Holding, 4,5 milyar TL yatırım yapacak

Sabancı Holding, 2016 finansal sonuçlarını açıkladı. Düzenlenen toplantıda konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Odağımız, çalışmak, üretmek, yatırım yapmak, büyümek ve sürekli başarıyı aramak” dedi. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul da, “Son beş yılda yapılan yatırım miktarımız 17.3 milyar TL’ye ulaştı. 2017 yılında 4.5 milyar TL yatırım yapacağız, çift haneli büyüyeceğiz” diye konuştu.

Sabancı Holding 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2016 yılı kombine net satışları yüzde 12 artışla 53. 6 milyar TL, konsolide net karı ise yüzde 19 artışla 2.7 milyar TL olarak gerçekleşti. Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında ilk sözü alan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı şunları söyledi:

“Sabancı Topluluğu olarak 90 yılı aşkın süredir Türkiye ekonomisinde ve sosyal gelişmesinde önemli bir oyuncu olarak var gücümüzle çalışıyor ve değer yaratıyoruz. Birikimlerimiz, değerlerimiz ve devamlılığımız en kıymetli varlıklarımızdır. Topluluğumuzun bugüne gelmesinde katkısı olan rahmetli Sakıp Bey’i ve herkesi şükranla anıyorum. Zafer Kurtul son 20 yıla yakındır Sabancı Topluluğu’nda, Akbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak başlayan yolculuğu Akbank’ta CEO’luk görevi, daha sonra da 7 yıla yakındır holdingin CEO’luk görevini başarıyla üstlendi. Kendisinin bu süreçte, bu önemli koşuda, bu önemli kararlarda çok büyük katkısı oldu. Kendisine grubumuz adına sonsuz teşekkür ediyorum. Bayrağı başarıyla taşıdığı için hepinizin huzurlarında bir daha kutluyorum. Bundan sonraki yolcuğunda da başarılar diliyorum. Kuvvetli öz kaynaklarımız, sağlıklı finansal yapımız, daha da önemlisi, daha da kıymetlisi kuvvetli insan kaynaklarımız ve sağlam kurumsal kültürümüz ile bugünlere geldik. Bu etapları koşarak doksan yıldan fazladır biriktirerek, değer yaratarak bugünlere geldik. Bugüne kadar başarıyla koşulan bu etapların, aşılan engellerin sonunda bugün sağlıklı, güçlü bir bünyemiz var. Bu altyapı üstüne Zafer Bey bayrağı Mehmet Göçmen’e devrediyor. Mehmet Göçmen’in liderliğinde yeni etaplar koşacağız. Mehmet Göçmen 14 yıldır grubumuzda. Birikimi ve yetkinlikleri ile Sabancı Holding’de yeni dönemde, yeni etapta çok başarılı olacağına dair yönetim kurulu olarak bütün inancımız tamdır. Kendisine hayırlı olsun diyorum. 2016 yılı özel bir yıldı ve zor bir yıldı. Ancak Sabancı olarak, odağımızı hiç kaybetmedik. Odağımız; çalışmak, üretmek, yatırım yapmak, büyümek ve sürekli başarıyı aramak. Bu odağımızı hiç kaybetmeden 2016 yılında, bu zor yılda tüm Sabancı çalışanlarının özverili çalışmasıyla başarılı sonuçlar elde ettik. Ben tüm Sabancı çalışanlarını, çalışma arkadaşlarımı yürekten kutluyorum ve teşekkür ediyorum.”

Toplantıda 2016 yılını ve Topluluk sonuçlarını değerlendiren Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Sabancı Topluluğu için 2016 yılı, operasyonel kârlılığımızı arttırarak büyüdüğümüz, içinde bulunduğumuz sektörlerde hedeflerimize ulaştığımız bir sene oldu. 2016 yılı faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde başarılı sonuçlara imza attığımız bir yıl oldu. 2016’da konsolide net karımızı yüzde 19 artırarak 2 milyar 700 milyon TL’ye çıkardık. Yine aynı dönemde kombine net satışlarımız ise yüzde 12 artışla 53.6 milyar TL oldu. Kombine EBİTDA ise yüzde 25 artışla 11.2 milyar TL olarak gerçekleşti.”

2016 yılında 4.1 milyar TL yatırım

Sözlerine “Türkiye’ye inanıyoruz, yatırıma devam ediyor” diye devam eden Kurtul şöyle dedi: “2016 global anlamda zor bir yıl oldu ama buna rağmen Sabancı Holding olarak son beş yılın en büyük yatırımını da bu sene 4.1 milyar TL olarak yaptık.”

“Daha güçlü bir Türkiye için 2017’de 4.5 milyar TL yatırım”

Sabancı Holding’in 2017 yılı planlarına da değinen Kurtul: “2017 senesinde de hedefimiz çok büyük. Sabancı Holding olarak bu sene de yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz ve daha güçlü bir Türkiye için 4.5 milyar TL yatırım yapmayı, çift haneli büyümeyi hedefliyoruz. Sabancı Holding olarak 2017’de de inovasyon kültürümüz ve operasyonel mükemmellik anlayışımız ile yaptığımız her işte, faaliyet gösterdiğimiz her sektörde paydaşlarımıza ve ülkemize daha fazla değer yaratmak için çalışacak ve hedeflerimize koşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Perakendede müşteri memnuniyetine odaklanıyoruz”

Sabancı Holding’in perakende alanındaki faaliyetlerine de değinen Kurtul: “CarrefourSA ile 2017 yılı, dengeli büyüme ve karlılığa odaklandığımız bir yıl olacak” dedi. 2016 yılında satışlarını yüzde 14 arttırdıklarını da söyleyen Kurtul, 2016 yılının son çeyreğinde CarrefourSA’nın operasyonel karlılığını (FAVÖK) yüzde 2.7 oranına, net karını da başa baş noktasına ulaştırdığını belirtti.

“Türkiye’nin 58 ilinde 656 marketimizle hizmet veren CarrefourSA şirketimiz günde 500 bin müşteriyi ağırlıyor. Artık müşteri memnuniyetine daha fazla yatırım yapan bir CarrefourSA var. Önceliğimiz müşterilerimiz diyoruz ve bugüne kadar olduğu gibi 2017 yılında da müşterilerimize daha iyi hizmeti sunabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Elektronik perakende sektöründeki öncü markamız TeknoSA ile 70 ilde ve 210 mağazamızla Türkiye’nin en yaygın teknoloji market zinciriyiz. 2016 yılında TeknoSA mağazalarımızı ve teknosa.com’u 200 milyondan fazla kişi ziyaret etti.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz