Ana Sayfa Dünyadan Rus teknoloji market Eldorado satışa çıktı

Rus teknoloji market Eldorado satışa çıktı

Rusya’da uzun yıllardır faaliyet gösteren Eldorado, satışa çıktı. Pek çok Türk elektronik markasının da satıldığı Eldorado için pazarlıkların sürdüğü bildiriliyor.

Rusya’da yıllardır elektronik eşya perakende satışının simge markalarından olan Eldorado mağaza zincirinin satışa çıkarıldığı bildirildi. RBC ajansının teyit ettiği bilgiye göre, Eldorado mağaza zincirine Safmar adlı grup talip oldu. Grubun sahibi, İnguşya kökenli oligark Mihail Gutseriyev. Pazarlıkların sürdüğü bildiriliyor. Eldorado’nun yüzde 20’li hissedarı Pavel Zuna, “Çok taraflı görüşmeler sürüyor” dedi.

Bu yılın ikinci çeyreğinde cirosunu yüzde 21 arttırıp 26 milyar rubleye çıkan Eldorado, bugüne dek pek çok Türk elektronik markasının da satıldığı vitrinlerden biriydi.  Eldorado şu an bir Çek yatırımcı grubunun kontrolünde. Şirkete şu anki hali ve borçlarıyla 370 milyon dolar civarında bir değer biçiliyor.

2013’te rakibi M-Video, Eldorado’yu almak için prensip anlaşması yapmış ancak son anda anlaşma bozulmuştu. Eğer Eldorado’y Samfir Grubu satın alırsa, şirketin bir diğer rakip Tehnosila ile birleşmesi de gündemde.

Rusya elektronik perakende mağazaları zinciri içinde M.Video yüzde 16,4 ile pazarın lideri. İkinci sırada DNS yüzde 12,4 pay ile üçüncü sırada Eldorado yüzde 9,3 pay ile sıralanıyor. MedyaMarkt’ın Rusya Pazar payı sadece yüzde 3,5.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz