Ana Sayfa AVM Primemall Gaziantep AVM’de rekor kırıldı

Primemall Gaziantep AVM’de rekor kırıldı

Primemall Gaziantep AVM’de 60 baklava ustası, 15 mozaik sanatçısı ve 100 çocuk tarafından hazırlanan 37,5 metrekarelik “Baklava ile Oluşturulan En Büyük Çingene Kızı Mozaiği” ile rekor kırıldı.

Primemall Gaziantep AVM’de, Gaziantep’in Kurtuluş Günü etkinlikleri kapsamında, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve protokolün katılımıyla, “Baklava ile Yapılan En Büyük Mozaik Rekoru 39,5 metrekare ile kırıldı.

Proje, Primemall Gaziantep Alışveriş Merkezi koordinatörlüğünde Ayıntap Baklava’nın kurucusu Levent Aktaş, UMOSAD Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz, Ressam Mustafa Bencan ile gerçekleştirildi. 2 Şubat 2016’da başlayan 10 aylık çalışma sonucunda, Ayıntap Baklava’nın 60 ustası 6 bin 160 adet baklava dilimi hazırladı. 15 mozaik sanatçısı, Gaziantep Tenis Ve Yüzme Spor Kulübü’nden engelli öğrenciler, TED Koleji ve Deva Okulları’ndan 100 öğrenci 20-24 Aralık tarihleri arasında 39,5 metrekarelik “Baklava ile Oluşturulan En Büyük Çingene Kızı Mozaiğini” meydana getirdiler.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin “Baklava baklava olalı böyle bir renge girmemiştir. Bu da Gaziantep’in farkı, tatlı yiyelim tatlı konuşalım” dedi.

Prof. Dr. Orhan Kural rekoru tescil ederken “Gaziantep’in sembollerinden Çingene Kızı mozaiğinin baklava ile sanatsal bir şekilde özellikle engelli çocuklar ile beraber resmedilmesi Gaziantep’in ve ülkemizin tanıtılmasına ciddi bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Mozaik Sanatçısı Mehmet Yılmaz “UMOSAD olarak Gaziantep’in iki katma değerini bir araya getirmekten çok mutluyuz”, Ressam Mustafa Bencan da “Gaziantep adına baklavayla resmi bir araya getirmekten çok mutluyum” diye konuştu.

“40 Kattaki Tarih” adıyla Gaziantep’in sembollerinden baklava ve “Çingene Kızı Mozaiğini” bir araya getiren, Dünya Çocuk Rekorları kapsamında gerçekleştirilen rekor denemesi, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Dünya Çocuk Rekorları görevlisi Aydın Türkgücü’nden oluşan Prof. Dr. Orhan Kural Başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyetince 24 Aralık 2016 Cumartesi günü tescil edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz