Ana Sayfa Gündem Perakende sektörü sempozyumda buluşacak

Perakende sektörü sempozyumda buluşacak

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD), “Perakende Teknolojileri Sempozyumu”nda bir kez daha Türkiye’nin en güçlü perakendecilerini teknoloji çözüm ortaklarıyla bir araya getiriyor. Sektöre yön veren trend ve yaklaşımlar kadar teknoloji firmalarının verimliliğe katkı sağlayan çözümlerinin de tanıtılacağı sempozyum, 300’ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimcinin buluşmasına sahne olacak.

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD), 11 Ekim 2016’da üçüncüsünü düzenleyeceği Perakende Teknolojileri Sempozyumu ile bir kez daha Türkiye’nin en güçlü perakendecilerini teknoloji çözüm ortaklarıyla bir araya getirirken, teknolojideki son gelişmelerin de takip edilebileceği bir platform oluşturuyor. Wyndham Grand Levent’te 14:00-19:30 saatleri arasında düzenlenecek sempozyumda perakende ve teknoloji sektörlerinin önde gelen kuruluşlarından 300’ü aşkın üst düzey yönetici, girişimci ve uzman buluşacak. Sempozyumun yan salonunda, teknoloji firmalarının ürünlerini, çözümlerini ve uygulamalarını tanıtacakları bir sergi alanı da yer alacak.

11 Ekim 2016’da, Vodafone ana sponsorluğunda, Nebim, Obase ve SAP oturum sponsorluğunda gerçekleşecek bu büyük buluşmada her biri kendi kurumunda teknoloji konusunda ortaya koyduğu yeniliklerle perakende sektöründe trend yaratan ve yenilikçi girişimleriyle sektörde yeni kanallar açan yüzlerce isim bir araya gelecek. Gerçekleştirilecek panellerde, sektöre yön veren trend ve yaklaşımlar görüşülürken, tanıtım oturumlarında teknoloji firmalarının perakende sektörünün verimliliğine katkı sağlayan çözümleri tanıtılacak. KMD’nin üçüncüsünü düzenleyeceği Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nda “Perakende Teknolojileri: Geleceği Netleştirenler, Vazgeçilmez İş Arkadaşları” ve “Optimizasyon: Daha Az Kaynak İle Daha Çok İş”oturumları yer alacak.

Bu oturumlarda KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, Blesh CEO’su Devrim Sönmez, Google For Work Türkiye Ülke Müdürü Önder Güler, Invent Kurucusu Gürhan Kök, Nebim Genel Müdür Yardımcısı Murat Demiroğlu, Obase Genel Müdürü Bülent Dal, Pisano Kurucusu Özkan Aykut Demir, XPlace Genel Müdürü Alper Türkay ve Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Yanıkoğlu, görüşlerini paylaşacak olan perakendeci ve teknoloji çözüm ortağı firma yöneticileri arasında yer alacak.

KMD, cirosu 220 milyar TL’ye yaklaşan modern perakende sektörünün, gıda ve hazır giyim kategorileri dışında kalan alt kategorilerinin temsilcisi konumunda ve 65 milyar TL’lik ciroyu temsil eden üye yapısına sahip. 3.500 satış noktasında 120 bin kişiye istihdam yaratan üye yapısıyla Türkiye’de perakende sektöründe en güçlü derneklerden biri olarak kabul edilen KMD, sayısı ve beklentileri her geçen gün artan tüketicilerin taleplerini karşılayabilmenin yanı sıra geleceğin dünyasında da ihtiyaç duyulan bilişim teknolojileri altyapısının, sayısı 65’i bulan tüm üyeler için sağlanması için 2012 yılında kuruldu.

‘Perakende yatırımları, teknolojiyi takip ederek sürecek’

Kategori Mağazacılığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, yaptığı açıklamada, öncelikle KMD’nin tüm üyeleriyle birlikte Türkiye’nin içinde bulunduğu süreçte ekonominin daha da güçlenmesi için belirledikleri hedefler doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Türkiye’ye yönelik darbe girişiminin halk ve devlet büyüklerinin yoğun çabalarıyla aşıldığını vurgulayan Özpamukçu, KMD’nin, bunu takip eden süreçte ekonomide önemli bir rol üstlenen üyeleriyle birlikte çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdüreceğine dikkat çekti.

Özpamukçu, bunun somut yansımalarından biri olarak, bu yıl üçüncüsünü düzenleyecekleri KMD Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nun hedeflendiği tarihten hiçbir sapma olmadan düzenlenecek olmasını gösterdi. Diğer yandan, geçen yıl Türkiye’nin hemen her şehrinden 300 üst düzey yönetici ve uzmanın buluşmasına sahne olan sempozyuma, büyük bir ilgi olduğunu da vurgulayan Alp Önder Özpamukçu, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Teknoloji, yaşamın her alanında olduğu gibi işlerimizin işleyişinde de bir vazgeçilmez. Tüketici davranışlarında, süreçlerimizde, bizi düzenleyen mevzuatta sürekli bir değişim varken teknolojimizin de gelişmesi, değişmesi ve yeni yatırımlara girmemiz kaçınılmaz oluyor. Burada önemli olan ihtiyaçlarımızı tam olarak tespit edip geleceği de öngörerek optimum maliyetle en faydalı teknoloji yatırımını yapabilmek. Buna karar verebilmek için de tüm gelişmeleri takip ederek, Perakende Teknolojileri Sempozyumu gibi etkinliklerimizde tüm paydaşlarımızla bir araya gelerek bilgilerimizi güncel tutmalıyız. 2016 yılı zor bir yıl oldu, ancak tüketicimizin ihtiyaçlarını karşılamak için yatırımlarımızı daha verimli hale getirerek yolumuza devam ediyoruz. Bu yolda, teknolojiden her geçen gün daha da çok faydalanacağımız kesin.”

Tekin Acar: Teknoloji kadar bilgi paylaşımı da önemli

KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar, tüketici güveninin doğrudan takip edilebildiği perakende sektörünün sıkıntılı dönemlerde bile yatırımlarına devam ettiğini belirterek, “Yatırımlarımızı markamızın konumunu korumak ve tüketicimize en hızlı şekilde ulaşmak için, bununla beraber maliyetlerimizi de dengeleyecek şekilde yapmak zorundayız. Perakende, sadece ürün alıp satmaktan ziyade içinde aslında birçok matematiği olan bir sektör. Süreçlerimizi yönetirken bu matematiği yerinde kullanıp sıkıntıya düşmemek için mutlaka teknolojiden faydalanıyoruz. Bununla beraber, yoğun rekabetin yaşandığı sektörümüzde aynı zamanda bilgi paylaşımını da sağlayan Perakende Teknolojileri Sempozyumu gibi etkinlikler, gelişimimizde önemli rol oynuyor” dedi.

Ahmet Şükrü Yanıkoğlu: Yerli firmalarımız da teknoloji arenasında boy göstermeli

KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Watsons Genel Müdürü Ahmet Şükrü Yanıkoğlu da rekabette üstünlük sağlamanın yolunun tüketiciyi zamanında anlayarak süreçleri iyi yönetmekten geçtiğine değinerek, “Yönetimde en önemli yardımcımız yetişmiş insan kaynağımız ve tabii ki doğru teknolojiyi kullanmamız. Doğru uygulanmış teknolojik çözümler, sektörümüzün sıkıntılı dönemleri aşmasında, ayakta durmasında ve yatırımlarına devam etmesinde büyük önem taşıyor. Bu çözümlerin yerli firmalarımız tarafından geliştirilmiş olması da hem ekonomik olarak fayda sağlıyor hem de ülkemizin teknoloji arenasında öne çıkmasını sağlıyor” dedi.

Erkmen Onbulak: Uygulama örneklerini görmek, karar verme süresini kısaltıyor

KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Zorluteks Tekstil Genel Müdürü Erkmen Onbulak ise Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nun teknolojik yenilikleri keşfetme ve uygulama örneklerini birebir inceleme olanağı yaratması bakımından öne çıktığını vurguladı. Onbulak sözlerine şöyle devam etti: “Teknolojinin hızlı değişimiyle birlikte her geçen gün yeni bir çözüm alternatifiyle karşılaşıyoruz. Ancak bu teknolojiler maliyetli ve geri dönüşü uzun yatırımlar olabiliyor. Yerli ve üstelik uygulamasının da test edildiği çözümleri dinlememiz karar verme aşamasında bize büyük fayda sağlıyor. Yine perakende sektöründeki önemli oyuncular tarafından deneyim edilmiş çözümleri görerek, firmalar arasında deneyim ve bilgi paylaşımının sağlanması da etkinliğin yarattığı önemli fırsatlar arasında.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz