Ana Sayfa Gündem Perakende satış hacmi düştü, cirolar arttı

Perakende satış hacmi düştü, cirolar arttı

TÜİK verilerine göre, perakende satış hacmi Nisan ayı itibariyle bir önceki aya oranla yüze 0,1 oranında azalırken, aynı dönemde perakende satış hacmi yüzde 3.4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 Mayıs ayı “Perakende Satış Hacim Endeksi”ni açıkladı. Buna göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.1 oranında artış gösterirken, gıda dışı satışlar otomotiv yakıtı hariç aynı seviyede kaldı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0.3 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1.8 tıbbi ürünler ve kozmetik satışları ise yüzde 0.7 oranında azalırken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0.9 tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1.0 ve posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 3.6 oranında arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.4 arttı. Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 6,0 posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 16.6 oranında azalma gösterirken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 17.3 tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 8,4 tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4.0 oranında artış gösterdi.

Perakende ciro, bir önceki aya göre yüzde 0.1 artış gösterdi

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.2 ve gıda dışı satışlar otomotiv yakıtı hariç yüzde 0.4 artış gösterirken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0.5 oranında azalma gösterdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.0 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9.1, gıda dışı satışlar otomotiv yakıtı hariç yüzde 16.4 arttı. Otomotiv yakıtı satışları yüzde 5.5 azaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz