Ana Sayfa Gündem Perakende satış hacmi arttı

Perakende satış hacmi arttı

TÜİK, 2017 Mayıs ayı Perakende Satış Hacmi Endeksi’ni açıtladı. Perakende satış hacmi mayısta bir önceki aya göre yüzde 0.3 yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin perakende satış hacmi endeksini açıkladı. Perakende satış hacmi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 0.3 arttı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 0.3 yükseldi. Bu dönemde otomotiv yakıtı satışları yüzde 3.,2 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar 0.,4 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 0.8, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.7, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,4, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 5.7 azalırken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0.2 artış gösterdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.2 arttı. Bu dönemde otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 3.8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,6 yükselirken, gıda, içecek ve tütün satışları ise yüzde 3.6 azalış kaydetti.

Gıda dışı sektörlerin mayısta geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2.3, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 12.3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 4,7 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0.8, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 6.7 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro mayısta bir önceki aya göre yüzde 0.5 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.5, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 0.3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1.1 artış gösterdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,6 yükseldi. Söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 11,3, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarda yüzde 12,8, otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 18,6 artış görüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz