Ana Sayfa Marka-Mağaza Nike, rekor kırmayı amaçlayan projesini tanıttı

Nike, rekor kırmayı amaçlayan projesini tanıttı

Nike, inovasyon temelli ürünleri ve her zaman kendini geçmeye dayalı spor anlayışını duyurduğu Breaking2 projesi ile maraton rekorunu 2 saatin altına indirmeyi hedefliyor. 3 özel atlet ve onlara eşlik eden biyomekanik, koçluk, tasarım, mühendislik, malzeme geliştirme, beslenme, spor psikolojisi ve fizyoloji alanında uzman bir takımdan oluşan Breaking2, koşu tarihini yeniden yazmaya hazırlanıyor.

Tüm cesur hayaller gibi Breaking2’nin de güçlü bir hedefi var: İki saatin altında bir maraton koşabilmek. Birçok kişi bu zamanın imkansız olduğunu düşünüyor. Bunun için erkeklerde maraton dünya rekoru olan 2:02:57 süresini yüzde 3 oranında azaltmak gerekiyor. Bu meydan okumada Nike, atletlere imkansızı başarma ve sporun geleceğini hayal etme fırsatı sunuyor.

Maraton süresini iki saatin altına indirebilmek için Nike, farklı alanlardaki uzman bilim adamlarından ve profesyonel atletlerden oluşan bir takım oluşturdu. Breaking2 adındaki takım ile Nike, imkansıza ulaşmaya hazırlanıyor.

1954’te, Sir Roger Bannister ilk kez dört dakikada bir mil koşmayı başardı. Bannister, sadece bir rekor kırmadı, aynı zamanda atletlerin neler yapabileceklerini yeniden tanımladı ve onlara ilham verdi. Bu harika hikaye, insanların imkansız bir hedefe olan inançlarının gerçeğe dönüşebileceğini kanıtlıyor. Nike’ın kurucu ortağı ve efsanevi koşu koçu Bill Bowerman’ın söylediği gibi “Koşmanın asıl amacı yarışı kazanmak değil, insanın sınırlarını test etmesidir.” Breaking2 da temelinde bir maratondan daha fazlasını kapsıyor.

Korkusuz koşu takımı

İki saatin altında bir sürede maratonu bitirmek, 26.2 mil uzunluğundaki yarışta her yedi saniyede daha iyi bir zamana ulaşmayı gerektirir. Dünyanın en iyi koşucuları için bile bu büyük bir sıçrama. Nike, mücadelede mükemmel donanımlı (ve üstesinden gelmek için cesur olan) üç seçkin atletin belirlenmesi için önemli bir zaman harcadı. Kenya’dan Eliud Kipchoge, Etiyopya’dan Lelisa Desisa ve Eritre’den Zersenay Tadese, imkansızlığa teşebbüs etmek ve iki saatlik maraton süresini koşmak için sıraya dizildi. Bu koşucular bilinmeyenlerden korkmuyorlar aksine üstüne gidiyor.

Sporcular Eliud Kipchoge, Lelisa Desisa ve Zersenay Tadese, iki saatin altında maraton koşarak imkansızı başarma girişiminde bulunmak için Nike tarafından seçildi. Bu atletler bilinmeyenlerden korkmuyor, aksine cesaretleriyle imkansıza doğru koşuyor. Breaking2 projesinde her zamankinden daha hızlı olmak için, her saniye, yol ve şartlar titizlikle hesaplanarak, en uygun hale getirildi. İki saatin altına inmeyi hedefleyen bu maraton denemesinin tarihi ve yeri gelecek yıl açıklanacak.

Son teknolojiye sahip ürünler

Mükemmel yarışı koşmak için sporcular her zaman en yenilikçi ürünlere ihtiyaç duyuyor. Bu, Breaking2 girişiminin kritik noktalarından biri ve Nike bu noktada rakipsiz performans avantajları sağıyor. Yıllar süren kapsamlı araştırma ve geliştirmenin ardından Breaking2, her koşucunun en iyi performansı göstermesi için geliştirilen üstün inovasyon sistemini sunmaya hazırlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz