Ana Sayfa Gündem Metro, sektörün kalite çıtasını yukarıya taşıyor

Metro, sektörün kalite çıtasını yukarıya taşıyor

Metro Toptancı Market, 10 yıldır Okula Dönüş sezonunda 50 farklı kategoride 1.000 ürünü, kanserojen riskler açısından test ediyor. Ayrıca tedarikçilerin kendi üretim yerlerinde denetimler de gerçekleştiriyor, her yıl 200’e yakın tedarikçiyi eğitiyor

Metro Toptancı Market, 2008 yılında sektörde bir ilki gerçekleştirerek, çocuk ürünlerinin güvenliğini hedefleyen ve perakende sektörünün en önemli sosyal sorumluluk projelerinden olan ‘Okula Dönüş’ projesini başlattı. Bu proje kapsamında çocuklar için kanserojen risk teşkil edebilecek kırtasiye, ayakkabı ve tekstil ürünleri, fitalat, ağır metaller gibi 10 parametreyle teste tabi tutuluyor, yalnızca bu testlerden başarıyla geçen sağlıklı ve güvenli ürünlere raflarda yer veriliyor.

2008’den bu yana toplam 10.000 adet ürün test edildi

İlk olarak temel 800 ürünü test etmeye başlayan Metro, 2010 itibarıyla bu kategorilere ayakkabı, okul çantası, defter, sözlük, kalem, boya, oyun hamurunu da dahil ederek ürün sayısını 1.000’e çıkardı. Her yıl bu ürünleri 10 parametre ile analiz eden Metro’nun 2008 yılından bu yana sağlık ve güvenlik testinden geçirdiği ürün sayısı 10.000’e ulaştı.

Uygunsuzluk oranı ‘0’a yaklaştı

Metro Toptancı Market, bugün sadece ürünleri analiz etmekle kalmıyor, tedarikçileri bilfiil yerlerinde denetleyerek kimyasal kontrol gerçekleştiriyor. Şirket, her yıl 200’e yakın tedarikçisini eğiterek önemli bir misyonu yerine getiriyor. Piyasada sağlığa zararlı olan ürünlerde her geçen gün yaşanan düşüşte Metro Toptancı Market’in önemli bir rolü bulunuyor. Yerinde denetim, düzenli analizler, tedarikçi eğitimleri ve yasal düzenlemelere önayak olarak yüzde 20 olan uygunsuzluk oranını ‘0’a yaklaştırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz