Ana Sayfa Gündem Marketlerde ücretsiz naylon poşeti devri bitiyor

Marketlerde ücretsiz naylon poşeti devri bitiyor

Çevreye ciddi zararları olan naylon poşetler için perakende sektöründe önemli bir adım atılıyor. 2018’in ilk gününden itibaren marketlerdeki naylon poşet kullanımı ücretli oluyor.

Hem çevresel atık yaratan hem de perakende sektöründe maliyet yükü olan ücretsiz naylon poşet devri bitiyor. Pek çok Avrupa ülkesinde ücretli satılan naylon poşetler, Türkiye’de de devreye giriyor. Böylelikle naylon poşetlerin çevreye verdiği zarar, perakendecilerin maliyetleri düşmüş olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2018’in başında hayata geçirmeyi hedeflediği ‘Atık Yönetmeliği’ taslak metninin değerlendirildiğini belirten Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, “Naylon poşet kullanımının satış noktalarında ücretli olması yönünde yasal düzenlemenin 2018’in başında hayata geçeceğini öğrendik. Bakanlık sektörden gelecek her türlü çevreci öneri ve talebin değerlendirildiğini belirtti. Yerel zincirler olarak bu düzenleme için görüş ve önerilerimizi paylaştık” dedi. Düzenlemenin ABD ve birçok Avrupa ülkesinde başarıyla uygulandığını belirten Altunbilek, “Ülkemizde hayata geçecek olan düzenleme için bir kampanya hazırlıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz