Ana Sayfa İNDEKS Alkaş MAPIC 2017 Türkiye çıkarmasına İHKİB’ten de tam destek

MAPIC 2017 Türkiye çıkarmasına İHKİB’ten de tam destek

15-17 Kasım tarihleri arasında Fransa Cannes’da 23. defa perakende sektörüyle ilgili her şeyin ve herkesin bir araya geleceği MAPIC 2017, yurt dışı hedeflerine kilitlenen ve üyeleriyle Türkiye’nin ihracatında büyük paya sahip olan derneklerin birleştiği en önemli platformlardan biri haline geldi. Uluslararası arenaya Türk markalarını tek çatı altında tanıtmak için 2014 yılında BMD önderliğinde kurulan Turkish Brands bu yıl İHKİB’in desteğiyle BMD’nin çatısı altında bir araya geliyor.

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı, dünyanın en büyük uluslararası perakende ve gayrimenkul fuarı MAPIC, 15-17 Kasım tarihlerinde Fransa Cannes’da 23. defa dünyanın en önemli perakendecilerini ve AVM yatırımcılarını bir araya getirecek. 12 bin metrekarelik alanda düzenlenecek fuarı, 8 bin 500 katılımcının ziyaret etmesi beklenirken, dünyanın en ünlü perakende markaları, AVM yatırımcıları, masterfranchiselar, mimarları, tasarımcıları, e-perakendecileri, ülkeleri ve şehirlerinin yanı sıra dünya coğrafyasında sesini yükseltmeye kararlı markalar ve şehirlerden oluşan 8 bin 500 katılımcının yer aldığı MAPIC 2017’de ana tema ise “Food & Beverage (F&B) – Yiyecek ve İçecek” olarak belirlendi Bu yönde pek çok toplantı ve etkinliğin düzenleneceği ve bir bu kadar önemlisi, tarihinde ilk olarak ifade edilebilecek projelerin gerçekleştirileceği MAPIC 2017’de yine bir ilk olarak “Kadınlar Kokteyli” ve yeni iş bağlantılarının daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için iş bağlantılarının kurulacağı “Matchmaking Oturumları” da düzenlenecek.

MAPIC 2017’nin Türkiye ayağında ise oldukça heyecan verici gelişmeler söz konusu. Son dönemlerde yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle ihracatı daha da artırmanın yanı sıra tüm dünyadaki mağaza sayısını yükseltmeye daha güçlü odaklanan Türk perakendecileri, bu yönde MAPIC’i de daha da etkin bir platform olarak değerlendiriyorlar. Bu doğrultuda ilk kez MAPIC 2014’te Türk perakendecilerini aynı çatı altında buluşturmak için Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) önderliğinde kurulan Turkish Brands’e ihracattaki en önemli güçlerden biri olarak kabul gören İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) de destek vermiş durumda. Turkish Brands’te bu yıl 12 markanın Türkiye’yi temsil etmesi beklenirken katılımcı firma sayısının 70’i, toplam ziyaretçi sayısının ise 250’yi aşması güçlü beklentiler arasında.

Hikmet Tanrıverdi: Rekabetçi kalabilmek için uluslararası organizasyonlarda temsil stratejisi önemli

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, sesini yurt dışında daha da yükseltmek isteyen 12 markanın ağırlanacağı Turkish Brands’te ilk olarak 2014 yılında yer aldıklarını belirterek, MAPIC 2017’de ise Turkish Brands’i sahiplenme kararı alıp BMD ile birlikte çalışmalara başladıklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fransa’ya önceden organize edilmiş toplantılarımız ile bilinirliğimizi artıracak ve sektörümüzü uluslararası pazara en iyi anlatabileceğimiz şekilde çalışmalarımızı yaparak gideceğiz. Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yıllar içinde çok gelişim göstermiş ve yürüttüğü çok yönlü çabalar sayesinde kendini dünya pazarına kanıtlamış durumdadır. Türkiye, dünyanın yedinci ve Avrupa Birliği’nin ikinci büyük hazır giyim tedarikçisi olarak global oyuncular arasında yer alıyor. 211 ülkeye ihracat yapıyoruz ve bünyemizde 10 bin 137 üye var. Artık uluslararası pazarlarda rekabetçi kalabilmekle birlikte Pazar payımızı korumak ve artırmanın yolu, her zaman olduğundan daha fazla farklılaşmayı gerektiriyor. Bu nedenle uluslararası organizasyonlarda temsil edilmeye önem veriyoruz. MAPIC’e katılım göstererek 80 ülkeden 8 bin 500’ü aşkın ziyaretçinin olduğu uluslararası platformda markalarımızı tanıtarak başarılı bir organizasyon geçireceğimize inanıyorum.”

Sinan Öncel: İHKİB’in Turkish Brands’e verdiği destekle uluslararası ziyaretçilerle bağlantı olanakları sağlayacağız

BMD Başkanı Sinan Öncel de üyeleriyle birlikte 2023 yılında dünyada 20 bin mağaza açma hedeflerinin altını çizerek, bu noktada MAPIC’in, Turkish Brands temsiliyetinin ve İHKİB’in verdiği açık desteğin önemine değindi. BMD üyelerinin şu anda 110 ülkede 2 bin 500 mağaza, 12 bin 500 satış noktasıyla yer aldıklarını belirten Öncel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu amaçla yurt dışı hedef pazarlarını ve yeni işbirliklerini değerlendirebileceğimiz en büyük fuarlardan biri olan MAPIC’te her yıl öncüler arasında yer alıyoruz. Bu yıl da Türk markaları olarak MAPIC Fuarı’nın hazırlıklarına yeni bir heyecanla başladık. MAPIC Türkiye temsilcisi Alkaş’ın girişimleriyle 2014 yılında BMD önderliğinde 8 markayla ilk kez oluşturduğumuz Turkish Brands standı bu yıl aynı zamanda İHKİB’in büyük desteğiyle gerçekleşecek. Hazır giyim, ev tekstili, mücevherat gibi sektörlerden markalarımız uluslararası ziyaretçiler, yatırım ve franchise gruplarıyla bir araya gelecek. Uluslararası platformda markaları ve alışveriş merkezleriyle perakende sektörümüzün, Türk ekonomisin temel unsurlardan ve güçlü aktörlerinden biri olduğunu anlatacağız. Yabancı yatırımcıları Türkiye’ye yatırımı sürdürmeye davet edeceğiz. Türk markalarının uluslararası genişleme planlarını ve yurt dışı yatırımlarını aktaracağız. Türk markalarının bir arada olduğu standımızda uluslararası ziyaretçiler ile bir araya gelerek önemli bağlantı olanakları sağlayacağız. Türk markalarını ileriye taşıyan, küresel pazarda açılım sağlayan böyle organizasyonlarda temsiliyetimizi sürdüreceğiz. MAPIC de bu platformlardan biri niteliğindedir.”

Aközer: Global iş birliklerinin önü daha da açılacak

Gelişmeler hakkında bilgi veren Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise BMD’nin önderliğindeki Turkish Brands standına bu yıl İHKİB’in ev sahipliği yapacak olmasını son derece önemli bir gelişme olarak değerlendirirken, BMD ve İHKİB sinerjisinin MAPIC 2017’de Türk perakendecilerinin yurt dışı atılımı açısından global işbirliklerinin önünü daha güçlü bir şekilde açacağından söz etti. Aközer, bu yıl Turkish Brands’te temsil edilecek Türk markası sayısını 12 olarak ifade etti. Diğer yandan MAPIC 2017’nin yurt dışı açılım açısından farklı fırsatları da barındırdığına işaret eden Aközer, geçmiş yıllarda olduğu gibi yabancı ziyaretçilerin de katılımlıyla düzenlenecek olan Türkiye Ana Oturumu’nun yanı sıra uluslararası firmalar ile Türk firmalarının bir araya geleceği özel yemek ve kokteyl planlarının da olduğunu belirttiği. Aközer, bu noktada Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD)’nin artık geleneksel hale gelen ve bu yıl 15 Kasım 2017 tarihinde Carlton Hotel’de düzenleyeceği yemekte Türk AVM ve perakende sektörü üst düzey yöneticileriyle uluslararası yatırımcıları bir kez daha buluşturmasının global işbirlikleri açısından taşıdığı önemin altını çizdi.

MAPIC 2017’ye toplamda 70’i aşkın firma ve 250’nin üzerinde ziyaretçiyle katılacaklarının da altını çizen Aközer, firmaların globalleşme açılımlarına katkıda bulunmak için uluslararası firmalarla Türk firmaları arasında geçmiş yıllarda olduğu gibi B2B görüşmeler sağlayacağını kaydederek, “Yaptığımız çalışmalara göre B2B sayısı 400’ü aşacak gibi görünüyor” dedi.

Fuar, gıda firmalarının da merkezi olacak

Diğer yandan MAPIC 2017, bu yıl da global işbirliklerinin önünü açacak kadar geleceğe hakim olmak isteyen ve hatta onu belirlemek isteyenler için oldukça etkin ve renkli etkinlikler ve toplantılarla planlanmış durumda. Bunlardan biri “Food & Beverage (F&B) – Yiyecek ve İçecek” olarak belirlenen ana tema doğrultusunda planlananlar. Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, bu çerçevedeki çalışmaları şu sözlerle özetledi: “Ana tema olarak belirlenen F&B çerçevesinde marka bilinirliğini dünyaya yaymak isteyenler kadar global bir marka olarak etkinliğini korumanın yanı sıra yeni işbirliklerine imza atan isimlerin de içinde yer aldığı 400’ü aşkın gıda markasının katılımı doğrultusunda özel alanlar, özel etkinlikler ve oturumlar planlanmış durumda. Burger King, McDonald’s Starbucks ve Subway gibi devlerin de aralarında olduğu firmalar için fuarda özel bir alan ayrılırken, tadım galerisi, food-court alanı, temalı oturumlar ve konferanslar da planlandı. Yiyecek ve içecek alanında sadece ulusal alanda sınırlı kalmak istemeyip adını dünyaya duyurma konusunda kararlılık sergileyen Türk markalarının burada yer alması; bu yönde atılacak son derece önemli bir adım olacaktır.”

Yonca Aközer, ayrıca, MAPIC 2017’de düzenlenecek ilginç etkinlikler arasında dünyada başarılarıyla isimlerinden söz ettiren kadın perakendecilerin de içinde yer aldığı “Kadınlar Kokteyli”, şirketler arasında yeni iş bağlantılarının yaratılması için “Matchmaking Oturumları”nın da olduğuna dikkat çekti. Her iki toplantıda da Türk perakendecilerini temsil etmeye kararlı olduklarını belirten Aközer, ayrıca MAPIC 2017 kapsamında 100’den fazla konferansın düzenleneceğine ve kendi alanında dünyanın en önemli isimlerinden oluşan 200 konuşmacının bu konferanslarda perakendeciliğin bugünü ve yarını hakkında gerçek dünya trendlerini anlatacaklarını söyledi. Aközer, MAPIC 2017’deki konferans başlıklarından bazılarını ise eğlence sektöründe teknoloji, dünyaya açılmanın formülleri, perakende turizmi, seyahat perakendesi, pop up mağazalar ve tasarım-inovasyon olarak özetledi. Aközer’in altını çizdiği bir diğer nokta ise MAPIC’te perakende sektörünün teknoloji çözüm ortaklarına özel bir alan ayrılması oldu. Aközer, “Bu alanda perakendeye teknoloji alanında çözüm sağlayan teknoloji firmaları stant ve pod ile yer alacak. Firmalar bu alanda yeni konseptleri ve yeni iş modellerini perakendeciyle buluşturacak” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz