Ana Sayfa Gündem Mango, mega mağazalarla büyüdü

Mango, mega mağazalarla büyüdü

İspanya asıllı moda markası Mango, mega mağazaların açılmasıyla 2015 yılında satışlarını yüzde 15.3 artırdı. Geçtiğimiz yıl globalde 800 bin metrekareden fazla satış alanına ulaşan Mango, 63’ü 2015’te açılan 164 mega mağazayla büyümesini sürdürüyor.

Mango, MNG Holding, 2015 mali yılını 2.327 milyar euro satışla kapattı. Bu rakam, toplam satışların 2.017 milyar euro ve büyümenin yüzde 9.3 olduğu 2014 yılına göre yüzde 15.3 artışı temsil ediyor. Bu artış, yüzde 13 olan ilk beklentiyi geçti. Satışta böyle bir büyüme, grubun geçtiğimiz üç yıl içinde 1.2 milyar euroluk yatırım yaptığı ve 164 mega mağaza açarak toplam satış alanını 300 bin metrekareden fazla artırmasını sağlayan ticari dönüşüm projesinin kademeli konsolidasyonu sayesinde oldu. Mango’nun cirosunun yüzde 81’i uluslararası faaliyetlerden, yüzde 19’u yurt içi faaliyetlerden geliyor. En yüksek mega mağaza sayısına (25) sahip İspanya’da ciro yüzde 20.1 artarak bu yeni mağaza formatının önemini ispat etmiş oldu.

Mango, ulusal ve uluslararası büyümesine 2013’te oluşturduğu mega mağaza konseptiyle devam ediyor. Bu mağazalar, grubun ürün yelpazesinin tamamını veya çoğunluğunu (Woman, Man ve Kids) sunarak hem arzı hem de müşterilerin alışveriş deneyimini iyileştiriyor. 2015 yılında 63 mega mağaza açıldı ve yıl sonunda toplamda 164 mega mağazaya ulaşıldı. Yeni mağaza projeleri Milano’da Corso Vittorio Emanuele, Barselona’da Ramblas ve Dublin’de Henry Street’te açılan amiral mağazaları da içeriyor. 2016’da sonuna dek ise 45 yeni mağaza açılışı planlanıyor. 2015 sonunda, Mango, önceki yıla göre yaklaşık 100 bin metrekarelik daha fazla olan, toplamda 804 bin 500 metrekarelik satış alanıyla 109 ülkede 2 bin 730 mağazaya sahip bulunuyor.

Online mağazayla 5 kıtada faaliyette

Online satışların cirosu, grubun toplam cirosundaki payını artırmaya devam etti ve yıl sonunda bu işlemler toplam satışların yüzde 10.7’sini oluşturdu. Özellikle, bu kanaldan yapılan satışlar, önceki yıla göre yüzde 27 artış göstererek toplamda 234 milyon euroya ulaşmıştı. Mango, 83 ülkede online platformu aracılığıyla satış gerçekleştiriyor. Geçen yıl, markanın fiziksel mağazalar yoluyla zaten bulunduğu ülkelerde ürün tekliflerini tamamlamak için online genişleme Güney Amerika, Asya ve Afrika’ya odaklandı. Girdiği son pazarlar Mısır ve Güney Afrika ile Mango artık beş kıtada da faaliyet gösteriyor. Mango, 2015 boyunca müşteriyi tüm faaliyetlerinin merkezine koymaya dayalı çoklu kanal stratejisine bağlılığını devam ettiriyor. Örneğin geçen sene 600 bin kişi internet siparişlerini fiziksel mağazalardan almış veya 540 binden fazla sipariş iPad vasıtasıyla fiziksel mağazalardan sağlanmış.

Mango’da büyüme, yatırımları getirdi

Mango, tüm satış kanallarının ihtiyaçlarını karşılamak için, Lliçà d’Amunt’taki (Barselona) lojistik merkezini de tamamladı. Mango Lojistik Merkezi, şu anda 400 çalışanıyla faaliyetini sürdürüyor. Grup, 2015 yılında dünya genelinde 838 yeni iş yarattı. Bunun yüzde 35’i İspanya’da oluşturuldu. Mango’nun dünya genelinde halen 16 bin 625 çalışanı istihdam ediyor. Satışlarda büyüme, kârlılıkta artışı beraberinde getirdi. Özellikle dolar olmak üzere, belirli kurların etkisi ve yatırımlar yoluyla artan amortismanlar grubun kârını etkilemiş ve önceki yıl ile karşılaştırıldığında 4 milyonluk bir kâr ortaya çıktı. Her iki faktörün de şirkete 100 milyon euroluk bir etkisi olmuş, çeşitli kurlardaki dalgalanmalar 70 milyon euroluk bir etki yaratırken, amortismanlar ek olarak 30 milyon euroya tekabül etti.

Mango, MNG Holding’in FVAÖK’ü, önceki yıldaki 223 milyon ile karşılaştırıldığında 170 milyon euroydu. Amortismanlarla ilgili olarak, şirket Lliçà d’Amunt’taki yeni lojistik merkezinin açılmasını da içeren satış ağını dönüştürmekle birlikte yatırımlar yaptı.

Şirketin Başkan Yardımcısı Daniel López “İş modelimizi müşterilerimize çok daha çekici hale gelmesi ve güvenlerini kazanmak için dönüştürdük. Kısa süreli kârın zararında büyümeye bağlılık planlandı ve bu önümüzdeki yıllarda daha fazla kârlılık olarak geri dönecek. Bunu yürütecek en iyi ekibe sahibiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz