Ana Sayfa Gündem MallMartTürk, Irak’ta büyümeye devam ediyor

MallMartTürk, Irak’ta büyümeye devam ediyor

Kerkük’te yer alan Mall of Kirkuk’un kiralama çalışmalarını başarılı bir şekilde yürüten MallMartTürk, Irak’ta aldığı yeni projelerle yol almaya devam ediyor. MallMartTürk Genel Müdürü Mehmet Akalın, “Mall of Kirkuk’un açılışından kısa bir süre önce sözleşmesini imzaladığımız Bayti Mall’ün kiralama çalışmaları devam ediyor. Ayrıca, Duhok’un ilk ve en büyük AVM’si Duhok Mall’un yeniden kiralama ve işletme yönetim hizmetleri de tarafımızdan yürütülüyor. Çok yakında Bağdat’taki projemizin de müjdesini paylaşacağız” dedi.

Röportaj, AVMDergi.com

Mehmet Bey, Irak’taki Türk toplumunun en önemli kültür bölgelerinden biri olan Kerkük’te yer alan Mall of Kirkuk’un kiralama çalışmalarını yürütüyorsunuz. Öncelikle AVM’nin teknik özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz sizden?
28 Haziran’da açılışını yaptığımız Mall of Kerkük’ün inşaata başladığı dönemden itibaren sırasıyla, mimari, konsept ve kiralama danışmalığını yapmaktayız. Açılıştan itibaren de işletme yönetimini sürdürüyoruz. Kerkük’ün ilk AVM’si olması açısından avantajlarımız olması yanında markaların bölge hakkında ellerinde yeterli veri olmaması, kiralama çalışmalarının başladığı dönemde Covid-19 pandemisinin en zirveye ulaşmış olması gibi sebepler ile zorlu dönemler geçirdik. Ancak, toplam 30 bin metrekare kiralanabilir alanın yüzde 89’unun kiralamasını tamamlayarak açılış tarihine ulaştık. Toplam kiralanan alanın yüzde 70’i Türk, yüzde 20’si uluslararası, yüzde 10’u ise lokal markalardan oluşuyor. Defacto ve LC Waikiki hariç diğer tüm Türk markalarımız ilk defa Kerkük’te yer alıyorlar. Bu kadar yüksek bir orandan kiralama yapabilmemiz için bizlere güvenen Türk markalarına çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’deki iş birliklerimizin oluşturduğu güven ortamı Kerkük’te büyük fayda sağladı. Bunun yanında, Carrefour, Puma, Adidas, Skechers, Apple gibi markalar da ilk defa Kerkük’te mağaza açtılar. Toplam 100 mağazadan oluşan Mall of Kirkuk, açılış günü tüm beklentilerin ötesinde bir kalabalık ile karşılaştı. Saat 19.00’da halk açılışı yaptık. Saat 22.00’de AVM’ye misafir girişini sınırlamak zorunda kaldık. İlk gün merakı olarak değerlendirilebilir. Ancak, takip eden günlerde de saat 17.00 sonrasında ara ara ziyaretçi girişlerini sınırlamak zorunda kalıyoruz. Bu durum, elbette kiracılarımızı da çok olumlu etkiliyor. Birçok markamızdan rekor ciro bilgileri alıyoruz.

Mall of Kirkuk’un lokasyon avantajları nelerdir? Ne kadarlık bir hinterlanda sahip?
Mall of Kirkuk, tam anlamıyla şehrin kalbinde. Halkalar şeklinde büyüyen şehrin halkalarının tam ortasında. AVM’ye 13 sokak, 2 anayol ile doğrudan erişim sağlanıyor. Hafta içi nüfusunun 600 bin, hafta nüfusunun 800-900 bin olduğunu değerlendirdiğimiz bir potansiyelimiz var. İfade ettiğim gibi ziyaretçi sayılarımızdan da bunu görebiliyoruz.

Perakendecilere mağaza açma konusunda destekleriniz bulunuyor mu?
Hem Türk hem de uluslararası markaların Kerkük’te mağaza açmaları sürecinde birçok konuda MallMartTürk olarak hizmet verdik, vermeye de devam ediyoruz. Daha önce Irak pazarına girmiş ve tecrübeli markaların yanında ilk defa Irak’a gelen markalar ya da onların bayilerine hukuk, ithalat rejimleri, insan kaynağı, şirket kuruluşları, çalışma vizeleri gibi birçok konuda müşavirlik hizmetleri de veriyoruz.

MallMartTürk’ün önümüzdeki dönem projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Mallmartturk, Irak’ta büyümeye devam ediyor. Mall of Kirkuk’un açılışından kısa bir süre önce sözleşmesini imzaladığımız Bayti Mall’ün kiralama çalışmaları devam ediyor. Ayrıca, Duhok’un ilk ve en büyük AVM’si Duhok Mall’un yeniden kiralama ve işletme yönetim hizmetleri de tarafımızdan yürütülüyor. Çok yakında Bağdat’taki projemizin de müjdesini paylaşacağız. Bunların yanında, Türk ve uluslararası markalara distribütör geliştirme, caddede lokasyon geliştirme hizmetlerimiz de bir yandan devam ediyor. Irak’ta ki Erbil ofisimiz sayesinde Türkiye’den Irak’a ihracat fırsatlarını da gördük. Deneme amaçlı kurduğumuz ihracat departmanımız başta endüstriyel ürünler ve inşaat malzemeleri ihracatında hızla büyümektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz