Ana Sayfa Gündem M1 Adana AVM büyüyor

M1 Adana AVM büyüyor

Metro Properties ve Fiba Group ortak yatırımı olan M1 Adana Alışveriş Merkezi, 2017 Nisan ayında tamamlanacak olan büyüme ve yenilenme projesiyle ile 90 bin metrekare kiralanabilir alanda, 170 mağaza sayısına ulaşacak. Büyüme ve yenilenme projesi, yaklaşık 20 milyon euroya malolacak.


M1 Adana Alışveriş Merkezi, tam 16 yıldır Adana halkının sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap veriyor. Mağaza karması ile tüm ihtiyaçları tek bir çatı altında karşılayabilen M1 Adana Alışveriş Merkezi, yeni nesil AVM anlayışı ile ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. 2000 yılında açılan M1 Adana, şehrin alışveriş hayatına kazandırdığı bakış açısı ile bölgenin en başarılı alışveriş merkezi oldu. 2009 yılında gerçekleştirdiği ilk büyüme ve sonrasında, müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını her zaman göz önünde bulunduran bir alışveriş merkezi olarak, bölgenin çekim merkezi haline geldi.

Alışveriş merkezleri sektöründe değişim ve dönüşüme öncülük eden ve tüketiciye gerek mağaza karması, gerekse mimari bütünlük açısından çağdaş AVM’ler sunmak amacı ile hareket eden Metro Properties ve Fiba Group, M1 Adana AVM’de 2017 Nisan ayında ziyaretçilerine modern yaşama uygun “yeni alanlar”, sunmaya hazırlanıyor. Gelişen şehre daha geniş çerçevede hizmet verme amacına yönelik bir dönüşüm hedefi ile çıkılan yolda, M1 Adana bir yaşam merkezi olmaya devam edecek.

Metro Properties ve Fiba Group ortak yatırımı olan M1 Adana Alışveriş Merkezi’nin büyüme ve yenilenmesi kapsamında, güçlü ulusal ve uluslararası markalarla, 90 bin metrekare kiralanabilir alanda 105 olan mağaza sayısı 170’e çıkaracak. AVM’nin yeni alanları 2017 yılının ilk yarısında hizmete girecek.

Açık havada eğlence ve alışveriş keyfi

Perakende mağazacılık mimarisine yeni bir soluk getiren M1 Adana, yeni bir mimari konsepte öncülük ediyor. Ziyaretçilerinin açık alanda rahat ve keyifli vakit geçirebilecekleri, su ve çocuk oyun alanları, dış mekan teraslı cafe-restoranlar ve modern alışveriş sokağı ile oluşturulan yeni yapı sayesinde, M1 Adana ziyaretçilerine hem kapalı hem de açık alışveriş merkezi konseptini bir arada sunacak.

Modern yaşama uygun olarak tasarlanan M1 Adana, yeşilin hakim olduğu, açık alanlarında nefes alınan, kapalı alanlarında ise, gün ışığından maksimum ölçüde faydalanılan yeni nesil bir alışveriş merkezi olarak dikkati çekiyor.

Yeni eklenen 13 bin metrekare mağaza alanı ile 20 bin metrekarelik açık sosyal alandan oluşan bir yapının  mevcut komplekse entegre edildiği M1 Adana, sergiler, canlı performanslar gibi spor, kültür ve sanat etkinliklerinin yanı sıra, birbirinden farklı eğlenceli aktivitelerin de adresi olmaya devam edecek.

M1 Adana AVM’de, ziyaretçiler bir alışveriş gününü; dinlenerek, sinemaya giderek, ‘Etkinlik Meydanı’nda sosyal aktivitelere katılarak ve ‘Lezzet Meydanı’’nda yemeğini yiyerek, açık havadan keyifle yararlandığı keyifli bir gün haline getirebilecek.

Yıldız mimarlarla gelen standartlar

Mimarisini İspanyol L35 firmasının üstlendiği M1 Adana’nın mimari açıdan en çarpıcı özelliklerinden birisi, tek katta yer alan bir alışveriş ve yaşam şehri niteliğinde kurgulanmasıdır. Akdeniz mimarisinin yerel değerlerini göz önüne alan modern yaklaşımlarla şekillendirilmiş alışveriş kompleksi, şehrin yaşam alanı olarak tasarlanmıştır. M1 Adana’ın mimarisini gerçekleştiren bu yaratıcı ekip ünlü mimar Jos Galán’ın kurduğu Avrupa’nın en iyi mimarlık ofislerinden biridir. İkonik Real Madrid Stadyum ve alışveriş kompleksi olan Santiago Bernabeu Stadyumu’nun tasarım ekibi olma ayrıcalığını 2014 yılında yarışma ile kazandı. Puerto Venecia, Polygone Riviera, La Rocha Village, La Maquinista; Islazul gibi önemli alışveriş komplekslerine imza atan ofis, perakende sektöründe uluslararası mimarlık sahnesinin en iyilerinden biri konumunda.

M1 Adana’daki dünya markaları

M1 Adana Alışveriş Merkezi, Adana’ya ilkleri kazandırırken, büyüme projesiyle birlikte yeşil alanlar, çocuk oyun bölümleri ve “Alışveriş Sokağı ile açık alanda alışveriş imkanı” ile her dönem bölgenin en iyi alışveriş merkezi olma özelliğini korumayı hedefliyor.

Dünyanın yıldız markalarına ev sahipliği yapmaya devam edecek olan M1 Adana’nın mağaza karmasına ilk olarak eklenen markalar arasında Chillbox, Anta Freddy, Matmazel, Suwen, Marka Park, The Coffee Shop Company, Naramaxx, IKEA, Kemal Tanca, Armağan ve Pamidor yer alıyor.

M1 Adana Alışveriş Merkezi, şehrin ve bölgenin öncü alışveriş merkezi olma özelliğini, 2016 yılı sona ermeden açılması planlanan IKEA Sipariş ve Teslim Noktası ile bir kez daha vurguluyor.

IKEA Türkiye, ilkini Bodrum’da açtığı sipariş ve teslim noktalarının ikincisini M1 Adana’da açıyor. Diğer ülkelerde de giderek yaygınlaşan bu yeni alternatif satış modelinin dünya genelinde yaklaşık 30 örneği bulunuyor.

IKEA Sipariş ve Teslim Noktası’nda, yaklaşık bin 500 metrekarelik alanda, markanın tüm ürün gruplarından bölgeye uygun olduğu düşünülen yaklaşık 2 bin 500 adet IKEA ürünü sergilenecek ve  bu ürünlerin yanı sıra, ziyaretçilerimiz IKEA mağazalarında satılan 8 bini aşkın mobilya ve ev aksesuarı arasından da dilediğini sipariş edebilecek.

Tüm siparişler, yalnızca 2-3 gün içerisinde Sipariş ve Teslim noktasından teslim alınabileceği gibi, adrese teslim ve montaj hizmetleri de sunulacak hizmetler arasında yer alacak.

Gündüz Bayer: Biz yeni bir açılış yapmıyoruz, var olan başarının daha fazlasını vaat ediyoruz.

Metro Properties Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Genel Müdürü ve Asya Bölge Müdürü Gündüz Bayer, yenilenme çalışmalarıyla ilgili olarak, “Metro Properties ve Fiba Group olarak, yaptığımız müşteri araştırmaları bizi yeni açılımlara, yepyeni bir alışveriş merkezi konseptine yönlendirdi. Yeni marka talepleri ve perakendecilerden gelen istekler, bu kararı vermemizde önemli bir etken oldu” dedi. Bayer, toplantıda şunları söyledi:

“Alışveriş merkezleri sektöründe son yıllarda sadece perakende değil, yaşam merkezi konsepti öne çıktı. Ziyaretçilerimizin değişen ihtiyaçları, dünyada gelişen yeni trendler, edindiğimiz deneyimler, teknolojik ve dijital yenilikler, alışveriş merkezlerini yeniden şekillendiriyor. Çevresindeki yapılardan farklılaşan büyük binalar değil, açık havayla bütünleşen yapılar ön plana çıkıyor, içinde sokaklar, meydanlar barındıran alışveriş merkezleri doğuyor. Bir alışveriş merkezinin başarısının formülü; yer +  alışveriş merkezi konsepti + perakendeci üçlüsünün (YAP) doğru kurgulanmasından geçiyor. Bu kurguyu, değişen zaman ve trendlere göre güncellemek gerekli. Her alışveriş merkezinin, bu çok önemli değişimi doğru okuyup, konsept ve mağaza karmasını, zamana ve ihtiyaçlara uygun olarak yenilemesi ve bir dönüşüm başlatması, başarının sürdürülebilir olmasını sağlar. Biz de bugünün değil, geleceğin projelerini yaratma hedefi ile hareket ediyoruz; dolayısı ile gelişen şehre, daha geniş çerçevede hizmet verecek bir dönüşüm hedefi ile, M1 Adana büyüme ve yenilenme projesini geliştirdik. Bütün bunlara ek olarak, mevcut markalarımızın performanslarını analiz ettiğimizde yatırımımızın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gördük. Tüketici artık sadece ihtiyaçlarının karşılanması ile yetinmek istemiyor. Kaliteli ve keyifli zaman geçirmek, alışveriş merkezini hayatının bir parçası yapmak istiyor. Tüketici için alışveriş, artık bir ihtiyaç değil, bir macera,” dedi. M1 Adana’nın, perakendede bölgenin lideri konumunda bulunduğunu belirten Bayer, “Şehrin dokusuna uygun olarak tasarlanan, dikey değil yatay olarak inşa edilen M1 Adana, yeşilin hakim olduğu, açık alanlarında nefes alınan, kapalı alanlarında ise, gün ışığından maksimum ölçüde faydalanılan yeni nesil bir alışveriş merkezi olacak. Biz artık bugünün değil, geleceğin projelerini yaratmayı hedefliyoruz.”

Yurdaer Kahraman: Geleceğe taşıyacağız

Fiba Alışveriş Merkezleri ve Ticari Gayrimenkul Yatırımları CEO’su Yurdaer Kahraman, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Biz güçlü ve sadık bir müşteri kitlesine sahibiz. Bizim çıkış yolumuz farklılaşmak ve  ziyaretçilerimize daha iyi hizmet sunmak. Biz, daima sürdürülebilir bir büyüme planı içindeyiz. Burada en önemli konu, doğru zamanda doğru kararları vererek, doğru konseptleri belirlemek, bunu bölgenin gelişmesi ve büyümesi ile bağdaştırarak, doğru yatırımları yapmaktır. Bu, başarının anahtarıdır. Bu bağlamda, Adana şehrine, tüm kiracılarımıza ve en önemlisi ziyaretçilerimize karşı büyük sorumluluk duyuyoruz. Alışveriş merkezi yatırımlarında trend; müşterinin yaşam merkezi olarak algılayabileceği, sadece ihtiyaçlarını karşılayan değil, keyif alıp zaman geçireceği konseptlere doğru ilerliyor.  Adana büyük bir şehir, bu sebeple yapılacak her yatırımın, pazarın gelişimi açısından faydalı olacağını düşünüyoruz. Biz Adana’ya ilk başından beri inanıyor ve güveniyoruz” dedi.

M1 Adana Alışveriş Merkezi ‘nin öncü bir proje ve Adana’ya değer katan bir yatırım olduğunu belirten Kahraman, “Kuruluşumuzdan beri müşteri bağlılığı yüksek, müşterinin kendini konforlu hissettiği bir tarzımız var. Hedefimiz bu tarzımızı koruyarak daha dinamik, gelişen ihtiyaçlara cevap verebilecek bir yaşam merkezine dönüşmek. Cazip alışveriş sokağı, yeni meydanlar, modern mimari renkler ve farklı tasarım detayları ile, rahat ve keyifli bir atmosferde ziyaretçilerini karşılayan bir ortam hazırlıyoruz. Yeni eklenen 13 bin metrekare mağaza alanıyla, 20 bin metrekarelik açık sosyal alandan oluşan bir yapıyı mevcut komplekse entegre ederek, şu anki kapalı alışveriş merkezi konseptini daha modernize ederek, geleceğe taşıyacağız,” dedi.

Ernesto Klingenberg: Köklü değişim

L35 Konsept Tasarım Kurucu Ortağı Ernesto Klingenberg ise toplantıda şöyle konuştu:

“M1, Adana’da önemli bir merkez konumunda ve daha uzun yıllar boyunca da öyle kalacağını umuyoruz. Tasarımcılar olarak amacımız, binanın daha kullanıcı dostu, daha heyecan verici ve kesinlikle daha eğlenceli bir hale gelmesi için şu anda eksik olan unsurları tamamlamak. Başında da söylediğim gibi, bu, köklü bir değişim. Bu amaç doğrultusunda yeni M1’de kapalı ve açık alanları dengeleyecek, bu alanların rahat geçişlerle birbirine bağlanmasını sağlayacağız. İnsanların çevrelerine gerçek anlamda temas edebilmesi, gökyüzünün ve açık havanın tadını çıkarıp doğada olduğunu hissedebilmesi için açık hava deneyimi kesinlikle şart. İşte bu nedenle 20 bin metrekarelik ek alanın neredeyse tamamı açık alışveriş mekânlarından oluşuyor; mağaza ve restoranlar doğrudan yürüyüş alanlarına ve bahçelere bağlanıyor. M1’e bu yeni kimliğini kazandırmak için, dinlenme ve oyun alanlarıyla bahçelere uzanan yaya yolları ekleyerek daha yumuşak bir bina ortaya çıkardık. Mevcut tasarıma doğal olarak uyum sağlayacak güçlü ama sade hacimler ve şekillerle çalışmayı tercih ettik. Sade şekilleri sofistike detaylarla tamamladık. Ayrıca yeni M1’in yeni bir yüzü olacak; eski cephenin yerini doğal taşlar, alüminyum, ahşap ve yeşillik alacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz