Ana Sayfa İNDEKS BKM Kredi kartıyla alışveriş 40 milyar lirayı geçti

Kredi kartıyla alışveriş 40 milyar lirayı geçti

Kredi kartı kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Yılın ilk ayında 41 milyar lira kredi kartlı ödeme yapıldı, bu rakam bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 daha fazla.

Alışverişlerde kredi kartı kullanımı giderek artıyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM), yılın ilk ayına ilişkin kartlı ödeme verilerini açıkladı. Buna göre, ocak ayı sonunda Türkiye’de kredi kartı adedi 58,4 milyona ulaştı. 2015 yılının ocak ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısı yüzde 2 artış gösterdi. Ocak ayında kredi kartları ile 40,9 milyar lira tutarında ödeme yapıldı. Kredi kartı ödemelerinde geçen yılın ocak ayına oranla yüzde 10 büyüme gerçekleşti. 2015 yılı Ocak ayında kredi kartıyla ödeme tutarı 37,2 milyar lirayı bulmuştu.

Öte yandan banka kartlarıyla ödemelerin hızla artmaya devam ettiği ocak ayında, banka kartlarıyla ödeme tutarı toplam 3,4 milyar liraya ulaştı. Banka kartı ödemelerinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 37 artış görüldü.

Günlük harcamalarda ekonomiye katkı sağlayan kartlar, ocak ayında bu kez vergi ödemeleri için cüzdandan çıkarıldı. MTV ödemelerinin ilk taksitlerinin yapıldığı geçen ay içerisinde, kamu-vergi ödemeleri sektöründe kartlarla toplamda 2,1 milyar liralık ödeme yapıldı.

Bu değer 2015’in aynı dönemine göre yüzde 25 artışa işaret ederken, kamu-vergi ödemeleri sektöründe internetten kartlı ödemeler ise yaklaşık 1,3 milyar lira ile toplamın yüzde 61’ini oluşturdu. Ocak ayında yapılan her beş “3D Secure” güvenli internet ödemesinin biri MTV ödemeleri için kullanıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz