Ana Sayfa Gündem Koç Holding, ilk çeyrekte 515 milyon TL kâr elde etti

Koç Holding, ilk çeyrekte 515 milyon TL kâr elde etti

Koç Holding, yılın ilk çeyreğinde 14.1 milyar TL konsolide ciro, 515 milyon TL ana ortaklık payı net dönem kârı elde etti. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Global bir şirket olma hedefimiz doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Koç Holding, 2016 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 14.1 milyar TL gelir elde ederken, 515 milyon TL ana ortaklık payı net dönem kârı gerçekleştirdi. Koç Holding’in ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Topluluk Şirketlerimiz yılın ilk çeyreğinde gösterdikleri performans ile sektörlerinin itici gücü olmayı sürdürdüler. Gururla ifade etmek isterim ki, son dört yılda gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 26 milyar TL yatırım ile ülkemiz ekonomisinde büyümenin yapı taşlarından biri olduk. Bu yatırımlarımızın olumlu sonuçlarının gerek operasyonel gerekse finansal sonuçlarımıza yansıdığını memnuniyetle görüyoruz. 2016 yılında da yatırımlarımıza planladığımız şekilde devam ediyoruz. Yılın ilk çeyreğinde 1.4 milyar TL yatırım yaptık. Yatırım ve ihracat odaklı stratejimiz ile büyümede sürdürülebilirliğe odaklandık. Önümüzdeki dönemde de küresel büyüme vizyonumuz doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Faaliyet gösterdikleri sektörlerin dinamiklerini yakından takip ettiklerine dikkat çeken Levent Çakıroğlu, rafinaj sektöründe 2016 yılının zorlu başladığını aktarırken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Global ürün stoklarının artması ve ılıman kış koşullarının talebi etkilemesi ile Akdeniz piyasasında ürün – fiyat rasyoları zayıfladı. Dolayısıyla da gerek Akdeniz rafineri marjı, gerekse Tüpraş net rafineri marjı geçen yıla göre geriledi. Tüpraş’ın geçtiğimiz yıl tamamlanan Fuel-Oil Dönüşüm Projesi’nin de katkısıyla ilk üç aylık dönemde kapasite kullanım oranı planlı ve plansız bakım duruşlarına karşın yüzde 99,7 seviyesinde gerçekleşti. Tüpraş’taki yüksek üretim kapasitesi sayesinde; bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 artış gösteren benzin tüketiminde ülkemizin talebinin tümünü; yüzde 7,8 artış gösteren motorin talebinin ise yüzde 47’sini karşıladık.”

“Dayanıklı tüketim sektöründe iç piyasadaki büyüme dinamikleri devam ediyor”

Levent Çakıroğlu, dayanıklı tüketim sektöründe iç piyasadaki büyüme dinamiklerinin devam ettiğine de dikkat çekerken, Arçelik’in ilk çeyrekte satışlarını bir önceki yıla oranla yüzde 23 artırdığını belirtti. Bu artışta hem iç pazarın hem de ihracatın etkili olduğunu anlatan Levent Çakıroğlu şöyle devam etti: “Toplam satış gelirlerinin yaklaşık yüzde 60’ının yurtdışı gelirlerden sağlayan Arçelik inovasyon, Ar-Ge ve markalarına sürekli yatırım yapıyor. Gerek satış yaptığı coğrafyalardaki çeşitlilik, gerekse geniş ürün gamı ile başarılı büyüme stratejisini sürdürüyor.”

“Otomotiv sektöründe iç piyasadaki yavaşlamaya karşın Ford Otosan ve Tofaş’ın cirosu ihracatın etkisiyle arttı”

Levent Çakıroğlu otomotiv sektöründe geçtiğimiz yılkı rekor büyümenin ardından, ilk çeyrekte iç piyasada özellikle ticari araçlarda yavaşlama gözlemlediklerini belirtti. İç piyasadaki yavaşlamaya karşın ihracatın da etkisiyle ilk çeyrekte Ford Otosan’ın cirosunu yüzde 17, Tofaş’ın cirosunu yüzde 27 artırdığını açıklayan Levent Çakıroğlu, dayanıklı tüketimde olduğu gibi otomotiv satışlarında da toplam cironun yaklaşık yüzde 70’inin ihraç piyasalarından karşılandığını vurguladı. Çakıroğlu, “Hız kesmeden sürdürdüğümüz yatırımlarımız ve faaliyet gösterdiğimiz ihraç pazarlarımız ile ürün gamımızın çeşitliliği sürdürülebilir büyümeyi yakalamamızda önemli bir paya sahip” dedi.

“Finansal ve operasyonel gücümüz uluslararası alanda takdir görüyor”

Levent Çakıroğlu, son dönemde piyasa dinamiklerindeki hızlı değişim ve zorlu koşullar nedeniyle Koç Topluluğu Şirketleri’nin finansal ve operasyonel konumlarını daha da güçlendirmek üzere önlemler aldıklarını da belirtti. Bu güçlü stratejilerin uluslararası alanda da takdir gördüğünü vurgulayan Levent Çakıroğlu şöyle devam etti: “Yılın ilk çeyreğinde Koç Holding’in Borsa İstanbul’da en değerli şirket olmasının yanı sıra, Mart ayında çok başarılı bir Eurobond ihracı gerçekleştirdik. Uluslararası kredi derecelendirme şirketleri Moody’s ve Standard&Poors’un (S&P) Mart ayındaki analizleri neticesinde ‘yatırım yapılabilir’ statümüz korunurken, S&P Koç Holding’in kredi görünümünü pozitife çevirdi. Zorlu bir dönemde; tüm jeopolitik risklere karşın Koç Holding olarak yatırım yapılabilir seviyemizin korunmasının ve pozitif görünümün önemli bir başarı olduğuna inanıyoruz.” Levent Çakıroğlu, son Eurobond ihracı sonrasında Koç Holding’in finansal yapısının ve nakit pozisyonun daha da güçlendiğini belirtirken, “Şartlar ne olursa olsun olası risklere karşı güçlü, aynı zamanda da fırsatları da en iyi şekilde değerlendirebilecek altyapıya sahibiz” dedi.

20 bini aşkın Koç Holding çalışanı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği seminerlerine katıldı

Koç Topluluğu’nun sadece ekonomik alanda değil, toplumsal fayda yaratmada da öncü konumuna dikkat çeken Levent Çakıroğlu, AÇEV ve TAP Vakfı işbirliğinde yürütülen “Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” projesini Türkiye’nin dört bir yanına farkındalık seminerleri ile taşımaya devam ettiklerini belirtti. 20 bini aşkın Koç Topluluğu çalışanının ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ seminerlerine katıldığını anlatan Levent Çakıroğlu, “Bugüne kadar bin 400’e yakın bayimiz, 4 bine yakın öğrenci ve 790’ı aşkın yerel yönetim mensubu da seminerlerimize katıldı. Koç Topluluğu olarak eşitlikçi bir toplum için üzerimize düşeni yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz