Ana Sayfa Gündem KHK ile kapatılan OTİAD yeniden açıldı

KHK ile kapatılan OTİAD yeniden açıldı

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında “sehven” kapatılan Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), 22 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yeniden açıldı. 

OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, “Kurulduğu 1999 yılından bu yana tüzüğünde belirtilmiş amacının dışına çıkmadan, sadece Osmanbey’in ticaret olanaklarının geliştirilmesine odaklanan OTİAD’ın yapılan tetkik ve incelemeler sonucu aklanacağını ve faaliyetlerine kaldığı yerden devam edeceğine inancımız tamdı… Bugüne kadar kendini siyasal temelli faaliyetlerin dışında tutmaya azami hassasiyet ve gayret gösteren OTİAD, herhangi bir iradenin veya grubun etki alanına hiçbir zaman girmemiş, bundan sonra da girmeyecektir” diye konuştu.

Olağanüstü Halin Uygulanmasına Yönelik 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 23 Temmuz 2016 tarihinde faaliyetleri durdurulan Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), 22 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 677 sayılı KHK ile yeniden açıldı.

Yapılan incelemeler sonucunda FETÖ/PDY terör örgütü ile herhangi bir ilişkisinin olmadığına hükmedilen OTİAD, faaliyetlerine kaldığı yerden devam edecek.

OTİAD’ın açılması, 3 bini aşkın firmanın faaliyet gösterdiği ve yıllık 1,5 milyar dolarlık tekstil ve hazır giyim ihracatıyla Türkiye ekonomisine önemli bir döviz girdisi sağlayan Osmanbey’de sevinçle karşılandı. Kararın ardından acilen toplanan OTİAD Yönetim Kurulu, gelişmeleri tüm yönleri ile ele alıp bir değerlendirme yaptıktan sonra Başkan İlker Karataş aracılığı ile şu açıklamayı yaptı:

“15 Temmuz 2016 tarihindeki menfur darbe teşebbüsünü takiben ilan edilen Olağanüstü Hal kapsamında kapatılan dernekler arasında yer alan Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), 22 Kasım 2016 tarihinde yeniden açılmış bulunmaktadır. Tam 123 gün sonra gelen bu adalet, gerek Osmanbey’de gerekse OTİAD’da sevinçle karşılanmıştır.

Kurulduğu 1999 yılından bu yana tüzüğünde belirtilmiş amacının dışına çıkmadan, sadece Osmanbey’in ticaret olanaklarının geliştirilmesine odaklanan OTİAD’ın, yapılan tetkik ve incelemeler sonucu aklanacağını ve faaliyetlerine kaldığı yerden devam edeceğine inancımız tamdı. Fakat Türkiye’nin olağanüstü bir dönemden geçtiğinin de farkındaydık. Olağanüstü dönemlerin ve şartların, olağanüstü idare ve tedbirlerini de beraberinde getirdiğinin idrakiyle ülkemizin içinde bulunduğu durumdan bu tür önlemlerin sıkı ve ciddiyetle uygulanması ile kurtulacağına samimiyetle inanılmış ve bu yönde hareket edilmiştir.

Bu ahval ve şartlar doğrultusunda yetkili mercilerimiz tarafından ilan edilen ve alınan tüm tedbirlerin tarafımızca her daim ülkemizin huzurunun yanı sıra devletimizin bekası adına alınmış önlemler olarak değerlendirilmiş ve desteklenmiştir.

Bununla birlikte, sehven kapatıldığımız 23 Temmuz 2016 tarihinden bu yana, derneğimizin kapatılmasına mesnet söz konusu hain örgüt oluşumu ile yakından veya uzaktan hiç bir ilgisi olmadığı hususu, devletimizin yetkili ve ilgili tüm mercilerimize yazılı ve şifahi tüm ayrıntılarıyla anlatılmış ve sonuçta haklı olduğumuz tüm açıklığı ile ortaya çıkmıştır. Bugüne kadar kendini siyasal temelli faaliyetlerin dışında tutmaya azami hassasiyet ve gayret gösteren OTİAD, herhangi bir iradenin veya grubun etki alanına hiçbir zaman girmemiş, bundan sonra da girmeyecektir.

Bu itibarla; 4 ay gibi uzun sayılabilecek bir süre kapalı kalmasına rağmen derneğimizin yeniden açılması ile Türkiye’nin geleceğine yönelik samimi duygularımızı ve güvenimizi perçinlemiş ve sağlamlaştırmıştır. Türkiye’nin mevcut şartları doğrultusunda uygulanmakta olan OHAL sürecinde biz de iş dünyası olarak her zamankinden daha fazla ve azimli bir şekilde çaba harcamaya, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Sonuç olarak; derneğimizle ilgili böylesine büyük bir yanlıştan makul bir süre içinde dönülmesinde katkısı ve emeği olan herkese en derin teşekkürlerimizi sunarken bu kararın ülkemiz ve Osmanbeyimiz açısından hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”
OTİAD, 1999’dan bu yana faaliyette
Osmanbey’de faaliyet gösteren firma temsilcilerini bir araya getiren sektörel bir sivil toplum kuruluşu olan Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) 2 Ağustos 1999 yılında kuruldu. Yaklaşık 750 kayıtlı üyesiyle Osmanbey’in değişimine öncülük eden ve Osmanbey’in bugünkü görünümüne kavuşmasını sağlayan OTİAD, modern, temiz ve güvenilir bir açık hava alışveriş merkezi haline getirdiği Osmanbey’i tasarım ve üretim anlamında “İstanbul’un dünyaya açılan moda kapısı” olarak tanımlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz