Ana Sayfa Gündem Kemal Tanca hayatını kaybetti

Kemal Tanca hayatını kaybetti

Kemal Tanca ayakkabılarının kurucusu Kemal Tanca hayatını kaybetti.

1925 doğumlu Kemal Tanca yaşlılığa bağlı bakım hastası idi. Tanca Şirinevler Hizmet Hastanesi genel yoğun bakımda tedavi görüyordu. Kemal Tanca’nın cenazesi, 5 Kasım Cumartesi günü öğle namazına müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.

Kemal Tanca kimdir?

Ünlü ayakkabı markası Kemal Tanca’nın kurucusu Kemal Tanca, 1925 yılında dünyaya gelmiştir. Adanalı bir ailenin çocuğu olan Tanca’nın diğer adı Gazanfer’dir.

1925 yılında babası Adana’da ayakkabıcılık yapmaktadır. Kendisi de babasının ayakkabı dükkanında çıraklıktan yetiştiği için iş hakkında büyük bilgi sahibidir. Adana’da babasının dükkanında ayakkabıcılığı iyi bir şekilde öğrenerek bölgede tanınan bir ayakkabıcı haline gelmiştir.

kemal-tanca-magaza

Yıllarca süren çalışkanlık kendisine kendi markasını oluşturma fikrini oluşturmuştur. En sonunda cesaretini toplayarak İstanbul’a gelmiş ve Kemal Tanca markasını oluşturmuştur. İlk başlarda çok zorluk çekse de çalışkanlığı ve azmi sayesinde Kemal Tanca markasını iyi bir yere getirmiştir.

Tanca ve dört oğlu birlikte çalışarak Türkiye’nin en büyük ayakkabı markasını sektöre tanıtmışlardır. 1950 yılında sektöre hızlı bir giriş yapan Kemal Tanca markası domino taşı etkisi yaratarak Türkiye’de 100’ün üzerinde Kemal Tanca mağazasına dönüşmüştür.

Aynı zamanda oğlu Tamer Tanca, çocukluğunda doktor olmak isteyen başarılı bir öğrenci olmuş ve babasına ilk atölyesini açtığı dönemlerde yardımcı olmuştur.

Bu yükseliş aralıksız devam etmiş ve şu an Türkiye’de Kemal Tanca’ya ait 100’ün üzerinde mağaza bulunuyor. Ayrıca Kemal Tanca markası yurt dışıyla çalışan bir marka haline gelmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz