Ana Sayfa AVM Kanyon’a ‘Best of BREEAM’ ödülü

Kanyon’a ‘Best of BREEAM’ ödülü

Kanyon, “BREEAM” sertifikasına sahip binalar arasından seçilen “Best of BREEAM 2016 Ödülleri”nde, enerji kullanımı, su tüketimi ve atık yönetimi konularında yapılan değerlendirmeler sonucunda “BREEAM Retail In-Use” kategorisinden ödül alarak büyük bir başarıya daha imza attı.

2012 yılında, BREEAM kriterleri doğrultusunda değerlendirilip sahip olduğu “Mükemmel” seviyesindeki sertifikasını 2015 yılında “Olağanüstü” düzeyine çıkararak Türkiye’de bina yönetimi alanında bu seviyede sertifika alan ilk ticari yapı olan Kanyon, bu konuda “Best of BREEAM 2016”da “BREEAM Retail In-Use” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Kanyon, bir çok mağaza, ofis, rezidans gibi çok amaçlı kullanıma yönelik binalar arasından, sıcak su kaynağının yüzde 35’inin güneş enerjisi olması, tüm enerji ve su tüketimini optimize eden bir şekilde yönetilmesi gibi enerji kullanımı ve su tüketimine yönelik konulardaki başarısından dolayı diğer adayları geride bırakarak ödülü kazandı.

BREEAM Sertifikası

BRE Environmental Assessment Method (BREEAM) ilk olarak 1990’da İngiltere’de kullanılmaya başlanan, güncel olarak dünya genelinde 25 ülkede benimsenen bina çevresel değerlendirme sistemidir. BREEAM sertifikasının amacı bir binanın ne kadar çevreye duyarlı olduğunun standartlar doğrultusunda değerlendirilmesinin yapılmasıdır. Var olan binalar (BREEAM In-Use) değerlemecisi proje süresince bina ekibi ile çalışmakta ve enerji, su, malzeme, atık, sağlık ve iç hava kalitesi, kirlilik, ulaşım, arazi kullanımı ve ekoloji konularında gerekli değerlendirmeleri yapmaktadırlar. Değerlendirmenin ardından her kriterdeki hedefleri tespit edip binanın bu kriterlere uygunluğunu ortaya koymakta ve standartların altında kalan konuları iyileştirmeye çalışmaktadır. Tüm bu işlemlerin sonunda denetçiler denetlemeyi yapmakta ve sonuçları raporlayarak BRE Global’e iletmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz