Ana Sayfa AVM Kahramanmaraş Piazza’dan sağlıklı yaşam standı

Kahramanmaraş Piazza’dan sağlıklı yaşam standı

Kahramanmaraş Böbrek ve Diyaliz Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KABÖDER), Dünya Böbrek Günü dolayısıyla Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde sağlıklı yaşam standı açtı.

Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Kahramanmaraş Böbrek ve Diyaliz Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KABÖDER)’nin sağlıklı yaşam standına ev sahipliği yaptı. Özel Sular Vatan Hastanesi hemşirelerinin ücretsiz tansiyon ve şeker ölçümü yaptığı etkinlikte, Avrupa Birliği Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Yahya Sağlıker ile Nefroloji Uzmanı İsmail Yıldız vatandaşların sorularını cevapladı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Doku ve Organ Nakli Koordinatörlüğü de organ bağışı alarak etkinliğe katkıda bulundu. KABÖDER yönetimi ise, Piazza ziyaretçilerine bilgilendirici broşürler dağıttı.

350 bine yakın hipertansiyon, 80 bin civarında böbrek hastası var
Kahramanmaraş’ta 350 bine yakın hipertansiyon, 80 bin civarında da böbrek hastası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yahya Sağlıker, “Sadece ve sadece Kahramanmaraş halkının sağlıkları iyi olsun, tansiyonları yükselmesin, kendilerinde şeker hastalığı olmasın, diyalize girmesinler, böbrek nakli olmasınlar diye geldik. Ve de çok faydalı olduğunu gördük” dedi.

Düzenli kontroller ile hastalığın önüne geçilebilir

Hipertansiyon hastalarının çoğunun, ölçüm yaptırmadığı için hastalığından habersiz olduğunu ifade eden Sağlıker, “Hiç kimse tansiyon ölçtürmüyor. Hiç kimse idrar tahlili yaptırmıyor. Bizim amacımız bunu hızlandırmak. İnsanları uyarmak. Hiç olmazsa ‘haftada 2 defa tansiyonunuzu ölçtürün, nabzınızı ölçtürün, 2 ayda bir şekerinizi ölçtürün’ demek ve de böbrek nakli yaptıracak olan hastalara yardım etmek üzere buradayız” diye konuştu.

Erken teşhis her hastalık gibi böbrek hastalıklarında da önemli

KABÖDER Başkanı Hanifi Çöplü ise, özellikle böbrek hastalıklarında erken teşhisin çok önemli olduğunu vurguladı. İş işten geçtikten sonra hem hasta hem de ailelerin çok yıprandığını belirten Çöplü, “İnsanların basit sağlık kontrolleriyle sağlık durumlarına ilişkin bilgi sahibi olmalarını istiyoruz. Burada yapılan taramaların da amacı bu. Ben kendim ve ekibim adına bu etkinliğimizde bize destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz