Ana Sayfa Gündem JLL Türkiye’den 1 milyar TL’lik işlem

JLL Türkiye’den 1 milyar TL’lik işlem

2015 yılında perakende ve ofis alanlarında yaklaşık 1 milyar TL’lik alım-satım işlemi gerçekleştiren JLL Türkiye, önemli bir başarıya imza attı. 2014 yılında 400 milyon TL olan alım-satım işlemlerindeki çarpıcı artışa dikkat çeken JLL Türkiye Sermaye Piyasaları Direktörü İdil Hamzadi, “1 milyar TL’lik işlemin yüzde 40’ının 1 Kasım tarihinden sonra gerçekleşmesi önemli bir ayrıntı. İşlemlerden biri, perakende sektörünün en yüksek montanlı yatırımı olan 223 milyon TL’lik İzmir CarrefourSA satışı oldu” dedi.

Ticari gayrimenkul üzerine finansal ve profesyonel hizmetler veren, yatırım yönetimi alanında danışmanlık hizmetleri sunan JLL’in Türkiye ofisi, 2015 yılını yaklaşık 1 milyar TL tutarında beş alım-satım işlemi ile tamamladı. Konu ile ilgili bilgi veren JLL Türkiye Sermaye Piyasaları Direktörü İdil Hamzadi, bu rakamın 2014 yılında yaklaşık 400 milyon TL olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, “2015 gibi ülke ekonomisi açısından ‘durgun’ olarak nitelendirilebilecek bir yılda, işlem hacmini iki kattan fazla artırmanın önemli bir başarı olduğuna inanıyoruz. 1 milyar TL’lik işlemin yüzde 40’ının 1 Kasım tarihinden sonra gerçekleşmiş olması önemli bir ayrıntı. Bunu politik istikrarın yatırım piyasaları için önemi ve yatırımcıların politik istikrara verdikleri olumlu tepki şeklinde yorumlayabiliriz” dedi.

266 milyon TL’lik ofis işlemi

JLL Türkiye’nin 2015 yılında imza attığı beş işlemden üçü ofis, ikisi perakende alanında gerçekleşti. Tümü satış olarak gerçekleşen ofis alanındaki işlemlerin toplamı 266 milyon TL’yi buldu. Şirketin Sermaye Piyasaları Departmanı aracılığıyla perakende sektöründe gerçekleştirdiği iki işlemden biri Demirpark AVM’nin satışı oldu. Yılın tek AVM satışı olan bu işlemin yanı sıra yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen 223 milyon TL’lik İzmir CarrefourSA satışında da yine JLL Türkiye imzası yer aldı. Şirket böylece perakende sektörünün en yüksek montanlı yatırımına aracılık ederek, perakende yatırımları konusundaki liderliğini korudu.

Yüzde 80 pazar payı

Yürüttükleri iki ayrı perakende projesi ile 2016 yılında da önemli perakende işlemlerine imza atmaya hazırlandıklarını ifade eden İdil Hamzadi, “Gerçekleşen yatırım işlemleri göz önüne alındığında, pazarda yüzde 80 gibi son derece yüksek bir oranla baskın konumda bulunduğumuzu söyleyebiliriz. Müşterilerimiz genellikle ‘tekrar eden’ müşterilerden oluşuyor. Bunun başlıca nedeninin, yürüttüğümüz satış süreçlerinin şeffaf ve adil olması sayesinde hem alıcı hem de satıcı tarafı tatmin eden sonuçlara ulaşılması olduğunu düşünüyoruz. Bu şeffaf ve adil yaklaşım çerçevesinde, doğru yatırımcı kitlesine ulaşılması sonucunda, bazı satış işlemlerinde beklentilerin yüzde 15-20 üzerine çıkıldığı dahi görülebiliyor. Alım tarafında hizmet verdiğimiz müşterilerimiz, sahip olduğumuz piyasa bilgisi ve hâkimiyeti kapsamında en doğru fiyatlamanın yapılacağını biliyor. Alımı yapılacak gayrimenkule ilişkin detaylı ticari ve teknik inceleme, gayrimenkulün en doğru fiyata alınması noktasında kilit rolü oynuyor” dedi.

Toplam 2,5 milyar doları buldu

2007 yılından bu yana 2,5 milyar dolar değerinde ticari gayrimenkul yatırımına aracılık eden JLL Türkiye, hem yerel hem de ülkemizi merceği altına almış uluslararası yatırımcılar için hizmet platformunu genişleterek sürdürüyor. JLL üzerinden ticari gayrimenkul yatırımları için Türkiye’ye odaklanan uluslararası fonların toplam büyüklüğü yaklaşık 10 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu fonlar ağırlıklı olarak, düzenli nakit akışı sağlayacak yatırımların yanı sıra gelir artışı olanağı bulunan yatırım fırsatlarına ve sermaye kazancı sağlayacak yatırımlara odaklanıyor.

JLL Türkiye, bugüne dek Cevahir AVM, Netaş Ümraniye, Skymark Levent (Ferko Signature), CarrefourSA İzmir, Demirpark AVM ve Allianz Ofis dahil olmak üzere, Türkiye’nin en önemli ticari gayrimenkul yatırım projeleri için aracılık hizmetleri sundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz