Ana Sayfa Gündem İstanbul’da doğdu, dünya markası oldu

İstanbul’da doğdu, dünya markası oldu

Meşhur lavanta kolonyası ile hafızalara kazınan Rebul 121. yaşını kutluyor. Osmanlı’dan günümüze kalan ender işletmelerden biri olan Rebul Eczanesi’nin laboratuvarında doğan Rebul, 62 ülkede satılan bir dünya markasına dönüşmenin haklı gururunu yaşıyor.

Fransız eczacı Jean Cesar Reboul, Osmanlı’nın son dönemlerinde geldiği İstanbul’a hayran kalıp mesleğini burada icra etmeye karar verdi. İstiklal Caddesi’ndeki görkemli yapılardan biri olan Rumeli Han’da 6 Ağustos 1895 günü “Grande Pharmacie Parisienne” (Büyük Paris Eczanesi) adıyla ilk eczanesini açtı. Bir süre sonra adı Reboul tabelası altında hizmet veren eczanenin kaderi Cumhuriyet’in ilk eczacılardan Kemal Müderrisoğlu’nun çalışmaya başlamasıyla değişti. Eczaneyi devralan Müderrisoğlu, özellikle İstanbul beyefendilerinin vazgeçilmez kokusu haline gelen lavanta kolonyası ile adını duyurdu.

İstanbul’dan 62 ülkeye

Atelier-Rebul

İstiklal Caddesi’nden yayılıp önce İstanbul’u, sonra tüm Türkiye’yi saran o koku bugün dünyanın 62 ülkesinde milyonlara ulaşan dev bir markaya dönüştü. Müderrisoğlu ailesinin eczane laboratuvarında temelini attığı Rebul, modern tesislerde üretilen kolonya, parfüm ve ev kokularının yanı sıra SPA, saç ve vücut bakım ürünlerinden oluşan geniş bir ürün gamına sahip. Rebul ailesinin üçüncü kuşak temsilcisi Kerim Müderrisoğlu, Atelier Rebul ürünleri ve butik mağazalarıyla adından söz ettiriyor.

“Daha güçlü ilerliyoruz”

120 yıl boyunca aynı yerde hizmet veren Rebul Eczanesi, geçen yıl bulunduğu bina otele dönüştürülünce taşınmak zorunda kaldı. Rebul Eczanesi, Bağdat Caddesi’ndeki yeni yerinde Kemal Müderrisoğlu’nun en küçük oğlu Mehmet Müderrisoğlu’nun yönetiminde hizmet vermeye devam ediyor. Rebul’un son 50 yıllına imzasını atan Mehmet Müderrioğlu, Rebul Eczanesi açıldığında henüz Henry Ford’un otomobili keşif etmediğini ve Marconi’nin telgrafı bulmadığını hatırlatıyor. Mehmet Müderrisoğlu, 62 ülkede milli bir marka olan Rebul’un ürünlerinin satıldığına vurgu yaparak, “Türkiye genelinde 15 kozmetik butiği olan, hızla büyüyen ve gelişen bir marka olarak sizlerin desteği ile daha hızlı ve güçlü ilerlemekteyiz” dedi.

Yıldönümüne özel yüzde 21 indirim

Mehmet Müderrisoğlu, Rebul’un 121. yılı nedeniyle Atelier Rebul mağazalarında yüzde 21 indirim yapacaklarını kaydederek,“Bizi ziyaret edecek Rebul sevenlere küçük ikramlarımız olacak. İster Atelier Rebul mağazaları, ister Bağdat Caddesi’ndeki Rebul Eczanesi’ni, ister İstiklal Caddesi’ndeki Rebul 1895 Eczanesi’ni ziyaret ederek sevincimize ortak olmanızı bekliyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz