Ana Sayfa İNDEKS İpekyol İpekyol Mentorluk Programı akredite oldu

İpekyol Mentorluk Programı akredite oldu

Perakende sektörünün öncülerinden, bünyesinde Ipekyol, Twist ve Machka markalarını bulunduran Ayaydın-Miroglio Grubu tarafından 2016 yılı itibariyle start verilen Mentorluk Programı, EMCC (European Mentoring & Coaching Council / Avrupa Yönderlik ve Koçluk Derneği) tarafından, Türkiye’de akredite edilen ilk mentorluk programı olarak onaylandı.

Dünyadaki hızlı değişime uyum sağlamak, farklı yaş gruplarından çalışanlarının kişisel gelişimlerini, ihtiyaç ve beklentilere göre şekillendirmek amacıyla, şirket bünyesinde yeni bir yönetim ve yöneticilik anlayışı sunan “Ayaydın-Miroglio Grubu Gelişim ve Yöneticilikte Mentorluk Programı”, EMCC Türkiye tarafından, Türkiye’de akredite edilen ilk Mentorluk Programı olarak onaylandı.

Ayaydın-Miroglio Grubu tarafından yeni bir yönetim ve yöneticilik anlayışı üzerine kurulan “Mentorluk Sistemi”nin, şirket çalışanlarının mesleki ve kişisel gelişimlerine fayda sağlamasını; sistem sayesinde güzel başarı hikayeleri yaratarak sektöre de örnek olmayı hedeflediklerini ifade eden Ayaydın-Miroglio İnsan Kaynakları Direktörü Yasemin Avcı konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “2015 yılında Motiva International ile üzerinde çalışmaya başladığımız sürecimiz,” 2016 Ocak ayında eğitimlerle organizasyon içinde yerini aldı. Yaklaşık 450 kişinin 6580 saat katıldığı eğitimlerle, temelde Mentor’lüğün ne olduğu, Mentor ve Menti sorumlulukları, karşılıklı kontratın önemi, görüşme planları, başlangıç seviyesi ile son görüşmeye kadar geçen sürecin nasıl ölçümleneceği gibi konular aktarıldı. Hem Çapraz Mentorluklar, hem de Yöneticilikte Mentorlük Yaklaşımı ile yöneticilerimizin ekiplerini yönetip-yönlendirmesini ve bunu bir kurum kültürü haline getirmeyi hedeflediğimiz program, ortak dil yaratmak, dinlemek, birlikte çözüm bulmak, deneyimlerden faydalanmak, cesaretlendirmek, sınırları zorlamak ve yetkinlikleri arttırmak üzerine şekillendirildi. EMCC Türkiye (European Mentoring & Coaching Council / Avrupa Yönderlik ve Koçluk Derneği), Kasım 2015’ten bu yana büyük bir titizlikle yürütülen çalışmaların sektöre öncü ve örnek olacağını düşünerek “Ayaydın-Miroglio Grubu Gelişim ve Yöneticilikte Mentorluk Programını”, Türkiye de ilk akredite olmuş Mentorluk programı olarak tanımış ve onaylamış bulunmaktadır.

EMCC Türkiye Başkanı Rıza Kadılar program hakkında şunları ekledi: Mentorluk (yönderlik) tarih boyunca en önemli öğrenme metodlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de şirketlerde kurum kültürünün oluşturulması ve çalışan bağlığı için en etkin gelişim araçlarının başında geliyor. Ancak doğru standartlar kullanılmaz ise maalesef çok da ters sonuçlar doğurabilecek bir uygulama. Yanlış bir mentorluk ilişkisi bir mentinin hayatında çok önemli hatalara neden olabilir. İşte bu bilinç ile Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi (EMCC) Türkiye olarak mentorluk programlarının ve uygulamalarının beynelmilel standartlarını ülkemize uyarladık ve mentorluk programı hayata geçirmek isteyen kurumların hizmetine sunduk. Zaten ülkemizde bu alanda en önde gelen uzman ve danışmaları EMCC Türkiye’nin aktif üyesi. Hem üyelerimizin mesleki tecrübeleri, hem de küresel boyutta EMCC’nin birikimlerinden faydalanarak bu standartları oluşturuldu. Mentorluk süreçlerinden en etkin şekilde faydalanmak isteyen bütün kurumları EMCC Türkiye mentorluk standartlarını kabul ederek, mentorluk programlarını en etkin boyuta taşımaya teşvik ediyoruz. Tabii böylesine kapsamlı bir çalışmayı içselleştirip uygulamaya sokan ilk şirket olarak İpekyol yönetimini candan tebrik ediyorum. Hem bu alanda diğer bütün kurum ve kuruluşlara liderlik ediyor olmaları ve böylesine önemli bir çalışmada ülkemizde “ilk” olma öz güvenini göstermiş olmaları dünya genelinde EMCC camiasında büyük takdir gördü. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını temenni ediyoruz.

Motiva International Kurucusu Gamze Bayraktaroğlu ise eğitim içeriklerinin hazırlanmasında akredite sürecini de dikkate aldıklarını, ölçümleme kriterlerini belirleme de çok hassas davrandıklarını ve Mentor gelişimlerini eğitimlerden sonra da Webinar aracılığı ile takip ettiklerini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz