Ana Sayfa Hizmet-Tedarik “İnşaat sektöründe yerli malların kullanılması maliyetleri düşürür”

“İnşaat sektöründe yerli malların kullanılması maliyetleri düşürür”

Paşaoğlu Group İnşaat Yöneticisi Mustafa Yücel, konut fiyatlarını değerlendirdi. Yücel, “Yapımı gerçekleştirilecek inşaatlarda yerli malının kullanılması ve yaygınlaştırılması ilişkili sektörlerin büyümesine de katkı sağlayacağından, kullanılacak ara mallar inşaat maliyetlerinin yüzde 25’ini oluşturduğu ve yerli malların kullanılması maliyetler düşecek ve bu durum da fiyatlara yansıyacaktır” dedi.

Paşaoğlu Group İnşaat Yöneticisi Mustafa Yücel, konut fiyatlarıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Ülkemizdeki yabancı yatırımlardan kaynaklanan konuta olan talebin ülke ekonomisine katkı sağlamasının yanında konut fiyatlarının da anormal olarak yükselmesine neden olduğu gözlenmektedir.

Ülkemizde 1 milyon üzerinde konut üretimine hala ihtiyaç olduğunu konut fiyatlarına paralel olarak inşaat faaliyetlerinin artışı konut fiyatlarını da kontrol altına alınabilecektir. Bu durum da arz artırılarak konut talepleri karşılanabilir ve fiyatların kontrolü ve düzenliliği de gözlenebilir. Yapımı gerçekleştirilecek inşaatlarda yerli malının kullanılması ve yaygınlaştırılması ilişkili sektörlerin büyümesine de katkı sağlayacağından, kullanılacak ara mallar inşaat maliyetlerinin yüzde 25’ini oluşturduğu ve yerli malların kullanılması maliyetler düşecek ve bu durum da fiyatlara yansıyacaktır. Böyle bir durumda da sektörde faaliyet gösteren yerli firmalar da bu işten karlı çıkabilecektir.

İnşaat projeleri düşünüldüğünde de konut üretimlerinin artırılması ve gerçekleşen inşaat üretimlerinde yerli mallarının kullanılması sektöre ve konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara uygun bir finansman olanakları sağlanması beklenmektedir.

Rusya –Ukrayna savaşında TÜİK verilerine göre Antalya, Türkiye’de ikamet eden yabancılara ev sahipliği eden üçüncü şehirdir. Birinci ve ikinci sırayı İstanbul ve Ankara alıyor.
TÜİK verilerine göre, 1 Ocak- 30 Eylül’de geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 32,4’lük artışla yabancılara ülke genelinde 49 bin 644 konut satıldığını, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bu 2 ülkeden gelenlerin en fazla tercih ettiği Antalya’da ise yabancıya konut satışı, ikiye katlandı. Ev kiralarının 4 bin – 5 bin TL’den 9 bin, 10 bin, 25 binlere çıktığını ve “Yüzde 29’la Antalya en fazla göç alan iller arasında olduğu belirlenmiştir.”

Ülke uyruklarına göre Rusların konut alımı, geçen yıla göre 3 kat arttı. Geçen sene aynı dönemde başta Antalya olmak üzere Türkiye’den 3 bin 115 konut alan Rusya vatandaşları, bu yıl 9 bin 311 konut satın aldı. Rusların konut alımındaki artış oranı yüzde 198’le rekor kırdı. Ukrayna vatandaşlarına yapılan konut satışı da 2 katının üzerine çıktı. Önceki yıllara göre de konut satışlarının yüzde 124 oranında artış yaşanmaktadır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz