Ana Sayfa Dünyadan İngiliz perakende şirketi kayyuma devrediliyor

İngiliz perakende şirketi kayyuma devrediliyor

İngiltere’nin dev perakende şirketi BHS (British Home Stores) kayyuma devredileceği açıklandı. BHS, finansal açıdan yönetilemeyecek hale gelmesinden dolayı mevcut 164 mağazasını ve 11 bin çalışanını riske atmış oldu.

İngiltere’nin hazır giyim sektöründeki güçlü oyuncularından BHS (British Home Stores), kayyuma devrediliyor. BBC’nin haberine göre BHS’nin ana şirketi Duff & Phelps’in 88 yıllık şirketin tamamı için yeni bir alıcı bulmaya çalışacağı ifade edildi. Ülke genelinde 164 mağazası ve 11 bin çalışanı bulunan BHS’nin sahibi Dominic Chappell, 24 Nisan Pazar akşamı yaptığı açıklamada mağaza zinciri için gerekli finansmanı sağlayamadıklarını ve bu sebeple kayyuma devir için başvuruda bulunacaklarını aktardı. Bu süreçte ise mağazalar satışa devam edecek. Yöneticiler, BHS için “kayyumdan başka şans yoktu” dedi.

BHS’nin borcu 1.3 milyar Sterlin

Diğer yandan denetim kurumlarının İngiliz şirketin çalışanlarının yükümlülüklerini bugüne kadar yerine getirip getirmediğini inceleyeceği belirtildi. Eğer BHS için bir alıcı bulunamazsa, bu İngiliz perakende sektöründe 2008’de batan Woolworhts’un ardından en büyük şirket batması olacak. Ana şirketin yöneticileri Philip Duffy ve Benjamin Wiles, “Grup bir süredir yeniden yapılanmadan geçiyor ve de daha önce de basında geniş şekilde yankı bulduğu şekilde, bu durum hissedarlara haber edildi, yeni bir alıcı arayışı biliniyor” dedi. Firmanın 1.3 milyar Sterlin değerinde borcu ve 571 milyon Sterlin değerinde emeklilik fonu açığı olduğu bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz