Ana Sayfa Gündem IFC, Rönesans Holding’e ortak oldu

IFC, Rönesans Holding’e ortak oldu

Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Rönesans Holding, ortaklık anlaşması imzaladı.

Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, Rönesans Holding’e ortak oldu. Sözleşme kapsamında Rönesans Holding’e 215 milyon doları tutarında yatırım yapacak olan IFC şirketin olası halka arz sürecine de katkıda bulunacak.

IFC’nin 5 stratejik hedefi arasında gelişen ülkeler arasındaki sınır ötesi yatırım hareketlerinin artırılması yer alıyor. Kurumun Rönesans Holding ile gerçekleştirdiği ortaklık sonrasında, Grup şirketlerinin Afrika, Orta Doğu ve Kafkas ülkelerinde yeni yatırımlar yapması ve sanayi altyapı projelerinde sektördeki rekabet gücünü artırması öngörülüyor.

IFC, daha önce Rönesans Holding iştiraklerinden Rönesans İnşaata, Türkiye çevresindeki bölgelerde büyümesi için ve Adana Sağlık Kamu-Özel Sektör Ortaklık Projesi için destek vermişti.

“IFC bizi bir adım daha öteye götürecek”

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, “Biz giderek dünya markası haline gelen bir Türk firmasıyız. 3 kıtada ve 21 ülkede pek çok projeye imza atarken bir yandan da hızla büyüyen bir aileyiz. Bu özellikler güvenilir yabancı yatırım kuruluşlarının da ilgisini çekiyor. Yaklaşık 2 yıl önce Asya’nın en büyük yatırım kuruluşlarından Singapur devlet fonu GIC ile Rönesans Gayrimenkul Yatırım şirketimizde bir ortaklığa imza atmıştık. Daha sonra, global anlamda kamu altyapı projelerine odaklanan Fransız yatırım fonu Meridiam ortaklığında Rönesans Sağlık Yatırımları Türkiye’yi geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirmeye başladı” dedi.

Kayaalp sözlerine şöyle devam etti: “Dünya Bankası Grubu’nun özel sektör’le çalışan kuruluşu IFC’yi Rönesans Holding seviyesinde ortak olarak almanın gururunu yaşıyoruz. Böylece, hem ülkemize yabancı yatırım girişine katkıda bulunmuş hem de Rönesans ailemize IFC’nin gücünü katmış olduk. Bu birliktelik bizi dünyanın farklı coğrafyalarında yaptığımız işlerde daha güçlü kılacak ve kurumsallaşma anlamında bizi bir adım öteye götürecek.”

Sınır ötesi yatırıma destek

IFC’nin 5 stratejik hedefi arasında gelişmekte olan ülkeler arasındaki sınır ötesi yatırım hareketlerinin artırılması yer alıyor. IFC’nin Rönesans Holding’e gerçekleştirdiği ortaklık sonrasında, Grup şirketlerinin Afrika, Orta Doğu ve Kafkas ülkelerinde yeni yatırımlar yapması ve sanayi altyapı projelerinde sektördeki rekabet gücünü artırması öngörülüyor.

Halka arza katkı

IFC’nin tüm dünyada en çok yatırım yaptığı ikinci ülke olan Türkiye’de 3 yılda rekor yatırım yaptığını ve geçtiğimiz mali yılda 1.8 milyar dolar finansman sağladığını belirten IFC Avrupa Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Sanayi, Tarım ve Hizmetler Direktörü Carsten Mueller şunları söyledi: Hissedarı olarak Rönesans Holding’in yurtdışındaki operasyonlarının gelişmesine ve faaliyet gösterdiği yerlerde istihdam sağlamasına destek olacağız. Ayrıca şirketin ileride gerçekleşebilecek olası halka arz sürecine de katkıda bulunacağız.” IFC daha önce Rönesans İnşaat’a Türkiye çevresinde büyümesi için ve Adana Sağlık kamu-özel sektör ortaklık projesi için destek vermişti.

En büyük kalkınma kuruluşu

Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, dünyanın sadece özel sektöre odaklanmış en büyük kalkınma kuruluşu konumunda. Finansman gücü ve küresel deneyiminden faydalanarak, dünyada aşırı yoksulluğu ortadan kaldırmak ve zenginliğin eşit dağılımını sağlamak misyonuyla gelişmekte olan ülkelerdeki iş ortaklarıyla çalışan IFC, 2015 mali yılında gelişmekte olan ülkelerdeki kalkınma sorunlarına çözümler üreten projelere yaklaşık 18 milyar dolar finansman sağladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz