Ana Sayfa İNDEKS H&M H&M Sürdürülebilirlik Raporu açıklandı

H&M Sürdürülebilirlik Raporu açıklandı

H&M Sürdürülebilirlik Raporu (Conscious Actions) 2015 açıklandı. Rapor, sürdürülebilir kaynaklardan sağlanan tekstil malzemeleri ve yenilenebilir enerji konusunda önemli gelişmelere işaret ediyor. IndustriALL Uluslararası Sendikası ve IF Metall ile imzalanan anlaşmalar da diğer başlıklar arasında yer alıyor.

H&M Sürdürülebilirlik Raporu 2015 açıklandı. 14. Sürdürülebilirlik Raporu hedef ve başarıları, aynı zamanda bir tekstil ürünün hayat döngüsünde karşılaşılan zorlukları içeriyor. H&M Sürdürülebilirlik Başkanı Anna Gedda, “Önümüze yüzde 100 döngüsel olma vizyonunu koyduk. Uzmanlar ve paydaşlarla yakın dialog ve sıkı bir çalışma içinde bu hedefe ulaşmak için kilometre taşları döşüyoruz. Bu bizi hedefimize yaklaştıracak: tamamen döngüsel, sürdürülebilir modaya liderlik etmek’’ dedi.

Yüzde 100 geri dönüştürmüş veya sürdürülebilir kaynaklardan yaratılan materyaller için atılan adımlar
Sadece geri dönüştürülmüş ya da sürdürülebilir kaynaklardan tedarik edilen malzemeleri kullanmak yenilik ve teknoloji gerektiriyor. H&M bu nedenle uzmanlar ve paydaşlarla bunu mümkün kılmak için daha yakın çalışacak. Şu an bu sürdürülebilir malzemeler toplamda kullanılan materyalin yüzde 20’sini oluşturuyor. Özellikle pamuk tekstil üretiminde çok kullanılan bir malzeme olduğu için H&M öncelikle sürdürülebilir pamuk kullanımını arttırıyor. Organik pamuk, geri dönüştürülmüş pamuk ve Better Cotton (BCI sertifikalı pamuklar) H&M’in 2015 yılında kullandığı pamukların üçte birini oluşturuyor. Bu oran şirketi, 2020 yılı itibariyle yüzde 100 sürdürülebilir pamuk kullanma hedefine oldukça yaklaştırıyor. Geri dönüştürülmüş pamuk toplanan ürünlerden yaratılıyor. Bu ürünler H&M’in Ürün Toplama girişimi ile toplanıyor. Pamuğun yanı sıra 90 milyon PET şişeye tekabül eden geri dönüştürülmüş polyester toplandı.
Yüzde 78 oranında yenilenebilir enerji

2015 yılı itibariyle H&M’in kullandığı elektriğin yüzde 78’i yenilenilir elektrik. Bu ordan 2014 yılında yüzde 27 idi. Aynı zamanda toplam emisyon 2014 yılına kıyasla yüzde 56 oranında düşürüldü. Bu büyük oranın sağlanması yenilenebilir elektrik kullanımı ile mümkün oldu.

IndustriALL uluslararası şablon anlaşması
H&M adil ücretlendirme konusunda olumlu gelişme görüyor. Adil Yaşam Ücreti stratejisi kapsamında H&M IndustriAll sendikası ve İsveç Ticaret Sendikası ile uluslararası bir mutabakat imzaladı. Anlaşma, H&M’in çalıştığı tedarikçi firmalarda işveren ve çalışanlar arasında işlevsel bir dialog yaratmayı amaçlıyor. Anlaşma aynı zamanda H&M’in varolan, sorunlara barışçıl çözümler, örgütlenme hakkı ve sendikalı olma hakkı gibi prensiplerini kapsıyor ki bu üç alan da adil yaşam ücretleri için oldukça önemli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz