Ana Sayfa Gündem “Hayatımıza, işimize bakacağız”

“Hayatımıza, işimize bakacağız”

Ankara’da yaşanan patlamanın üzerinden bir hafta geçmeden İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi’nde 4 kişinin hayatını kaybettiği, 36 kişinin de yaralandığı patlama, AVM ve perakende sektörünü de sarstı. AYD Başkanı Hulusi Belgü, hafta sonunda büyük şehirlerde AVM’lerin ziyaretçi sayısında yüzde 40 oranında düşüş olduğunu belirtti. BMD Başkanı Sami Kariyo ise “Mağazalarımız hep açık ve hazır olacak, hayat devam edecek” dedi.

Yaşanan terör olayları, insanları paniğe sürükleyerek sokaklara çıkmasını engelledi. Hafta sonunda büyük şehirlerdeki AVM’lerin ziyaretçi sayısında yüzde 40 düşüş yaşandı. İnsanlar zorunlu ihtiyaçları dışında alışveriş yapmadı. Bu olumsuz gelişmelere rağmen AVM’ler ve markalar, umutlarını yitirmedi. Taksim’deki çalışanlarına destek için pazar günü onlarla birlikte satış yapan markaların çatı kuruluşu olan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo, “Bizim için haftanın cirosu önemli değil. Zaten işin bu boyutu konuşulmamalı. Biz her zaman hazırız ve hazır olmaya devam edeceğiz. Tüketici gelir veya gelmez ama biz umudumuzu yitirmeyeceğiz. Hep hazır olacağız ve günlük hayatımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Bu amaçlarını anlatmak için pazar günü Taksim’e gittiklerini ve çalışanlarına destek verdiklerini belirten Kariyo, “Korkularımız olabilir, cirolarımız iyi olmayabilir. Ama hayatımıza, işimize devam edeceğiz. Mağazalarımızı kapatmayacağız. Belki bugün kaybedebiliriz ama yarın kazanırız” açıklamasını yaptı.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, hafta sonunda alışveriş merkezlerinin kapı girişlerinde ciddi düşüşler yaşandığını anlattı. Özellikle büyük şehirlerde düşüş oranının yüzde 40’ı bulduğunu kaydeden Belgü, “Sadece büyük şehirlerde değil Türkiye genelinde bir düşüş yaşandı. İnsanlar mecbur kalmadıkça, bir ihtiyaçları olmadıkça AVM’lere gelmediler. İnşallah bu durum geçici olacak” diye konuştu.

Ziyaretçi sayısında düşüş yaşanan hafta sonundan sonraki pazartesi günü AVM’lere giriş sayılarının biraz daha normale döndüğünü anlatan Belgü, “Temenimiz bu tip terör olaylarının yaşanmaması doğrultusunda, durumu yakın bir şekilde takip ediyoruz. Geçtiğimiz sene birçok olumsuz olay yaşanmasına ve hatta 2 seçim olmasına rağmen hem ziyaretçi hem de ciro anlamında AVM’lerde ticaret arttı bu senenin de bu yönde hareket edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin önemli perakendecilerinden LCWaikiki’nin patronu Vahap Küçük ise her şeyin ticaret olmadığını, ülkenin ve toplumun huzurunun, can güvenliğinin daha önemli olduğunu vurguladı. Küçük, “Her şey ticaret değil… İnşallah her şey düzelecek” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz