Ana Sayfa AVM Hamdi Alkan’ın özel koleksiyonu görücüye çıktı

Hamdi Alkan’ın özel koleksiyonu görücüye çıktı

Usta sanatçı Hamdi Alkan’ın “Yeşilçam Film Afişleri Sergisi”, Maltepe Park AVM’de sergilenmeye başladı. 70’li yıllara ait orijinal ve büyük bir bölümü elle çizilmiş film afişlerinden oluşan özel koleksiyon, 30 Mart’a dek görülebilecek.

Ünlü oyuncu ve yönetmen Hamdi Alkan, kişisel film arşivinden derlediği özel koleksiyonunu görücüye çıkardı. Hamdi Alkan’ın çoğunluğu 70’li yıllara ait olan orijinal ve büyük bir kısmı elle çizilmiş film afişlerinden oluşan özel koleksiyon sergisinin açılışı Maltepe Park AVM’de yapıldı.

Banu Noyan organizasyonuyla gerçekleşen ‘Yeşilçam Film Afişleri Sergisi’ 15-30 Mart 2017 tarihleri arasında Maltepe Park’ta gezilebilecek.

Sergide, aralarında Çirkin Kral, Avare, Tarkan, Küçük Hanımefendi, Mavi Boncuk, Şekerpare gibi Yeşilçam’a damga vuran filmlerin de bulunduğu 47 adet afiş yer alıyor.

‘Yeşilçam Film Afişleri Sergisi’nin açılışında oldukça heyecanlı olan Hamdi Alkan, “30 yıldır bu afişleri biriktiriyorum. Yaklaşık 400 tane… Sevgili Banu Noyan arşiv ve koleksiyon merakımı biliyordu. ‘Bunları halka açalım’ dedi. Bir kez denedik çok büyük ilgi gördü. Bu koleksiyonun turşusunu kuracak halimiz yok. Yavaş yavaş bütün koleksiyonumuzu halkımıza, sinemaseverlere ve seyircilerimize açmış olduk” dedi.

Basın mensupları Hamdi Alkan’a Mehmet Ali Erbil’in kendisi için söylediği “Hamdi Alkan’a kızım Yasmin’i dizisinde oynatması için ricada bulundum. Beni geri aramadı. Herhalde midesiyle birlikte vicdanını da küçülttü” sözlerini sordu.

Alkan, “Mehmet Ali benim büyüğümdür. Benim için çok özeldir. Kızı da kızımdır. Benimle ilgili ne dese haklı. Ne dese kabulüm. Yoğunluktan arayamadım. Keşke bunu telafi etme şansım olsa. Keşke onu böyle üzmeseydim” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.
Yeşilçam’la şimdiki Türk sinemasını kıyaslayan Alkan, “Yeşilçam, teknik olarak sinematografi olarak şimdiki filmlerden geri gibi görünse de çok önemli artıları vardı. Samimiyet vardı, senaryolar çok naifti. Şimdi teknoloji var, o samimiyet yok” dedi.

Dizi sektöründen de bahseden Hamdi Alkan, “Artık bekleyerek para kazanıyoruz. Günümüzde her hafta bir sinema filmi çekiyoruz. Bu büyük bir sabır, büyük bir özveri gerektiriyor. Şimdiki arkadaşlarımızın bol bol sabretmeleri, dişlerini sıkmaları, çok çalışmaları gerekiyor. Oyuncularımızdan umutluyum ama senaryo anlamında çok umudum yok. Anadolu toprağı çok kült hikayelere gebe bir toprak. Bu hikayeleri ortaya çıkaracak senaristlere ihtiyacımız var” diye konuştu.

Hamdi Alkan’ı bu önemli gününde eşi Selen Görgüzel de yalnız bırakmadı.  Açılışa Serpil Çakmaklı, Gurur Aydoğan, Başak Güröz, Aslıhan Güner, Nida Şan, Açelya Elmas, Mustafa Mert Koç, Emre Kızılırmak, Temmuz Uğur Yıldız, İlayda Çengel ve Nedim Suri’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı.

Serginin açılışına vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Yoğun bir katılımın olduğu serginin açılış kurdelesini ünlü sanatçılarla birlikte kesen Hamdi Alkan, konuklarına tek tek teşekkür etti.

Yeşilçam’a damga vurmuş isimlerden Serpil Çakmaklı, rol aldığı ‘Yılanların Öcü’ filminin afişini görünce duygulandı. Çakmaklı, “Bu güzel ve anlamlı sergi için öncelikle Banu Noyan ve Hamdi Alkan’a çok teşekkür ederim. Yeşilçam hiçbir zaman unutulmamalı. Bu açıdan benim için çok anlamlı bir sergi. Rol aldığım film afişini görmek beni çok duygulandırdı ve mutlu etti” dedi.

Yeşilçam ile bugünü kıyaslayan Çakmaklı, “Yeşilçam’daki saygıyı, hoşgörüyü, disiplini, şımarmamayı özlüyorum. İnsanlar ne oldum dememeli ne olacağım demeli. O merdivenleri çıkarken ustalarına saygıyı ve tevazuyu bırakmamalı” diye konuştu.

Sinema salonu konseptinde hazırlanan sergide konuklara patlamış mısır ikram edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz