Ana Sayfa Gündem GPD ve KMD, perakendede online eğitim başlattı

GPD ve KMD, perakendede online eğitim başlattı

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD)’nin birlikte yürüttüğü, Avrupa Birliği Erasmus+ programı çerçevesindeki eğitim projesi tamamlandı. Bimeks, Media-Saturn, Metro, Migros, Şaypa, Şok Marketler, Uyum Gıda ve Watsons ile birlikte Almanya, Finlandiya, Portekiz ve Türkiye’den eğitim kurumlarından oluşan, toplamda 15 ortaklı 2 yıllık çalışmanın ürünü olan “Online Eğitim Platformu” e-learnretail.org adresi üzerinden hayata geçiyor.

Sektörün önde gelen iki kuruluşu GPD ve KMD’nin, yerli ve yabancı 13 ortakla birlikte yürüttüğü perakende online perakende eğitim projesi, 2 yıl süren yoğun çalışmaların ardından tamamlandı. Temel perakende eğitiminin verileceği platform, hem tüm sektör çalışanları hem de sektöre giriş yapmayı düşünenler için büyük avantaj sağlayacak. Beş ayrı dilde hazırlanan platform, Avrupa Birliği Erasmus + Stratejik Ortaklıklar Hibe Programı’ndan kazanılan hibe ile hayata geçirildi. 21 Haziran Salı günü Tekfen Tower’da projenin lansmanının yapıldığı basın toplantısında KMD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu ve GPD Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Ünver projeyle sektör için sağlanacak temel faydaları anlattılar. GPD ve KMD Genel Sekreteri Füsun Tavus ise platform ve proje sürecine, ortaklar arasındaki iş birliğine ve projenin temel hedeflerine değindi.

Alp Önder Özpamukçu: Perakendecilik eğitimi standardize edilecek

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu, perakendenin temel sorunlarına GPD ile birlikte ortak çözümler sunmak amacıyla eğitime ve istihdam yaratıcı çalışmalara ağırlık verdiklerini belirtti. Temel eğitimi daha yenilikçi, mesleki standartlara uygun olarak düzenlenmiş, kolayca güncellenebilen, interaktif ve istihdam imkânı sağlayan bir hale getirmenin gerekliliğini vurgulayan Özpamukçu, şöyle konuştu: “Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan işsizlik ve kayıtdışı istihdam ile mücadelede perakende sektörü her zaman çözüm olmuştur. 81 ilde 75 bin satış noktasına ulaşan modern perakendeciler, yıllık ortalama yüzde 15 gibi bir oranla satış noktalarını artırıyor. Satış noktalarımızın artmasıyla birlikte 2015 yılı istihdamımız da yüzde 13 artışla 800 bine ulaştı. Bu büyümeyi beslemek için, eğitim almış ve sektörde çalışmaya hevesli insan kaynağı yaratmak için tüm çabamızla çalışıyoruz. Perakende sektöründe çalışan sirkülasyonu da oldukça hızlı. Alt kategoriler bazında ve firmadan firmaya değişmekle birlikte yüzde 24-60 arası oranda bir değişim sözkonusu. Hem yeni mağazalarımıza istihdam yaratıyoruz, hem de sirkülasyon nedeniyle yaşadığımız kayıpları karşılamaya çalışıyoruz. PwC tarafından yapılan bir araştırmaya göre de; Türkiye, İtalya’dan sonra eğitim seviyesi ve deneyim açısından perakende sektöründe en düşük vasıflı işçi çalıştıran ikinci ülke konumunda. Bu da sektör olarak eğitime daha çok önem vermemiz gerektiğini bize gösteriyor. Gündemimizdeki bu önemli sorunlara çözüm üretmek amacıyla online perakende eğitim projesini hayata geçirdik.” Eğitim platformunun Eylül 2016’da bireysel kullanıma açılacağını belirten Özpamukçu, sözlerine şöyle devam etti: “Online eğitim platformu ile sürdürülebilir, kolayca kullanılabilir ve yaygınlaştırılabilir uzaktan meslek eğitimini sağlayacağız. Bu platforma yerleştirilen eğitim içeriği, hayat boyu eğitim imkânı olarak kullanılması, sektördeki çalışanların yaş aralığının genişlemesine katkı sağlaması, perakende alanının genç kadın ve erkekler tarafından meslek olarak seçilebilmesine olanak tanıması, sektör genelinde karşılaşılan temel eğitim sorunlarına odaklanması ve perakendecilik eğitiminin standardize edilmesi gibi son derece önemli konulara odaklanıyor.”

Kaan Ünver: Online eğitim projesi ile sektörün geleceğine yatırım

GPD Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Ünver, Türkiye’nin istihdam oranının gelişmesinde en büyük katkılardan birini yapan perakende sektöründe tam anlamıyla dönüşüm yaratabilecek kadar iddialı bu proje ile geleceğe yatırım yapıldığının altını çizdi. Perakendede Becerilerin Geliştirilmesi – Enhancement of Skills in Retail isimli online perakende eğitim projesi ile kariyer planlamasında perakende sektörünün ne denli önem taşıdığının kavratılmasının yanı sıra sektör içi sirkülasyonun azaltılmasına da önemli katkılar yapılacağının altını çizen Ünver, eğitimde standardizasyonun da sağlanabileceğini vurguladı. 2015 yılında Türkiye perakende sektörünün toplam cirosunun 663 milyar TL’ye ulaştığını, bunun içinde modern perakende cirosunun 217 milyar TL olduğunu, istihdamın ise 800 bin kişiye ulaştığını belirten Ünver, sektörün son beş yıllık performansını devam ettirerek orta vadede ortalama yüzde 9 büyümesinin beklendiğini kaydederek, şöyle konuştu: “Bu büyüme beklentisi, beraberinde kuşkusuz istihdamda da büyümeyi getiriyor. İstihdamdaki büyümenin sadece 2015 yılında bile 50 bin kişilik artışla 800 bini bulmuş olması bu yöndeki çarpıcı örneklerden biri. Sektörün hem sağlıklı büyümesi hem de sözünü ettiğim sonuçlara ulaşabilmesi açısından projemizin büyük katkılar sağlayacağına inancımız tam.”

Füsun Tavus: AB, 205 proje arasından seçti

GPD ve KMD Genel Sekreteri Füsun Tavus, projenin tıpkı Avrupa’daki örneklerinde olduğu gibi perakende sektöründe çalışmaya başlamanın parlak bir kariyer için ilk adım olarak görülmesi, sektör içi eleman sirkülasyonun makul seviyelere çekilmesi ve eğitimde standart bir yaklaşımın oluşturulması için hayata geçirildiğine dikkat çekti. Tavus’un altını çizdiği bir diğer konu, projenin, Avrupa Birliği’nin 2014 yılı teklif çağrısı döneminde, Erasmus + Stratejik Ortaklıklar Hibe Programı faaliyeti kapsamında sunulan 205 proje içinde desteklenmeye değer bulunan 25 proje arasında yer alması oldu. Proje için son 2 yıllık dönemde yoğun çalışmalar gerçekleştirildiğini belirten Tavus, “Proje için o dönemden bugüne kadar gerek Türkiye’de gerekse ortak ülkeler Almanya, Finlandiya ve Portekiz’de ortak kuruluşlar ve sektörden üst düzey yetkililer ile İK uzmanlarının katılımıyla birçok toplantı gerçekleştirildi” dedi. Online perakende eğitim projesinin ortakları hakkında bilgi veren Füsun Tavus, GPD ve KMD dışındaki 13 ortağın da kendi alanlarının önde gelen kurumlarından oluştuğunun altını çizerek, özel sektör ortakları arasında yer alan firmaları Bimeks, Media Saturn, Metro, Migros, Şaypa, Şok Marketler, Uyum Gıda ve Watsons olarak ifade etti. Projenin eğitim alanındaki Türk ortakları arasında yer alan ve toplamda 15 binden fazla öğrenciye sahip Türkiye’nin en köklü okullarından Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin teknolojik altyapıyı hazırladığını dile getiren Tavus, bünyesinde pazarlama-perakende bölümlerini barındıran Mehmet Ali Büyükhanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ise hazırlanan eğitimin MEB ile uyumlu olmasını sağladığını kaydetti. Füsun Tavus, projenin yabancı ortakları hakkında da bilgi verdi. Tavus, projenin yabancı ortaklarını oluşturan Almanya’nın en büyük mesleki eğitim okullarından Berusfkolleg an der Lindenstraβe (BKAL), Portekiz’in ticaret ve hizmet sektörü alanlarında eğitim veren köklü mesleki eğitim merkezi Centro de Formação Profissional para o Comércio e Afins (CECOA) ve Finlandiya’nın en eski ve tanınmış ticaret okullarından Mercuria Kauppiaitten Kauppaoppilaitos’un eğitim içeriklerinin hazırlanması ve geliştirilmesi için çalıştıklarını açıkladı.

Halka açık ve ücretsiz ilk online perakende eğitimi

Eğitim platformunun teknolojik altyapısını hazırlayan ekibi temsilen söz alan Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Tamer Atabarut, platformun nasıl işlediğini ve eğitim içeriklerini, online site üzerinden anlattı. Platformun, perakende sektöründe farklı alanlarda uzman perakendecilerin katılımı ve desteğiyle hazırlanmış halka açık ve ücretsiz ilk perakende eğitimi olacağını ifade eden Dr. Atabarut, platform üzerinden 45 saatlik online eğitimlerini tamamlayan kişilerin sertifika almaya hak kazanacağını belirtti. Dr. Atabarut, sertifikanın, perakende sektöründe kariyer düşünenler açısından işe girişlerde avantaj yaratacağına değindi. Online eğitimin, Temel Perakende Bilgisi, Müşteriye Odaklanmak, Satış, Kasa Prosedürleri, Tedarik Zinciri ve Yönetmelikler olmak üzere altı ana modülden oluştuğunu belirten Dr. Atabarut, eğitimin ayrıca soru-cevaplarla da desteklendiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz