Ana Sayfa Kitap-Müzik “Geleceğe Hazır Perakende” raflarda yerini aldı

“Geleceğe Hazır Perakende” raflarda yerini aldı

Esas Gayrimenkul’ün desteğiyle Türkçe’ye çevrilen “Future Ready Retail” (Geleceğe Hazır Perakende) raflarda yerini aldı.

Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım şirketlerinden Esas Gayrimenkul’ün desteğiyle Türkçe’ye çevrilen “Future Ready Retail” (Geleceğe Hazır Perakende) adlı kitabın yazarı, dünyanın önde gelen perakende stratejistlerinden Ibrahim Ibrahim, kitabın ülkemizde yayınlanması sebebiyle şunları söyledi: “Yıllardır sayısız yayın için makaleler yazdım, sayısız konferansta dünyanın dört bir yanından gazetecilere perakendenin geleceği ile alışveriş merkezlerimizin ve ana caddelerimizin nasıl etkileneceği hakkında konuşma yaptım. Bu kitabı yazmaya başladığımda ilk yaptığım şey, yazdığım makalelerin ve verdiğim röportajların çoğunu tekrar okumak oldu. Beni etkileyen şey; bir yandan zorlukların çoğunun hâlâ devam etmesi, diğer yandan da yeni zorlukların hızla ortaya çıkmasıydı. Alışveriş merkezlerimizin ve ana caddelerimizin çoğu, topluluklarla ve tüketicilerle bağlarını yitirmiş, vasat ve ‘seri üretim’ dükkânlar salgınından mustarip. Bir aciliyet duygusu var ve fiziksel perakendeye olan bağımlılıkla onun düşüşü arasındaki ikilemi ele almak için boşa harcanacak zaman yok. Alışveriş merkezleri ve ana caddeler, vurguyu insanların sadece bir şeyler satın alabileceği bir yerden, ‘toplulukların bir şeyler yapabileceği bir yere’ kaydırarak yeniden tasarlanmalı.”

Geleceğe Hazır Perakende’nin okuyucularıyla buluşması nedeniyle bir açıklama yapan Esas Gayrimenkul CEO’su Cem Eriç, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de AVM sektörünün önemli bir dönüşümden geçtiğini ve bu dönüşümle birlikte AVM’lerin şehir yaşamının vazgeçilmez bir parçası olarak tüm paydaşları için değer yarattığını ve herkesi mutlu ettiğini gözlemliyoruz.” dedi. AVM’lerin sosyal hayattaki vazgeçilmez rolünün yanında, içinde yer alan mağazalarla birlikte çok büyük bir ekosistem yarattığını, bu ekosistemin ülkemizdeki üretim, lojistik, altyapı dahil olmak üzere birçok farklı sektörü kelebek etkisiyle beslediğini ve çok önemli bir ekonomik değer yarattığını belirten Cem Eriç sözlerine şöyle devam etti: “Esas değerleriyle sektörümüze ilham vermeyi önemsiyoruz. Alışveriş merkezlerinin de insan odaklı tasarım yaklaşımıyla yeniden şekillendiğini, perakende deneyiminin yeni baştan kurgulandığını ve mekânların kürate edilmiş, iyi yaşam deneyimleri sunan paylaşım ortamlarına dönüşümüne tanıklık ediyoruz. Bu bağlamda dünyanın önde gelen perakende fütüristlerinden Ibrahim Ibrahim ile bir araya gelmekten çok mutluyuz. İster bir işletme sahibi, ister yönetici veya sadece sektörle ilgileniyor olun; bu önemli kitap, perakende sektöründe geleceğe hazır olmak için size değerli bilgi ve stratejiler sunacak. Esas Gayrimenkul olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında sektörümüze yol gösterici nitelikteki bu kitabı dilimize kazandırmaktan onur duyuyoruz.”

Ibrahim Ibrahim hakkında
Dünyanın önde gelen perakende fütüristlerinden biri olarak tanınan Ibrahim Ibrahim, stratejist ve tasarımcıdır; küresel mimarlık ve tasarım grubu Perkins&Will’in kardeş şirketi Portland Design’ın genel müdürüdür. İngiltere Hükümetinin Ana Cadde Görev Gücünün yönetim kurulu üyesi, ULI İngiltere Altyapı ve Yenilenme Konseyi üyesi ve Londra Düşünce Kuruluşu Merkezinin danışma paneli üyesidir. Ibrahim, aslen uçak mühendisliği fakültesi mezunudur ve daha sonra Royal College of Art ve Imperial College London’dan Endüstriyel Tasarım alanında yüksek lisans derecesi aldı. Dünya çapında konferanslarda düzenli olarak konuşmacı olarak yer alıyor, dergilere ve ticaret basınına sık sık katkıda bulunuyor ve The Economist “Insights” bölümü için de bir dizi makale yazdı. Otuz yılı aşan kariyeri boyunca Ibrahim, perakende, gıda, tüketici markaları, alışveriş merkezleri, havaalanları, tren istasyonları, karma yerleşkeler ve kentsel dönüşümü kapsayan çok çeşitli projelerin şekillendirilmesine yardımcı olmuştur. Diageo, Nestlé, Mondelez, Lindt, Pernod Ricard, Bulthaup, Heathrow Havaalanı, Dubai Havaalanı, HS2, Grand Central Station NYC, British Land, TfL, Unibail-Rodamco-Westfield, Hammerson, L&G, Mubadala, ADNOC ve Petronas gibi dünyanın önde gelen markalarından bazılarıyla çalıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz