Ana Sayfa Dünyadan First Lady’den moda devine ‘intihal’ suçlaması

First Lady’den moda devine ‘intihal’ suçlaması

Meksika’nın First Lady’si Beatriz Gutiérrez, Ralph Lauren moda markasını, yerli tasarımları izinsiz olarak pazarlamak için intihal yapmakla suçladı.

Meksika liderinin yazar eşi Beatriz Gutierrez, koleksiyonunda Meksikalı yerlilerin kıyafetlerine ait motifleri kullanan ABD’li moda devi Ralph Lauren’i ‘intihal’ ile suçladı. Meksika hükümeti, Amerikan yerlilerine ait tasarımları izinsiz kullanan dünyaca ünlü moda devlerinin peşinden ayrılmıyor.

ABD’li moda devi Ralph Lauren’in koleksiyonuna, Meksika’nın First Lady’sinden çok sert eleştiriler geldi. Meksika’nın solcu Devlet Başkanı Andrés Manuel Lopez Obrador’un eşi Beatriz Gutierrez, koleksiyonunda Meksikalı yerlilerin yerel kıyafetlerine ait motifleri kullanan Ralph Lauren’i taklitçilikle suçladı. Yazar ve araştırmacı kimliğiyle de tanınan First Lady, Instagram hesabında Ralph Lauren’in yüzlerce dolara sattığı ve Meksika yerlileriyle özdeşleşen renklerden ve motiflerden oluşan bir ceketin fotoğrafını paylaşarak “Hey Ralph, Meksika tasarımlarını çok sevdiğini fark ettik. Ama bu tasarımları kopyalayarak eser hırsızlığı yapıyorsun. Bu bir suç ve ahlaksızlık” ifadelerini kullandı.

Gutierrez, ünlü markanın Meksika’da yerli halkların iznini almadan onların kültürüne ait eserlerin üzerine konduğunu belirterek “Bu ürünleri kâr için değil severek ortaya çıkaran toplulukların zararını umarım telafi edersin” diye yazdı.

Ralph Lauren’den açıklama
Ralph Lauren şirketi ise Reuters’a yaptığı açıklamada gelen şikayetler üzerine ceketi aylar önce satıştan çektiğini savundu. Ünlü moda şirketi, ceketin hâlâ satışta olmasının kendilerini şaşırttığını bildirdi.

Açıklamada, “Bu durumdan dolayı çok üzgünüz ve nasıl daha iyisini yapabileceğimiz konusunda diyaloğa açığız” denildi. ABD’li şirket, bundan sonra yerli halklara ait tasarımları taşıyan tüm ürünlerin o halklarla iş birliği sonucu üretileceğini duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz