Ana Sayfa İNDEKS Faik Sönmez Faik Sönmez’in başarısı müşteri memnuniyetinde

Faik Sönmez’in başarısı müşteri memnuniyetinde

“Faik Sönmez’in başarısı müşteri memnuniyetinde” diyor, Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez… Türkiye ve yurt dışında toplam 42 mağazasıyla hizmet veren Sönmez, müşteri memnuniyetinin önemine dikkat çekiyor. Mete Sönmez ile mağaza yatırımlarını, önümüzdeki dönem projelerini ve yeni koleksiyonunu konuştuk…

Fulya BAYRAKTAR

1950 yılında İstanbul… Henüz nüfusu bir milyon…  Liberal politikalar ile varlığını gösteren çok partili dönem ve dış dünya ile bütünleşme sürecinde sokaklarda otomobillerin arttığı, gece gezmelerine çıkılan İstanbul’da, dünya modasına uymak isteyen kadınların imdadına bir terzi yetişiyor: Faik Sönmez. Sipariş üzerine çalışmaya başlayan Faik Sönmez, kısa sürede İstanbul’un en aranılan kadın terzisi oluyor. Faik Sönmez, 1972 yılında ısmarlama dikişten gelen prova ve kalıp bilgisini aynı titizlikle konfeksiyona aktarıyor. Faik Sönmez bugün, yarım asrı çoktan geride bırakmış deneyimi ile Türkiye ve yurtdışında mağazalarıyla “Mutluluğun Bedeni Yok” diyor.


Faik Sönmez, “Mutluluğun Bedeni Yok” sloganıyla nasıl bir iddiaya sahip? Sloganın mesajını sizden dinleyebilir miyiz?

Biz modanın ‘sıfır’ bedenle sınırlanmasının çok kısıtlayıcı olduğuna inanıyoruz. Beden ölçülerinden bağımsız olarak herkesin modayı takip edebilmesi gerektiğini ve onlara da daha küçük bedenlere sunulan moda trendlerinin sunulmasını gerektiğini savunuyoruz. Bu sebeple koleksiyonumuzda tüm modellerimizi 38 bedenden 56 bedene kadar üretiyoruz. Her müşterimiz bizim için eşsiz ve bedeni ne olursa olsun kendine en çok yakışan trendleri Faik Sönmez koleksiyonunda bulabilir.

faiksonmez3Son yıllarda pek çok marka büyük beden koleksiyonları yaptı. Büyük bedende artışlar mı var, sizin cironuza nasıl yansıyor?

Sıfır beden olmayan kadınlar da artık daha fazla moda takip ve talep ediyor. Moda her bedende de daha fazla talep edildiği için birçok firma bu konuya eğiliyor.

Şu anda toplam kaç mağazaya ulaştınız, ağırlıklı olarak hangi bölgelerde bulunuyorsunuz?

Şu anda 42 mağazamız var. Bunların 38’i yurt içinde, 4’ü yurtdışında bulunuyor. Türkiye’de İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Eskişehir, İzmit, Antalya, Adana, Mersin, Gaziantep, Kayseri, Konya, Samsun, Trabzon, Erzurum’da mağazalarımız ve ayrıca corner olarak 60 satış noktamız var. Yurt dışında ise Azerbaycan’da 3 ve Kazakistan’da bir mağazamız var.

“Sadık müşteri” kavramına inanıyor musunuz, sizin sadık müşterileriniz bulunuyor mu?

Sadakate inanıp inanmamak önemli değil. Asıl olan müşteri memnuniyeti. Müşterilerimizi ürün çeşitliliği, hizmet ve kalite açısından mutlu ettiğimiz sürece bize alışverişlerinde daha çok yer veriyorlar.

Mağaza yatırımlarına devam

faiksonmez2Mağaza seçimleriniz hem caddelerde hem de AVM’lerde bulunuyor. Önümüzdeki dönem yatırımlarınızda lokasyon seçimleriniz nasıl olacak?

Şehrin ve gayrimenkulün gelişme yönüne göre biz de mağaza açacağımız noktalara karar veriyoruz. Türkiye’de AVM mağazacılığı cadde mağazacılığına göre daha hızlı gelişti. Son birkaç senedir AVM’ler belli bir doyuma yaklaştığı için yeni projeler biraz daha azaldı. Biz cadde veya AVM diye ayrım yapmadan mağaza lokasyonunun markamız açısından fizibilitesine bakıyoruz.

Faik Sönmez’in oldukça güçlü corner’ları bulunuyor. Özellikle yakın lokasyondaki mağazalarınızla nasıl bir katkı sağlıyor?

Markalar müşterilerine her kanaldan ulaşmak mecburiyetinde. Mağaza, corner, internet satışı, private shopping kanalları, çok katlı mağazalardaki corner’lar birbirini destekliyor ve bir bütünü oluşturuyor. Müşterilerinize ne kadar çok kanaldan ulaşırsanız markanız o kadar büyüyor.

Faik Sönmez’in sanal mağazası da bulunuyor. Sanal mağazanız nasıl gidiyor, cirolarından memnun musunuz?

İnternet mağazamız son 3 senedir her sene katlanarak büyüyor. Amacımız internet mağazamızın açık ara en yüksek hacimli mağazamız olması.  1 veya 1 buçuk sene içinde bu hedefe ulaşacağımızı düşünüyoruz. İnternet satışı da sanılanın aksine mağaza satışlarımıza destek oluyor. Birçok müşterimiz internetten seçim yaparak mağazalarımızdan alışveriş yapıyor.

Yeni koleksiyonda şıklık esecek

faiksonmez4Azerbaycan ve Irak’ta da mağazalarınız bulunuyor. Yurt dışı mağaza sayınız artacak mı, hangi bölgeler ve kaç mağaza hedefiniz?

Yurt dışı mağazalarımız için biz bayilik modeli ile ilerliyoruz. Birçok ülkedeki potansiyel bayiler ile görüşmelerimiz sürüyor. Yurt dışındaki ciromuzun toplam ciromuzun en az yüzde 30’u olması hedefimiz var.

Önümüzdeki dönem yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Marka yatırımlarımız ve mağaza yatırımlarımız devam edecek. Müşterilerimize her noktada ulaşabilmek ve daha iyi hizmet verebilmek için de teknoloji yatırımlarımıza devam ediyoruz. Mobil teknoloji hızla gelişiyor. Biz de bu konuda öncü firmalardan birisi olmak için projeler ve yatırımlar yapıyoruz.

Faik Sönmez 2015 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu’nu sundunuz. Yeni sezonda neler var, sizden dinleyebilir miyiz?

Koleksiyonda beyaz gömlekler geniş bir yer tutuyor. Değişik tarzdaki gömlekleri değişik formlarda ve renklerde pantolonlar tamamlarken, bu sezon özellikle havuç pantolonlar ve bedeni 1 beden ince gösteren pantolon ve taytlar başrolde.  Desenli örmelerden yapılan kalem formlu etekler, ağartmalı ve kendinden desenli jean etekler baharı karşılarken, tarzınıza hem genç hem havalı bir dokunuş katıyor. Bu sezon kimono hâkimiyeti tüm rüzgarıyla bahar ve yaz aylarında esiyor. Öyle ki, cekette ve koton vual tuniklerde bu form uygulanıyor. Günden geceye geçişlerde son derece kolay kombinlenen çarpıcı modeller, sezonda değişik desen ve renklerde karşımıza çıkıyor. Baharın olmazsa olmazı trençkotlar, desenli ve file astarları, bol cepli, kullanışlı, şık ve neşeli seçenekleri ile bahar yağmurlarında Faik Sönmez kadınına eşlik ediyor. Her sezon olduğu gibi bu sezon da geniş model çeşitliliği ve farklı kullanım yerleriyle jean koleksiyonu bahar ve yaz aylarında etkisini hissettiriyor. Özellikle etnik nakışlı, ağartma yıkamalı, eskitilmiş modelleriyle jean koleksiyonu görülmeye değer. Sezonun diğer hiti ise boyfriend ceketler, koleksiyonda ketenlere uygulanırken, renkli, koton likra ve marin tarzı ceketler bahar için renkli bir tarzın habercisi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz