Ana Sayfa Gündem EuroShop 2023’te yeni trendler

EuroShop 2023’te yeni trendler

Pınar SALMAN

Günümüzde Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin baş kenti olan Düsseldorf, aynı zamanda Almanya’nın moda ve fuar kenti olduğu için tüm diğer alman şehirlerinden farklılık gösterir.

Almanca adı “tosen” (çağlamak – uğuldamak) fiilinden gelen kent 1065 yılından beri sürekli esen rüzgarları ve çağlayan deresi ile nam salmış, bu nedenle hemen her mevsim Düsseldorf havaalanına rüzgârlı bir havada inersiniz. Almanya’nın Dağlar Bölgesinde bulunan kent, yazılı kaynaklara göre 1206’dan itibaren Bilk Bölgesinde kuruldu ve dönemin kontları tarafından bağımsız bir bucak haline getirildi.

Kurulduğunda dağ sakinlerine feribot hakkı verildi, feribot seferleri kenti diğer nehir kıyısı Alman şehirlerine bağlayan en önemli özellikti ve o dönemde kentin adı “Tüsseldorp” olarak kullanılırdı, bu şanslı kent kuzeyde Ren’in eski bir kolu tarafından, batıda Ren ve kuzeyde Düssel tarafından korunan, sel olmayan bir burnun üzerinde bulunduğu için hızla gelişti. Birinci Dünya Savaşı döneminde önce Belçika ve İngiliz ardından Fransız birlikleri tarafından işgal edilip bir garnizon kasabası ve silahlanma sahası haline getirilmesi şehre ağır zarar ve kayıplar verdi ancak geri çekilmeler sonrası 1925’ten sonra havalimanının genişletilmesi ve 1926’da şehirde büyük bir fuarın (Sağlık, Güzellik ve Bedensel Egzersizler Sergisi “Gesolei1926”) etkinleştirilmesi, fuarcılığın Duesseldorf’taki ilk adımı sayılabilir. Bu dönem aynı zamanda şehrin Ren’in sol yakasındaki bölgelerin (Oberkassel gibi) gelişmesini sağladı ve nüfus 472 binlere yükseldi. İkinci Dünya Savaşı’nda Haziran 1945’te İngiliz idaresine giren şehri, 1945’te Amerikan birlikleri işgal etti. 1946’da İngiliz hükümeti Kuzey Ren-Vestfalya eyaletini kurdu ve şehri eyaletin başkenti yaptı. Düsseldorf o dönemden beri bölgenin başkenti. 1946’da Kuzey Ren-Vestfalya Borsası’nın açılması ve Kuzeybatı Alman Fuar Derneği’nin kurulması ile Düsseldorf fuarlar kenti olma rolünü de üstlendi.

1975’ten itibaren kent 10 ilçeye ayrıldı ve her ilçe kendi meclisini kurdu. Aynı dönem şehrin metro inşaatları başladı. 1971’de Euroshop fuarlarının da yapıldığı yeni fuar merkezinin açılmasıyla ve havaalanının genişletilmesiyle Çinli ve Japon şirketlerin şehirdeki etkinliği arttı. Günümüzde tamamen bir ticaret fuarı şehri haline gelen Düsseldorf, yerel halkının kaliteli yaşam ve modaya ilgisi ile de diğer Alman şehirlerinden farklılık göstermekte ve başlangıçta bir sanayi kenti iken giderek medya ve hizmet kentine dönüşmekte. (Tarihi bilgiler için kaynak)

Nerede hareket orda bereket!

Hani bazı yerleşim yerleri doğası gereği küçük de olsalar hep hareketlidir ya Bodrum gibi mesela, işte hareket, Düsseldorf’ un en eski hikayelerinin baş teması aslında. Ren kıyısındaki bu küçük ama güzel şehir (Almanların dediği gibi ‘’Klein aber fein’’ “küçük ama hoş”), 1288’de kasaba oldu ve o dönem kentin tüm çocukları kutlamalarda taklalar attılar ve taklalar bugüne kadar bir gelenek olarak kaldı. Kentte takla sembolü birçok farklı noktada misafirlerin karşısında çıkar. Geleneksel bir çember yarışması, araba tekerleğinin adını taşıyan bir bit pazarı (Radschlaegermarkt her ay sadece bir kere kurulur, 5 Şubat ve 12 Mart bu yıl kurulma tarihleri, ne yazık ki Euroshop23’e denk gelmiyor) ve 100’den fazla araba tekerleği heykeline şehrin farklı yerlerinde rastlanır. Bu arada bit pazarı meraklıları için ek bilgi her cumartesi 08.30 ile 17.00 arasında Düsseldorf Aachenerplatz da Trödel Antika Pazarı 20 bin metrekarelik bir alanda ziyaretçilerine farklı deneyimler sunar. Daha ayrıntılı bilgi için buradan ulaşabilirsiniz.

Görüldüğü gibi Düsseldorf’un bir hareket geleneği var. Ve şehir gerçekten de hareket halinde, ziyaret için gidenler de bu harekete katılır, özellikle Euroshop Fuarı ile 180 farklı ülkenin insanları ve firmaları için adeta bir perakende üssü olduğu için, perakendenin mottosu “nerede hareket, orda bereket” sanki bu şehrin mottosu. Ayrıca şehir yenilikçi ve sürdürülebilir bir kentsel konsept ile ziyaretçilerini her Euroshop döneminde farklı sürprizlerle karşılar. 2020 Euroshop Karnaval dönemine denk geldiği için her fuar günü renkli bir görsel şölen havasında geçti. Bu yıl bakalım ziyaretçileri ne tip güzel sürprizler beklemekte?

Sürprizler mağazacılar için öncelikle yeni açılan konsept mağazalardır. Almanya’nın moda merkezi olan bu şehirde Euroshop2023 döneminde pek çok heyecan verici yeni mağaza konsepti perakendecileri selamlayacak. İlginizi çekecek mağazaları bulmak için sizlere verdiğim internet adresini kullanabilirsiniz:

Dijitalleşme, sürdürülebilirlik, iklim nötrlüğü ve gelecekle ilgili konuların bu sene Euroshop2023 konuları olacağını bir önceki yazımda sizlerle paylaştım. Bence fuar demek…Yeni fikirler… Yoğun duygusal pazarlama örnekleri ve şaşırtıcı mağazacılık çözümleri, güncel konuşmalar, sürdürülebilir bir perakende dünyasında gezinti demek. Siz yarının mağazasını nasıl hayal ediyorsunuz? Mağazalar artık saf bir alışveriş mekânı değil. Kentsel yaşam için sıcak bir nokta, sürekli değişen bir deneyim pazarlama alanı, pop-up pazar yeri veya duygu dolu, iyi hissettiren bir yer mi? Ya da anahtar kelime sadece duygusallık mı? İster onuncu kez ister ilk kez fuarı ziyaret edin, bu deneyimler zinciri gelecek üç yılın yaklaşımlarını planlamak üzere faydalı ve kesinlikle görülmeye değer. En iyi mimarlar, tasarımcılar, planlamacılar ve üreticiler, tüm ayrıntılarıyla düşünülmüş tasarımı ile etkileyici stantlar ve sunumlar sürekli birbirlerinin önüne geçme yarışında. Bu kez sürdürülebilirlik için yeni malzemeleri ve keşfetmek ve modüler konseptler, doğanın görsel mağaza tasarımına nasıl ilham kaynağı olduğunu bir kez daha deneyimlemek. Ve büyük ihtimalle bir sürü dijital yenilik. Hatta kişisel olarak ben yapay zekanın tasarımlarını üründe ve görsel tasarımda nasıl uygulamaya geçirdiklerini görmek istiyorum.

Hayal gücü nadiren kendi kendine beslenir. Yeni fikirlerle harekete geçirilmelidir. İşte benim için Euroshop anlamı bu.

Alışveriş, mağaza tasarımı ve görsel mağazacılık: Mağaza mobilyaları ve dekorasyonun boyutları

Mankenler, dekoratif büstler, moda torsoları veya diğer aksesuarlar, vitrininizi nasıl göz alıcı hale getirilir ve müşteri odaklı yerleşim nasıl olur? Ayrıca mağaza donanımı, duvar sistemleri ve raflar, satış malzemeleri ve mağaza konseptleri ile ilgili ilhamları, bunun yanında fuarın yapısı ilgilendiğiniz alana odaklamak için son derece düzgün. Her hall yani her salon hangi konuda artık ezberledik ve ziyaret süremizi optimize ederek, Düsseldorf‘ta şehir içi deneyimler için kendimize daha iyi zaman yaratıyoruz. İnteraktif Salon Planı için buradaki linki kullanabilirsiniz.

Son olarak tüm perakendecilere ve mağazacılara yaşadığımız Covid 19 dönemi sonrası hatırlatmakta yarar var, müşteri perakendecinin en önemli iş ortağıdır ve bu önemli iş ortağımız her geçen gün değişir, gençleşir ya siz? Siz gençleşen iş ortağınıza ayak uydurmak için neler yapıyorsunuz? Genelde perakendeciler fuarı gezerken Hall1 yani 1. Salonu atlayabilir bence bu sene atlamayın. Bir diğer az ilgi gösterilen alan 14-17 arası Salonlar bu sene oralarda enerji ve sürdürülebilirlik konularında verimliliği arttırmanın yolları var. Tasarım kadar mühendislik konuları da etkili.

X, Y ve Z Kuşakları için, fikirler, geleceğe giden yolu gösteren yenilikçi ürünler ve gelişmeler için.

• İtalyan Aydınlatma Salonu
• Tasarımcılar Köyü
• POPAI Shop Global Village ; IFES Global Village geleceğin kentsel laboratuvarı
• HSD’den Perakende Top Oyunu Room4Senses

Tabii ayrıca ödül törenlerini ve bazı firmaların fuar dışı davetlerini takip etmek fuarın tadını çıkartmak için birebirdir, benden hatırlatması.

Gidecek olan tüm firmalar ve ziyaretçiler için sağlıkla, bereketle ve keyifle yeni bir Düsseldorf ve Euroshop2023 buluşması dilerim.

Fotoğraflar: Çetin Salman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz