Ana Sayfa Gündem ENKA’dan Rusya’ya 300 milyon dolarlık yeni AVM

ENKA’dan Rusya’ya 300 milyon dolarlık yeni AVM

ENKA’nın AVM yatırım ve işletmelerini yürüten ENKA TC, Rusya’daki AVM projelerine bir yenisini daha ekliyor. ENKA TC, yeni AVM için 300 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Rusya’daki en büyük Türk inşaat ve yatırım şirketlerinden ENKA, AVM projelerine bir yenisini daha ekliyor. ENKA’nın AVM yatırım ve işletmelerini yürüten ENKA TC, Moskova’da yenilediği Kaşirskoye AVM projesine öz kaynaklarından 300 milyon dolardan fazla yatırım gerçekleştiriyor.

Interfaks ajansının Knight Frank şirketinin açıklamasına dayanan haberine göre, Enka’nın Kaşirskoye Şosse’de eski Kapitoli AVM’nin yerine inşa edeceği alışveriş merkezinin 195 bin 500 metrekare büyüklüğünde olacağı, projenin 2017 yılının son çeyreğinde tamamlanmasının planlandığı belirtiliyor.

ENKA, Moskova’da geçen sene Molodejnaya metro istasyonu yakınında, 9 bin 400 metrekarelik eski alışveriş merkezi yıkılarak yerine inşa edilen 235 bin metrekarelik Kuntsevo Plaza’yı faaliyete açmıştı.

Kaşirskoye Şose’de inşa edilecek AVM’nin, ENKA’nın Rusya’da Kuntsevo Plaza’dan sonra kendi AVM’lerini yenileyerek yapacağı ikinci büyük proje olacağı belirtiliyor.

ENKA, yaklaşık 20 yıldır Rusya’da faaliyet gösteriyor

enka-rusya-avm

ENKA TC, ENKA ve Migros’un eşit ortaklığıyla 1997 yılında, Rusya’da alışveriş merkezleri ve süpermarketler zinciri oluşturmak üzere, Moskova’da eski adıyla Ramenka olarak kuruldu. Aynı yılın Kasım ayında, toplam alanı 19 bin 400 metrekare olan ve ENKA tarafından inşa edilen ilk Ramstore hipermarket ve alışveriş merkezini Moskova’nın Kuntsevo bölgesinde hizmete açıldı.

Şirket, 1998 yılında Rusya’daki ekonomik krize rağmen büyümesini devam ettirerek, ikinci hipermarket ve alışveriş merkezi olan Marino Rosha’yı hizmete açtı. Toplam 32 bin 500 metrekarelik alana sahip olan Marino Rosha Alışveriş Merkezi ENKA tarafından, yüksek kalite standartları gözetilerek kısa sürede inşa edildi.

ENKA, daha sonra 1999’dan 2003 yılına kadar 23 mağaza daha açarak, 2003 sonunda mağaza sayısını 25’e, alışveriş merkezi sayısını ise 6’ya çıkarttı. Şirket aynı sene Krasnoyarsk, Kazan ve Nizniy Novgorod şehirlerinde açılan mağazalarla Moskova dışındaki bölgelere açılmaya başladı. Bunlardan bazılarının 2004 ile 2007 yılları arasında kapanmasına rağmen, mağaza sayısı arttırılarak 53’e, alışveriş merkezi sayısı ise 10’a çıkarttı.

Alışveriş merkezlerindeki mağazalar dışında, 2007 senesinde Vernadskovo kompleksi içindeki ofislerin kiraya verilmesi ile şirket ilk kez ofis kiralamaya başladı.

2007 senesinde Migros’tan yüzde 50’lik hissenin satın alınmasıyla, ENKA şirketteki hisselerin tamamına sahip oldu ve bunu takiben şirketin adını ENKA TC olarak değiştirildi. Şirketin ana faaliyet konusu olarak kiralamaya odaklanması çerçevesinde, Moskova ve St. Petersburg’daki alışveriş merkezlerinde işletilen hipermarketlerin kiralık olarak Auchan’a devredilme kararı alındı. Bu operasyonun tamamlanmasıyla ENKA TC’nin kiralanabilir alanı 167 bin metrekareden 227 bin metrekareye çıktı.

ENKA TC’nin sahibi olduğu ve Ramstore adı ile işlettiği alışveriş merkezleri, 2009 yılı içerisinde “Kapitoliy” ismi altında işletilmeye başlandı. 2010 yılı Ocak ayı itibarıyla süpermarketlerde kullanılan “Ramstore” markası “Citystore” olarak değiştirildi.

Şirketin perakende işinden çıkarak tümüyle kiralama odaklı çalışması planı doğrultusunda, perakende aktiflerinin satılması ile ilgili olarak “OOO BILLA” ve “OOO BILLA REALTY” şirketlerine devir işlemleri 2012 yılı Nisan ayında gerçekleşti. ENKA TC bu devir işlemi akabinde, 2012 sene sonu itibarıyla perakende sektöründen çıktı.

ENKA TC’nin iki alışveriş merkezi Rusya Ticari Emlak Komitesi (CRE) tarafından verilen “En İyi Alışveriş Merkezi” ödüllerini almaya hak kazandı. St. Petersburg Kapitoliy Alışveriş Merkezi 2006 yılında “St. Petersburg Şehri En İyi Alışveriş Merkezi”, Moskova’daki Kapitoliy-Vernadskovo Alışveriş Merkezi ise 2007 yılında “En İyi Büyük Ölçekli Alışveriş Merkezi”, 2013 yılında Moskova Yerel Hükümeti’nin düzenlediği ve 60’tan fazla projenin vitrine çıktığı yarışmada yine Kapitoliy-Vernadskovo Alışveriş Merkezi “Moskova’da yatırım ve inşaat alanında 2012 yılının en iyi projesi” ödüllerine layık görüldü. Ayrıca Kapitoliy-Sevastopolsky Alışveriş Merkezi, 2010 yılında Moskova Belediyesi tarafından “Moskova Güney Batı İdari Bölgesi En Kullanışlı Alışveriş Merkezi” ödülü ile ödüllendirildi.

ENKA TC, 1997 senesinde hizmete açtığı Kuntsevo Alışveriş Merkezi’ni yenilemek üzere başladığı proje geliştirme faaliyetlerini tamamladı ve 2011 yılı ikinci çeyreğinde inşaat işlerine başladı. Bu proje kapsamında toplam 19 bin 400 metrekarelik alana sahip mevcut bina yıkılarak, yerine toplam alanı 235 bin metrekare olan modern bir kompleks inşa edildi Kompleks, alışveriş merkezi, ofis ve az sayıda apartman ünitelerinden oluşuyor. Alışveriş Merkezi, 2014 sene sonu itibarıyla, ofis binaları ise 2015 yılının 2’nci çeyreğinde açıldı. Bu yatırım projesinde, 62, bin 602 metrekare net kiralanabilir alanı olan alışveriş merkezi ve 29 bin 94 metrekare net kiralanabilir alanı olan ofis binası ile 2 bin 28 araçlık yer altı otoparkı inşa edildi.

ENKA TC, bu proje ile Dubai’de düzenlenen 13 farklı ülkeden 36 aday projenin vitrine çıktığı “Uluslararası Cityscape Global Real Estate Konferansı”nda yükselen pazar ekonomilerindeki perakende sektörü projeleri kategorisinde “Cityscape Awards for Emerging Markets, 2012 Category Best Retail Project Future” ödülüne layık görüldü.

Bunların yanında, Kuntsevo Plaza, Nisan 2013`te yasallaşan Rus Yeşil Bina Sertifikası’nı (Green Standard – GOLD) alan ilk proje olarak Rusya’daki 37 yeşil yatırım arasındaki yerini aldı.

Kunstsevo Plaza 2015 yılında Rusya Alışveriş Merkezleri Konseyi (RCSC) tarafından, “En İyi Alışveriş Merkezi” ödülünü almaya hak kazandı. 15 aday projenin de vitrine çıktığı ödül töreni, 12 Nisan 2015’te Moskova’da gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz