Ana Sayfa Dünyadan ENKA, Rusya’nın 5. emlak devi

ENKA, Rusya’nın 5. emlak devi

ENKA, Forbes dergisinin Rusça versiyonu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, Rusya’nın 5. emlak şirketi olarak gösterildi.

Forbes dergisinin Rusça versiyonu, Rusya’nın en büyük emlak yatırımcılarını belirlediği yıllık araştırmasının 2016 sonuçlarını yayımladı. Sadece en büyük 30 şirket ve sahiplerinin bulunduğu listede, emlak yatırımlarının yıllık kira gelirine göre yapılan sıralamada ENKA’nın sahipleri Şarık Tara ve Sinan Tara beşinci sırada gösterildi. Geçen yıl ENKA listede altıncı sıradaydı.

Listenin zirvesinde, Kievskaya Ploşad şirketinin patronları Zarah İliyev ve God Nisanov yer alıyor. Aralarında Food City, Radisson Royal Moscow, Yevropeyski alışveriş merkezinin de bulunduğu çok sayıda mülkün sahipleri İliyev ve Nisanov’un yıllık kira geliri 1 milyar 270 milyon dolar olarak hesaplanıyor.

İkinci sırada, Mega Belaya Daça, Mega Himki’nin sahibi İsveçli mobilya devi IKEA Mos yer alıyor. IKEA’nın patronu Ingvar Feodor Kamprad’ın Rusya’daki yıllık kira geliri 800 milyon dolar.
Rio Alışveriş Merkezi ve Novotel Moscow City’nin de bünyesinde yer aldığı Taşir şirketinin sahibi Samvel Karapetyan, 670 milyon dolarla listenin üçüncü sırasında.

Safmar’ın (eski BİN) sahipleri Mihal Gutseriyev, Sait Gutseriyev ile Mikail Şişhanov 495 milyon dolar kira geliriyle dördüncü sırada. Safmar’ın başlıca gelir kaynakları Kaleydoskop alışveriş merkezi, Severnoye Domodedovo lojistik merkezi ve Marriott Grand Oteli.
Forbes, listenin beşinci sırasında yer alan ENKA’nın sahipleri Şarık Tara ve Sinan Tara’nın yıllık gelirlerini ise 315 milyon dolar olarak gösterdi.

Moskova ve St.Petresburg’da gayrimenkulleri bulunan ENKA Rusya’da 287 bin metrekarelik ticari emlak ve 366 bin metrekarelik ofis kiralıyor. Moskova’da ENKA’nın sahibi olduğu Swissotel Krasnıye Holmı başkentin en gözde otellerinden. ENKA ayrıca Moscow City’de bulunan “Başnya na Naberejnoy” gökdeleninde 165 bin metrekarelik yeri kiraya veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz