Ana Sayfa Yazarlar Engin Yıldırım Eğlence ve alışveriş merkezleri

Eğlence ve alışveriş merkezleri

Engin YILDIRIM

Alışveriş merkezleri ziyaretçilerine daha iyi seçenekler sunarak, tüketicilerin beğenisini kazanmak amacıyla hizmet veriyor. Günümüzde bu amaca ulaşabilmek için yalnızca kaliteli ve ucuz ürün sunmak ziyaretçilerin ilgisini ve beğenisini kazanmak için yeterli değil. Artık günümüz tüketicisi alıverişin yanı sıra eğlenmek, keyifli ve kaliteli vakit geçirmek istiyor. Bu nedenle alışveriş merkezleri, eğlence ile alışverişin buluştuğu yepyeni bir kulvar yarattı. Günümüzde gayrimenkulde yükselen değer olan karma projelerde AVM’lerle birlikte eğlence merkezleri, tematik parklar, çocukların yanı sıra yetişkinlere de hitap eden dev eğlence konseptleri tasarlanıyor. Eğlence ve alışverişin birlikte olduğu çekim gücü yüksek dev karma projeler hem yurt içinden hem yurt dışından milyonlarca turisti çeker. Eğlence turizmi ile birlikte alışveriş, konaklama, ulaşım gibi diğer sektörler de pastadan pay alır.

Yalnızca büyüklere değil çocuklara yönelik eğlence imkânları da alışveriş merkezlerini daha popüler kılıyor. Alışveriş merkezlerinin kiracıları olan sinemalar, oyun salonları gibi mekanların dışında alışveriş merkezleri özel günlerdeki okullarla yapılan etkinlikler, konserler, çocuk kulübü etkinlikleri çerçevesinde yapılan etkinlikler, animasyonlar ve dağıtılan promosyonlara ev sahipliği yapıyor. Çocuklar oyun salonunda oynarken anne-baba alışveriş yapıyor. Çocuklarıyla aynı çatı altında bulunmak da onlar için bir güven unsuru oluyor. Alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerinin cadde mağazalarına göre uzun olması, eğlence sektörü açısından bir avantaj. Zaten alışveriş yapmanın nedenlerinden biri de keyif vermesi.

Geleceğin AVM’lerinde en önemli unsur eğlence


AVM’ler ziyaretçilerini mutlaka eğlendirmek ve keyifli bir ortamda alışverişin yapılmasını sağlamak durumunda. Geleceğin AVM’lerinde en önemli unsur ‘eğlence’ unsuru olacaktır. Bu, AVM’nin yaşam merkezi olmasının bir gereği. Mağaza karmasında eğlence sektörüne ayrılan pay, keyifli bir alışveriş ortamı yaratmak için yeterli seviyede olmalı. Eğlence faktörünü güçlü kılmak, alışveriş merkezleri açısından üç yönde çok önemli katkı sağlar: Farklılaştırmak, çekim gücü oluşturmak ve AVM içerisinde kalış süresini artırmak.

Sıkıcı mağaza satmaz!

Alışverişte farklılık yaratmak için işe ‘neşe ve mizah’ katılması etkili olmaktadır. Farklı olan kazanır! Ama fiyatla farklılaşmaktan daha başka fikirler de üretilmelidir. Hizmetin ve ürünün sunuluş tarzını farklılaştırmanın en önemli yolu neşenin kullanımıdır. Neşe bizi birbirimize bağlar, neşeyle öğrenilen bilgiler kolay kolay unutulmaz, neşe dilden dile reklam yaptırır! O nedenle alışverişte neşe faktörünü ciddiye alın ve neşe yaratacak her fırsatı değerlendirin. Çoğu müşteri kendisini hiçbir mağazaya ait hissetmiyor. Artık perakendeciler sadık müşteri değil, ilgili müşteri yaratmak ve müşterinin ilgisini canlı tutmak zorundalar. Ürünü değil, ürünün heyecanını satmak zamanıdır. Bunun yolu da neşeden geçer. Sıkıcı mağaza satmaz!

Mağaza dekorasyonundan ürün sunumuna, müşteri ilişkilerinden satış sonrası hizmete kadar mağaza merak ve heyecan yaratmalı. Mutlu, neşeli promosyonlar, mevcut ve potansiyel müşteriler AVM ve/veya mağaza hakkında konuşmasını sağlar. Promosyon ne kadar ilginç olursa o kadar reklam yaparsınız. Örneğin çocuklara yönelik yapılan boyama kitabı hem çocukların neşeli vakit geçirmesini, hem de o merkezdeki mağazaların ve satılan ürünlerin eğlenceli bir şekilde öğrenilmesini sağlar. Özel günler için hazırlatılan şiir, masal, fıkra kitapları ve puzzle da neşeli, ses getiren ve kalıcı promosyonlardır. Bu tür promosyonlar maliyeti çok düşük, geri dönüşü çok büyük neşeli promosyonlardır. Alışveriş merkezindeki sinemada oynayan komedi filmleri, tiyatro salonunda gerçekleştirilen stand up gösterileri, merkezdeki renkli süslemeler, animatörlerle yapılan aktiviteler, söyleşiler, imza günleri, dans gösterileri, çeşitli yarışmalar, müzikli gösteriler gibi ziyaretçilerin yüzünü gülümsetebilen diğer unsurlar. Ama her şeyden önce müşterinin alışveriş merkezinin kapısında gülümseyerek karşılanması, hizmetlerin aksaksız yerine getirilmesi ve varsa problemlerin müşteri ilişkileri bölümünce veya yönetim kadrosundan bir kişi tarafından sakin, anlayışlı, pozitif bir tavırla, sabırla dinlenmesi ve çözüm üretilmesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz