Ana Sayfa Gündem Eataly, İstanbul’daki 2. şubesini açıyor

Eataly, İstanbul’daki 2. şubesini açıyor

2013 yılının Aralık ayında hayatımıza giren Eataly, 3. yaşını kutluyor. Eataly Genel Müdürü Osman Cenk Akın, uzun zamandır beklenen Anadolu Yakası’ndaki şubenin müjdesini verdi. Akın, yaptığı açıklamada Eataly’deki değişim ve gelişim sürecini anlattı.

Eataly Genel Müdürü Osman Cenk Akın, Eataly’yi Türk tüketici için daha cazip hale getirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Osman Cenk Akın, “İtalyan kimliğimiz bizim için çok önemli. Ondan vazgeçmeden yerel müşteriyi kendimize yakın hissettirmek ise bizim en birincil hedefimizdi. O yüzden de geçtiğimiz 1,5 yıl boyunca yaptığımız işlerin odağında hep bu fikri tuttuk. Geçen zaman içerisinde Türk müşterisini daha yakından tanıma şansımız oldu ve onların ihtiyaçlarına en doğru şekilde cevap verdik. Örneğin, şu an hala içeride Pare Baklava var. Kuruyemişçimiz var. Baharatçımız var. Bu sayede bugün içinde bulunduğumuz Zorlu Center’ın Ekim ayında toplam yeme içme cirosunun yüzde 24,5’luk bir payına sahibiz. AVM’ye gelenlerin ise yüzde 10’u Eataly’e uğramadan AVM’den çıkmıyor. Ayrıca bizler eğlenmeyi ve sosyalleşmeyi de seviyoruz. Bu sebeple hafta sonu canlı müzik, kahvaltıda caz, sergi gibi aktivitelerle Eataly’ye heyecan ve enerji kattık. 2017’de de bu çalışmalarımıza ağırlık vermeye devam edeceğiz” dedi.

Eataly Bağdat Caddesi’nde açılıyor

3 yılda 3,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan ve bunların yaklaşık 2,5 milyonunun alışverişe döndüğünün altını çizen Osman Cenk Akın, “2016 ülkemiz için zor bir yıldı. Yeme içme sektörüyle paralel olarak restoran kanalı 2015 yılına göre yüzde 7 küçüldü. Biz ise ciromuzu geçen seneye göre yüzde 6 arttırdık. 2017’nin ekonomi ve iş dünyası açısından de kolay olmayacağını ön görebiliyoruz ama biz buna rağmen markamıza ve ülkeye yatırım yapmaya devam ediyoruz. 2017’nin Eylül ayında Bağdat Caddesi’nde 2. şubemizi açmayı planlıyoruz” dedi.

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda oturanların kendilerine sürekli talepte bulunduklarını aktaran Akın, Suadiye’de bin 200 metrekarede hizmet verecek yeni Eataly’nin Eylül 2017’de açılacağının müjdesini verdi. Akın, aynı zamanda yeni açılan mağazanın ciro hedefinin 20 milyon TL olacağını bilgisinin yanı sıra yeni açılışla birlikte farklı pozisyonlarda 85 kişilik bir istihdam sağlayacaklarını da vurguladı.

eataly-genel-muduru-cenk-akin
Eataly Genel Müdürü Osman Cenk Akın

Akın, Eataly’nin artizanal üretim yapan yerli üreticiyi desteklemeye devam ettiğini, Türkiye’de üretilen ve yok olmaya yüz tutmuş nadir peynir çeşitlerini artırdıklarını belirtirken, Anadolu’nun yok olmaya yüz tutan çeşitli lezzetlerine de yer vermeye devam edeceklerini iletti. Örnek olarak da Bodrum’dan gelen Bodrum mandalinası reçelinin Eataly raflarında satılacak olmasını gösterdi. Bulunması zor, özel ve artizanal lezzetlere Eataly raflarını açan Akın, Eataly kalite standartlarına özen gösterdiklerini, tedarikçilerini de bu standartlara çektiklerini anlattı. İki ay önce ISO 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Standardı’nı aldıklarını vurgulayan Akın, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Standardı ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim standardı olmak üzere 3 sertifika sahibi olduklarına dikkat çekti.

Türkiye’nin onaylı ilk ve tek Nutella Cafe’sini açtıklarını hatırlatan Akın, Nutella Cafe’nin Eataly misafirleri tarafından büyük bir ilgiyle karşılandığını ve henüz 1 aydır aktif olmasına rağmen cirodan yüzde 2 oranında pay aldığını söyledi.

Eataly markasına sürekli yatırım yaptıklarını belirten Osman Cenk Akın, “Eataly konsepti Oscar Farinetti tarafından Kapalıçarşı’dan esinlenen bir konsept. Eataly’nin merkezinde İtalyan lezzetleri ve ürünleri var ama bulunduğu ülkenin değerlerini, yerel üreticilerini, lezzetlerini de her zaman içinde barındırıyor ve lezzet ortaklıkları çıkarıyor” şeklinde konuştu. Sürekli gelişen ve yenilenen Eataly’de tedarikçi sayısı ise geçen yıl 197 iken, bugün 286‘ya ulaştı.

Eataly’den yeni ürünler

Eataly 3.yaşına yeni ürünlerle giriyor. Kısa bir süre içinde manava ayıklanmış sebze geliyor. Dondurulmuş olarak değil, günlük ayıklanmış sebzeler Eataly’den alınabilecek. Yıkanmış, soyulmuş, ozonla dezenfekte edilmiş halde pişirilmeye hazır olacaklar. Kurulacak sistemin Türkiye’de benzeri yok. Özellikle çalışan kesimin bu hizmeti büyük bir ilgiyle karşılayacağı öngörülüyor.

Bir başka yeni ürün de makarna cipsi Pastatina… Yakında Eataly raflarında yerini alacak. Sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalık olan bu ürün için Eataly patent başvurusunda da bulundu. Ayrıca kendi üretim gamını da genişlettiklerini anlatan Akın, yapımı oldukça zahmetli olan panettone, geleneksel İtalyan unlu mamulleri grissini ve cantucciniyi her gün günlük olarak Eataly’de üreterek market reyonunda sattıklarını belirtti.

Eataly’den sosyal sorumluluk projesi

Eataly’nin marka duruşunda sosyal sorumluluğun büyük payı olduğunun altını çizen Osman Cenk Akın, Urfa’da Semih Yalman ve DreamsTalk ekibi ile işbirliği yaparak ve Mardin’de Hayatım Yenibahar projesi kapsamında çocukları yaşadıkları köylerde ziyaret ederek, Eataly’nin şefleri ile birlikte hayatlarında hiç pizza yememiş çocuklara pizza pişirdiklerini paylaştı. 23 Nisan’da yapılan bu proje ile dünyadaki Eataly’ler arasında sosyal sorumluluk kategorisinde en yaratıcı proje seçildiğini açıkladı. Ayrıca pop-up restoran anlayışıyla Mardin’in ünlü restoranı Cercis Murat Konağı’nın Eataly’ye misafir olduğunu hatırlattı. Eataly, Cercis Murat Konağı ile Birleşmiş Milletler’in ortak projesi olan Amazon Kraliçeleri için Eataly’de staj olanağı yaratıyor.

Eataly, çiftlik kuruyor

Eataly, Bologna’da kendi çiftliğini kuruyor. 106 milyon dolarlık yatırım değeriyle 2017’nin Eylül ayında hizmete gireceği öngörülen ve 80 bin metrekarelik alana yayılan bu çiftlikte tüm ürünler doğal ve organik olarak üretilecek. Eataly raflarında yer alan pek çok ürün bu çiftlikten dünyaya dağıtılacak.

eataly-bagdat-caddesi

Rakamlarla Eataly

• Nutella Cafe henüz 1 aydır aktif olmasına rağmen toplam ciroya yüzde 2 katkıda bulunuyor.
• 3 yılda 3 milyon 535 bin ziyaretçi ağırladı. Bu sayının 2 milyon 500 bini alışverişe dönen müşteri sayısı
• 2016 yılını 37,1 milyon TL ciro ile kapatmayı ön görüyor.
• 2017 Eataly Zorlu Center ciro hedefi: 42,8 milyon TL (Büyüme oranı: 15,3)
• 2017 Bağdat Caddesi ciro hedefi: 20 milyon TL
• İçinde bulunduğu Zorlu Center’ın Ekim ayında toplam yeme içme cirosunun ise yüzde 24,5’luk bir payına sahip
• Yine içinde bulunduğu AVM’ye gelenlerin ise yüzde 10’u Eataly’e uğramadan AVM’den çıkmıyor.
• Metrekare olarak dünyanın 2. büyük Eataly’si.
• 16’sı İtalya, 2’si New York, 2’si Dubai, 2’si Tokyo, Chicago, Boston, Riyad, Münih, Kopenhag, Seul ve Sao Paulo’da birer tane ve 1’i İstanbul’da olmak üzere toplam 30 şubesi bulunuyor.
• Eataly’de olarak toplam 312 kişi istihdam ediliyor.
• 2017’de yeni şube açılışı ile birlikte 85 kişi daha alınması planlanıyor.
• Tüm çalışanların yaş ortalaması: 29
• Eataly restoranlarının tümünde toplam 31 şef çalışıyor.
• 2016 Kasım ayı itibariyle 286 tedarikçisi var. Bu rakam geçtiğimiz yıl 197’ydi.
• Şu an Eataly’de 76 adet peynir çeşidi var, bunların 53’ü yerli, 10’u ithal, 13’ü günlük Eataly içerisinde kendi taze üretimi.
• 2015 ilk 10 ay satılan market ürün adedi 751 bin.
• 2016 ilk 10 ay satılan market ürün adedi 786 bin.
• Şuan markette 3287 ürün var bunların 1525’i ise yerel ürün.
• Toptan satışın toplam cirodaki payı: yüzde 5
• Taze üretimin toplam cirodaki payı: yüzde 5

Lezzetli rakamlar

• Eataly İstanbul kapasitesi 1000 kişi ve Eataly İstanbul menüsünde 216 farklı tabak seçeneği mevcut.
• Eataly’de en çok satışı yapılan ürünler: Pizza margherita/otto ekmek/ espresso
• 3 yıl içinde;
Ekmek için 215 ton,
Makarna için 20 ton un kullanıldı.
• 3 yıl içinde 300.000 tabak makarna yendi.
• 3 yıl içinde 350.000 adet pizza yendi.
• 3 yıl içinde 150.000 adet espresso içildi.
• 3 yıl içinde 800.000 litre süt kullanıldı.
• 3 yıl içinde 130 ton peynir üretildi.
• 3 yıl içinde 210.000 adet (108 ton) ekmek satışı gerçekleştirildi.
• 3 yıl içinde 2 milyon adet market ürünü satışı gerçekleştirildi.
• Eataly mutfak atölyesinde açıldığından beri (1 yıllık süre içinde) 420 derste, 6000 kişiyi yemekle tanıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz