Ana Sayfa Gündem ‘Dijital tüketici, perakende sektörünü dönüştürdü’

‘Dijital tüketici, perakende sektörünü dönüştürdü’

Media Markt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, GFK tarafından düzenlenen Tüketici Deneyimleri & Tercihleri Konferansı’na katıldı. Farklı sektörlerden yüzlerce profesyoneli ağırlayan etkinlikte Gökyıldırım, “Dijital Tüketici Perakende Sektörünü Nasıl Dönüştürecek?” panelinde özellikle son yıllarda perakende sektöründe yaşanan dönüşüme ve dijital tüketicinin tercihlerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Media Markt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, 13 Mayıs tarihinde Four Seasons Bosphorus’da düzenlenen GFK Tüketici Deneyimleri & Tercihleri Konferansı’na katıldı. Tüketicinin ve sektörün nabzını tutan, yüzlerce profesyoneli bir araya getiren konferansta Gökyıldırım, değişen tüketici alışkanlıklarıyla birlikte değişen, dijitalleşen perakende yaklaşımı hakkında katılımcılarla bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

“Online satışlarda yüzde 120 oranında bir artış gerçekleştirdik”

2011-2015 yılları arasında her yıl yüzde 17 büyüme kaydettiklerini belirten Gökyıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
“En iyi hizmeti ve en kaliteli ürün seçeneklerini en uygun fiyatlarla sunmak üzerine kurulu stratejimiz doğrultusunda dünyadaki trendleri, tüketicilerimizin satın alma alışkanlıklarını, talep ve ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Tüketici elektroniği pazarında 2011’den 2015 yılına kadar her yıl ortalama yüzde 17’lik bir büyüme gerçekleşti. Online perakende hacmi de büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz 2,5 yıla göre bir değerlendirme yaptığımızda online kanalımızdaki satışlarda yüzde 120 oranında bir artış gerçekleştiğini görüyoruz. Dijital entegrasyonun artması ve e-ticaretin yükselişi ile tüketicilerimiz de daha fazla kanaldan alışveriş yapma alışkanlığını kazandı. Araştırmalara göre tüketicilerimizin yüzde 56’sı çok kanallı alışverişi tercih ediyor. Bu doğrultuda sadece online alanda hizmet veren global oyuncuların bile fiziksel mağazalarını açmaya başladıklarını görüyoruz. Bir diğer önemli nokta ise tüketicilerimizin artık sadece fiyat odaklı olmamaları. Onlara alışveriş sürecinde önem verdikleri kriterleri sorduğumuzda, tüketicilerimizin yüzde 60’a yakın bir bölümünün sadece uygun fiyat sunan değil, aynı zamanda iyi hizmet veren markayı tercih ettiğini gördük.”

Etkinlikte Media Markt’ın dijitalleşen dünyada yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Yenal Gökyıldırım: “50 bin ürün çeşidimizle, Avrupa’nın 1 numaralı elektronik perakende zinciri Media Markt olarak, Türkiye’nin en çok tercih edilen çok kanallı elektronik perakende zinciri olma yolunda ilerliyoruz. 360 derece müşteri memnuniyeti için mağaza içi memnuniyet araştırmaları, gizli müşteri, sosyal medya gibi çok kanallı müşteri deneyim takip sistemimizi kurduk. Çok kanallı yapımızla müşterilerimize istediği zaman istediği yerden alışveriş olanağı sunuyoruz. Cepten, web’den, app’ten ve tabletten ulaşılabilen satış kanallarımızı çoğaltmanın ve müşterimize uçtan uca bir deneyim yaşatmanın gururunu yaşıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz