Ana Sayfa Dünyadan Dev markaların Moskova’ya ilgisi artıyor

Dev markaların Moskova’ya ilgisi artıyor

Moskova, piyasasına 2016 yılında gelen uluslararası dev perakende markalarının sayısı açısından, dünyada 7’inci sırada yer aldı.

Moskova, perakende ürün alanındaki uluslararası dev markaların ilgisi açısından geçen yıl, dünyanın önde gelen kentleri arasında ön sıralarda yer aldı. Ticari emlak alanında faaliyet gösteren CBRE’nin verilerine göre Moskova, piyasasına 2016 yılında gelen uluslararası dev perakende markalarının sayısı açısından, dünyada 7’inci sırada yer aldı. İlk üç sıraya ise Londra, Hong Kong ve Dubai yerleşti.

2016 yılında Moskova piyasasına giriş yapan büyük uluslararası marka sayısı 39 oldu. Bunlar arasında, Rolex, Ladurée ve Victoria’s Secret da bulunuyor. CBRE’ye göre yeni giriş yapan markaların yaklaşık yüzde 70’ini giyim, kozmetik ve yiyecek/içecek sektörlerinde faaliyet gösterenler oluşturuyor. Büyük bölümü de yerel ortakları üzerinden giriş yaptı.

CBRE analisti Muhammed Ahkuyev, kentin 12 milyon nüfusu, yüksek ciro elde etme olanağı ve girişimcilik açısından uygun koşullarıyla cazip bir piyasa olduğunu belirtiyor. Ahkuyev, “rublenin devalüasyonu sonucunda kira ödemelerinin dolar karşılığı düştü. Mülk sahipleri de artık kira kontratı yaparken daha esnek davranıyor” dedi.

Moskova’da inşaatı daha önce başlamış yeni perakende satış merkezlerinin 2014-2016 döneminde bitirilmesi de kira fiyatlarındaki baskıyı azaltan bir başka etken oldu. Boş durumdaki satış alanlarının, dükkanların oranının giderek gerilemesi, kentte perakende satışların canlandığını ortaya koyan bir başka veri. Boş alanların oranı 2016’da yüzde 0,8 gerileyerek yüzde 7,5’a düştü. Bu düşüş, toplam alanların artmasına karşın gerçekleşti. Boş perakende satış alanlarının oranının 2017’de yüzde 6,5’a düşmesi bekleniyor.

2014-2015 yıllarında önde gelen birçok marka ya Rusya’yı terk etmiş ya da faaliyetlerini asgariye indirmişti. Bunların başında da giyim sektöründekiler geliyordu. Alman Garry Weber, İngiliz firmaları River Island ve New Look, Amerikan firmaları Esprit ve American Eagle Outfitters, 2014’de çekilenler arasındaydı. Adidas’ın 2015’de Rusya’da kapattığı mağaza sayısı da 167 olmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz