Ana Sayfa İNDEKS Desa DESA’dan İtalya’ya 2 milyon euroluk üretim tesisi

DESA’dan İtalya’ya 2 milyon euroluk üretim tesisi

50 yıllık birikim ve üretim yeteneğini Avrupa’ya taşıyan DESA, İtalya’nın Toskana bölgesinde üretim tesisi kuruyor. İlk 6 ayda 2 milyon euroluk yatırımla 2022 yılı içerisinde açılacak olan tesiste, dünyaca ünlü lüks markalara üretim yapılacak. Tesiste ilk etapta yıllık 60 bin çantanın üretileceğini anlatan DESA CEO’su Çelet, “DESA’nın dünyaca ünlü lüks markalar için hazırlayacağı koleksiyonlar ve yapacağı üretim, dünya koleksiyonlarında yerini alacak” dedi.

Bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla yürüyen DESA, global yatırım hamlelerini ardı ardına devreye alıyor. Lüks segmente hitap eden dünya markalarına yaptığı üretimlerle adından söz ettiren DESA, şimdi de İtalya’da bir AR-GE ve üretim tesisi kuruyor. İtalya’nın üst segmente hitap eden tüm deri markalarının kümelendiği Toskana bölgesinde kurulacak olan tesis için ilk 6 ayda 2 milyon euro yatırım yapılacak. Yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alanda kurulacak tesisin, 2022 yılının son çeyreğinde devreye girmesi planlanıyor. Yıllık 60 bin kadın çantası üretilecek şekilde planlanan tesiste, ilerleyen dönemde yeni kapasite yatırımlarıyla üretim adedi de artırılacak. DESA’nın dünyaca ünlü lüks markalara yapacağı üretim, tüm dünya koleksiyonlarında yerini alacak.

“Üretim yeteneğini taşıyor”
Bu yıl DESA’nın 50’nci yaşını kutladıklarını anlatan DESA’nın CEO’su Burak Çelet, “50 yıllık bir emeğin ürünü olan DESA markasını ve üretim yeteneğini İtalya’ya da taşıyor olmaktan gurur duyuyoruz” dedi. DESA’nın uluslararası bir şirket olduğuna dikkat çeken Çelet, “DESA 3 fabrikası, 120’ye varan mağazası ve yaklaşık 2 bin kişilik istihdamı ile yatırımlarının neredeyse tamamını 50 yıldır Türkiye’ye yapıyor. Ancak emsallerinden farklı olarak DESA aynı zamanda İtalya, İngiltere, Almanya ve Bulgaristan’da bulunan şirketleri ile uluslararası bir firma. Önümüzdeki dönemde de gerek mağaza gerekse tesis yatırımları ile Türk deri sektöründeki ağırlığımızı sürdürmeyi planlıyoruz” diye konuştu. İtalya yatırımının Türkiye’de yerleşik bulunan DESA üretim tesisleri ile kıyaslandığında nispeten küçük olmasına rağmen yaratacağı sinerji açısından bir çarpan etkisi yaratacağını anlatan Çelet, “Dünyanın tüm önde gelen lüks markalarının deri mamul tasarım ve üretim tesislerinin kümelendiği Toskana bölgesinde yaptığımız bu yatırım sayesinde müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına daha hızlı bir şekilde cevap verebilecek ve Türkiye’deki üretim gücümüzü pazara tamamen yansıtabilecek bir konumda olacağız” ifadelerini kullandı.

2 milyon euro yatırım

Yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alanda bulunan tesise ilk 6 ayda 2 milyon euroluk yatırım yapılacağı bilgisini paylaşan Çelet, “Bu yatırım yüzde 100 DESA’nın iştiraki olacak ve şirketin öz kaynakları ile gerçekleştirilecek. ‘Made in Italy’ olarak tüm lüks markalarla hizmet verebilecek şekilde tasarlanan tesisimiz, ilk etapta İtalya ve Fransa’daki yerleşik markalara hizmet verecek” dedi. Fabrikanın eylül ayında operasyonlarına ve deneme üretimlerine başlamasını hedeflediklerini anlatan Çelet, “İlk etapta yıllık 60 bin kadın çantası üretilecek şekilde planlamalarımızı yapmış bulunuyoruz. Sonraki yıllarda bu kapasitemizi gerek bulunduğumuz konumda gerekse İtalya’nın diğer bölgelerinde artırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Deriler Çorlu’dan gidecek
Bu tesiste dünyaca ünlü lüks markalara üretim yapılacağını anlatan Çelet, “Bu üretim tüm dünya koleksiyonlarında satışa çıkıyor olacak” dedi. Burada üretilecek ürünler için Türk tedarikçilerden ürün alınacağının altını çizen Çelet, “Özellikle Çorlu’da bulunan 20 bin metrekare kapalı alanla sahip deri işleme fabrikamızda kendi ürettiğimiz derilerimizi kullanmak birinci önceliğimiz olacak. Buna ek olarak Düzce ve İstanbul tesislerimizde hazırlıklarını tamamlayıp yâri mamul haline getirdiğimiz ürünlerin İtalya’daki tesisimizde kurguladığımız üretim birimiyle entegre bir şekilde sonlandırılmasını planlıyoruz. Bu entegrasyonun ürettiğimiz ürünü daha da yüksek bir katma değerle satabilmemize olanak sağlayacağını öngörüyoruz” şekline konuştu.

Gençler istihdam edilecek
DESA’nın sürdürülebilirlik vizyonu ile uyumlu bir şekilde hayata geçecek olan tesiste, daha önce deri sektöründe hiç çalışmamış gençlere de eğitim verilecek. Bu eğitimin ardından düzenlenecek sınavı başarı ile geçen gençler bu tesiste istihdam edilecek. Burak Çelet, “Bu tesisimizde gençlere ve özellikle kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yaparak, daha önce Düzce’de kurduğumuz tesisimizde de olduğu gibi deri sektöründe hiç çalışmamış gençleri yetiştireceğiz” dedi.

50 yıllık plan hazır
Bu senenin DESA için çok anlamlı olduğunu vurgulayan Çelet, “50 yılını tamamlayan bir şirket olarak bir sonraki 50 yılda da müşterilerimizin hayatına anlam katabilmek için neler yapmamız gerektiğini oturup planladık. Bu yılı sürdürülebilirlik yılı ilan ettik. Bu konuyla ilgili pek çok proje devreye aldık ve bir kısmını tamamladık. Eylül ayı ile birlikte bunları birer birer kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Kârını 70 kat artırdı
Öte yandan DESA, 2022 yılının ilk 6 aylık faaliyet raporunu da açıkladı. Üretici olmanın verdiği güçle 2022 yılı hedeflerini başarıyla gerçekleştiren şirket, bu yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre cirosunu yüzde 369 artırarak 461.5 milyon TL’ye ulaştırmayı başardı. Şirketin sürdürülen faaliyetler dönem karı yaklaşık 70 kat artarak 953 bin TL’den 68,4 milyon TL’ye çıktı. İlk 6 ayda FAVÖK rakamının yüzde 25,33 seviyesinde artarak 116,9 milyon TL olarak gerçekleşen şirketin bir önceki yıla göre artışı yüzde 394 oldu. E ticaret operasyonlarının da DESA mağazaları cirosu içerisindeki payı yüzde 13 olarak gerçekleşti. Diğer yandan 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle 16,7 milyon olan net finansal borç, şirketin başarılı performansı sonucu sıfırlandı ve bilanço net finansal fazla konumuna ulaştı. 231,3 milyon TL nakit varlıkları ile faaliyetlerine devam eden DESA, istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz