Ana Sayfa İNDEKS Ceylan Karavil Park ‘Ceylan Karavil Park’ın başarı hikayesi durmadan sürecek’

‘Ceylan Karavil Park’ın başarı hikayesi durmadan sürecek’

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin en büyük alışveriş ve sosyal yaşam merkezi olarak 2014 yılında Karavil Grup ve Ceylan Grup ortaklığında kapılarını açan, kiralama ve yönetimi ENS Danışmanlık tarafından yapılan Ceylan Karavil Park AVM’nin başarı hikayesini sektörün tecrübeli ve başarılı isimlerinden Genel Müdür Necati Ufuk Toydemir’den dinledik. Toydemir, “Bölgenin cazibe ve yaşam merkezi olma özelliğini devam ettirmek konusunda yaptığımız çalışmalara ve Ceylan Karavil Park başarı hikayelerini sizlere anlatmaya durmadan devam edeceğiz” diyor.

Röportaj, AVMDergi.com


AVM konuşulunca ilk akla gelen sorulardan biri ziyaretçi sayıları oluyor. Ziyaretçi sayılarında pandemi dönemi öncesini baz aldığımızda değişiklikler ne yönde oldu?

Ceylan Karavil Park AVM, Diyarbakır’ın yanı sıra bölgedeki diğer il ve ilçelerden gelen misafirlerini de ağırlıyor. Normalleşme döneminde ziyaretçi sayısını artıran Ceylan Karavil Park AVM, pandemi sürecinde normalleşme adımlarının başladığı haziran ayında iki milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlamış ve tüm sektöre umut verici rakamları sunmuştu.

2021 yılının ikinci yarısında da ziyaretçi sayılarında artış ivmesi devam etti. 2020 yılının ikinci yarısı ile karşılaştırdığımızda; ziyaretçi sayılarında yaklaşık yüzde 55’lik bir artış yaşanmıştı. İçerisinde bulunduğumuz 2022 yılının ilk çeyreğini 2021 yılının ilk çeyreği ile karşılaştırdığımız zaman ise yüzde 50’lik ziyaretçi artışının yaşandığını görmekteyiz. Elimizdeki verilerin ışığında 2022 yılını yaklaşık 27 milyon ziyaretçi ile kapatacağımızı öngörmekteyiz.

Erişilebilirlik konusuna önem veren yöneticilerden birisi olduğunuzu biliyoruz. Bu konudaki görüşlerinizi kısaca alabilir miyiz?
Ceylan Karavil Park olarak bugüne kadar kullanıma soktuğumuz engelli otopark alanları, ücretsiz tekerlekli sandalye hizmeti, ulaşılabilir koridorlar, hissedilebilir yüzeyler, engelli wcler, erişilebilirlik konusunda revize edilmiş asansörlerimiz, yürüyen yollarımız ve bunun gibi yaptığımız pek çok çalışma ile AVM’ye erişim konusunda farklar yaratmaya çalıştık. Şubat ayında da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın düzenlediği “Erişilebilirlik Logo Tanıtım Töreni”ne katılarak bayrağımızı teslim aldık. Erişilebilirlik konusunda tüm ekip arkadaşlarım son derece hassas davranarak çalışmalara imza attılar. Hepsini bu özverili çalışmalarından dolayı buradan tekrar kutluyorum.

Çalışan kadın dostu AVM olarak biliniyorsunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Günümüzde iş dünyasında kadınları artık her sektörde ve her görevde görebiliyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de şirketler kadının iş gücüne katılımının artmasını istiyorlar. Alışveriş merkezlerinde de kadın çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. Ceylan Karavil Park AVM olarak, çalışan kadının gücüne önem veren alışveriş merkezlerine liderlik yapıyoruz. Yönetim kadrosunda yüzde 82 oranında kadın personel bulunduruyoruz. Kadınların tüm aşamalarda başarıyla görev yapması, tüm iş süreçlerimizde iş gücünde etkin olarak var olduğunun göstergesidir. Emekleriyle ve bitmez enerjileri ile her zaman yanımızda olan, başarılara ulaşmamızda fedakarlıkları takdire şayan olan tüm kadın çalışanlarımıza buradan tekrar teşekkür ederim.

Türkiye’nin en büyük mandala etkinliği Ceylan Karavil Park AVM’de yapıldı? Bu etkinlik nasıl gerçekleşti?
Ceylan Karavil Park AVM, birbirinden farklı etkinliklerle ve kültürel, sanatsal alanlarda deneyimleri ziyaretçilerine sunarak Diyarbakır ve bölgenin çekim noktası olmaya devam ediyor. Büyük heyecan oluşturan çocukların çok sevdiği mandala etkinliğini Ekim ayında Ceylan Karavil Park AVM’de gerçekleştirdik. Alışveriş merkezinin giriş katında gerçekleşen mandala boyama etkinliğine yaklaşık 600 öğrenci katılım sağladı. Yaklaşık 65 metrekare büyüklüğünde muhteşem mandala etkinliği aynı zamanda Türkiye’de yapılan en büyük mandala etkinliği oldu. Bu güzel etkinlik sonrası katılım sağlayan bütün çocuklara ve ebeveynlerine teşekkürlerimi bizzat sundum.

Alışveriş merkezleri içerisindeki mağazalar ile renkleniyor. Mağaza karmasında değişiklikler oldu mu son zamanlarda? Kiralama konusunda son gelişmeler olarak neler ön plana çıktı?
Normalleşme adımlarının atılmaya başladığı 2021 yılının ikinci çeyreğinden itibaren alışveriş merkezimize yeni katılan markalarla ziyaretçilerimizin beğenisini kazanmaya devam ediyoruz. Gerek 2021 yılında gerekse de 2022 yılında alışveriş merkezimizin bünyesine kattığımız markalarla bugüne kadar güçlü bir şekilde gelen marka karmamızı daha da genişlettik ve güçlendirdik. Sadece Diyarbakır için değil tüm bölge için önemli bir konumda bulunan Ceylan Karavil Park AVM bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de her geçen gün daha da güçlenmeye devam edecektir. Yaptığımız tüm çalışmalar ile Ceylan Karavil Park AVM’yi ziyaretçilerin gözünden takip etmeyi ve çalışmaların sonuçlarına bağlı olarak ziyaretçilerimizin istek ve ihtiyaçlarına göre gelişmeyi kendimize ilke edindik. Biz, Ceylan Karavil Park AVM olarak ziyaretçilerimizin isteklerini, beklentilerini ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak planlama yapmaya özen gösteriyoruz.

Mağaza çalışanlarını “alışverişin kahramanları” diye adlandırıyorsunuz. Kariyeriniz boyunca da her 12 Aralık tarihinde sizi onlarla görüyoruz. Bu konudaki duygularınız nedir?
12 Aralık tarihi öncelikle güler yüzlü, çalışkan, özverili, tüm mağazacı arkadaşlarım için son derece özel bir gün. Markayı marka yapan en önemli unsurun işini severek yapan emektarlar olduğunun bilincindeyim. Tüm mağaza çalışanlarına verdikleri emek, özverili çalışma ve harcadıkları zamandan dolayı teşekkür etmek için 12 Aralık tarihi benim için özel bir önem taşıyor. Alışveriş merkezleri olarak 365 gün boyunca açık duran kapılarımızın gerçek ev sahibi olarak, her an aynı heyecan ve keyifle ziyaretçilerimizin hayatlarına dokunan tüm mağazacı arkadaşlarımla ben de her 12 Aralık’ta birlikte oluyorum. İyi ki varlar …

2022 yılında alışveriş merkezlerinin gündeminde en çok hangi konu olacak size göre?
Özellikle son 2 yılda alışveriş merkezleri olarak oluşturduğumuz sürdürülebilir stratejiler ve son dönemlerdeki enerji konusunda global bazda yaşanan sıkıntılar alışveriş merkezlerimizi çevreci ve sürdürülebilir enerji çözümlerine yönlendirdi. Bizlerde alışveriş merkezleri olarak kendi elektriğimizin bir kısmını üretecek güneş enerjisi projeleri, gri su projeleri ve atık yönetimi gibi konulara yatırım yapma kararları aldık. Bu konularda yeni yatırımlar da önümüzdeki dönemde en çok duyacağımız ve sektörün gündemindeki en önemli konu olacaktır diye düşünüyorum.

Bu keyifli sohbetin sonunda eklemek isteyecekleriniz nelerdir?
Ceylan Karavil Park’ı sadece ticari işlevi bulunan bir yapı olarak değil, sosyal hayatın bir parçası olarak da görüyoruz. Hem yaşam hem de eğlence alanı olarak tüketimi keyifli kılacak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız etkinliklerden son derece pozitif dönüşler alıyoruz. Diğer bir ifade ile ziyaretçi memnuniyeti odaklı gerçekleştirdiğimiz çalışmaların sonuçlarından memnunuz. Bölgenin cazibe ve yaşam merkezi olma özelliğini devam ettirmek konusunda yaptığımız çalışmalara ve Ceylan Karavil Park başarı hikayelerini sizlere anlatmaya durmadan devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz