Ana Sayfa Gündem Bülent Özaydınlı, Migros’a veda etti

Bülent Özaydınlı, Migros’a veda etti

Migros’un Türkiye çapında tüketiciye ulaşan ilk ulusal perakende zinciri ve yurtdışına çıkan ilk perakendeci olmasına liderlik eden Bülend Özaydınlı, Migros Ticaret A.Ş. Genel Kurulu’nda Migros Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devretti. Migros’un 2015 yılı Genel Kurulu’nda yeni yönetim kurulu seçildi. Anadolu Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan Migros Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Türk perakendecilik sektörününde bugün modern perakendecilikte referans haline gelen Migros modeline, Migros’un 5. jenerasyonunu karşılayan 62 yıllık geçmişinde pek çok İlk’in hayata geçmesine, Bülend Özaydınlı öncülük etti.

Migros’un 62 yıllık geçmişinin önemli bir döneminde liderlik yaparak, sadece Migros’un değil, Türk perakende sektörünün gelişimine de yön veren isimlerden olan Bülend Özaydınlı, Migros Ticaret A.Ş. Genel Kurulu’nda Migros Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devretti. Migros’un 2015 yılı Genel Kurulu’nda yeni yönetim kurulu seçildi. Anadolu Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Migros Yönetim Kurulu Başkanı oldu.
İş hayatına 1972 yılında Oyak Grubu’nda başlayan Özaydınlı, burada İştiraklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, şirketlerin Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanı olmak üzere , 15 yıl görev yaptı. 1987 yılında Koç Topluluğu’na geçen Özaydınlı, 20 yıl süreyle Migros Genel Müdürlüğü, Koç Holding Fiat Grubu Başkanlığı, Koç Holding CEO’luğu ve Koç Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyelikleri yaptıktan sonra, Migros’a yeniden dönerek 8 yıl süreyle Executive Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Mart 2016’da Genel Kurul’da ise bu görevinden ayrıldı. Toplam 44 yıllık iş deneyiminde, uzun vadeli stratejik yaklaşım ile bulunduğu görevlerde birlikte çalıştığı takımlar ve içinde bulunduğu sektörler için dönüşüm projelerine öncülük etti.

Güçlü stratejilerle perakendenin ilk’lerini Migros takımı ile gerçekleştirdi

Bülend Özaydınlı, Türk perakende sektörüne 1987 yılından bu yana liderlik ettiği Migros aracılığıyla, uzun dönem hedefli ve verimlilik odaklı, müşteri, tedarikçi tüm paydaşları kapsayıcı çalışma modelini kazandırdı. 1990’larda bilgisayarlı, tartılı otomatik kasalar, barkod sistemi, part-time uygulaması, kredi kartı kullanımı, haftanın 7 günü geniş saatlerde mağazacılık, yeni mağaza formatları, elektronik raf etiketi, Migros Marka Mallar, kasiyersiz kasa, Migroskop, B2B, Sanal Market, veri ambarı, Sadakat Kartı gibi uygulamalar ile perakende sektörüne ilk’leri kazandırmada öncülük etti. Jet Kasa, İyi Tarım Uygulamalı sağlıklı meyve ve sebze, çözünen poşetler, Sınırsız Alışveriş, Mobil Ofis gibi Yeni Nesil Perakende uygulamaları, Migros’ta 2008’den sonra yönetim takımıyla birlikte Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemde perakende sektöründe ilkler olarak gerçekleşti.

İlk ulusal market zincirini kurdu, ülke sınırlarını aşan ilk perakende markasını yarattı

Migros 1990’lı yıllarda, ulusal çapta hizmet veren ilk perakendeci oldu. 1990 yılında 37 mağaza ve bin 388 çalışanı ile sadece İstanbul ve İzmir’de hizmet veren Migros, 1990’lı yıllarda 7 coğrafi bölgede yaygınlaştı ve sektörde ulusal perakende zincirlerinin gelişimine model oluşturdu.

Bugün modern perakendenin rutin uygulamaları haline gelen yenilikleri Türk tüketicisine sunan Migros, yine 1990’lı yıllarda sektörü uluslararası normda perakendecilik yapan ilk Türk perakende şirketiyle tanıştırdı. Migros; Ramstore markasıyla ülke sınırlarını aşan ilk Türk perakendecisi olarak Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Bulgaristan ve sonrasında Makedonya’ya adım atarak bu ülkelerde modern perakendeciliğin ilk temellerini attı, öncü rolünü bu ülkelerde de gösterdi ve örnek teşkil etti.

Migros’un 2015 sonu cirosu 9.4 milyar TL, çalışan sayısı 22 bin, yurtiçinde 71 ilde ve yurtdışında Ramstore’lar ile mağaza sayısı ise bin 400’ün üzerinde bulunuyor. 2008 yılında Migros’un ağırlıklı hisselerinin Koç Topluluğu’ndan BC Partners’a devrinin ardından Bülend Özaydınlı; Migros Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 2015 yılında Migros’un ortaklık yapısı yeniden değişti ve yüzde 19,5’u halka açık olan Migros’un hisselerinin yüzde 40.25’i Türkiye’nin güçlü kuruluşlarından Anadolu Endüstri Holding’e geçti.

“Görevimi, güçlü bir yönetime devretmenin gönül rahatlığı içindeyim”

Genel Kurul sonrası açıklama yapan Bülend Özaydınlı, “Perakende sektörüne kazandırılan İlk’ler Migros takımının ortak başarısıdır. Kasiyer arkadaşımdan depocuya, kasabından yönetim kadrolarımıza tüm Migros takımı aynı hedefe inandı ve ‘Maratonu yüz metre temposunda koşmak‘ ilkesi bugünün öncü şirketini yarattı. 44 yıllık iş deneyimim, ortak hedef için takım ile birlikte koşmanın önemini bana öğretti. Sonuçta; perakende sektöründe tüketicinin, üreticinin, çalışanın, yatırımcının bütün olarak ilerlemesi, hayatlarında pozitif bir değişime yol açmayı sağladı. 44 yıllık aktif iş hayatımın 29 yılında Migros hep var oldu. Migros’tan kalben değil ancak aktif görev olarak ayrılırken, bu güçlü şirketteki görevimi, güçlü ortaklık yapısı ile güçlü bir yönetime devretmenin gönül rahatlığı içindeyim. Migros; Anadolu Endüstri Holding’in ortaklığı ve deneyimi ile Anadolu’nun her köşesinde müşterileri ile daha da bütünleşerek, Özgür Tort’un liderliğindeki yönetim kadrosu ve Migros takımı ile daha da güçlenerek, adımlarını daha da hızlandıracaktır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz