Ana Sayfa Gündem BSH’dan rekor büyüme

BSH’dan rekor büyüme

BSH Ev Aletleri Grubu, 2016 yılında gelirini yaklaşık 13,1 milyar euroya yükselterek yeni bir rekora imza attı. Tüm alanlarda büyüme kaydeden şirket, dijital teknolojilere odaklı araştırma ve geliştirme yatırımlarında da artış sağladı.

BSH Ev Aletleri, 2016 yılında toplam gelirini 13,1 milyar euroya yükselttiğini ve 2016 mali yılını yeni bir rekorla kapattığını açıkladı. Ev aletleri pazarı dünya genelinde yüzde 0,5 büyürken, BSH yüzde 3,5 büyüyerek Avrupa’da pazar lideri pozisyonunu korudu ve 50. yılında da dünyanın 2 numarası olma başarısını gösterdi.

BSH Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Karsten Ottenberg, 2016 yılı finansal sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Tüm faaliyetlerimizde tüketiciyi merkeze koyan stratejik yaklaşımımızın başarılı olduğu görülüyor. 50. yılımızda karlı büyüdüğümüz için mutluyuz. Gelecekte de bu başarının sürmesi adına bir takım gereklilikleri yerine getirmek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. Tam da bu nedenle büyüme ivmemizin devam etmesi gerekiyor. Bölgesel pazarların istikrarlı gelişimi, markalarımızın konumlanması, yenilikçi ürünler ve çözümlerin yanı sıra Home Connect dijital ekosistemimiz, stratejimizin odağında yer almaya devam ediyor” dedi.

BSH Grubu, dünya genelinde 2016 yılı sonu itibarıyla toplamda 58 bin 339 kişiye istihdam sağladı. Böylece dünya genelindeki çalışan sayısı, önceki yıla oranla yüzde 3,2 artış gösterdi.

Tüm bölgelerde olumlu sonuçlar elde edildi

BSH Grubu’nun tüm bölgelerdeki ticari faaliyetleri, rekor gelir seviyesine katkıda bulundu. BSH, oldukça doymuş bir pazar olan Avrupa’da büyümesine devam ederek liderliğini pekiştirdi. 2016 mali yılında gelirler, yerel para birimleri üzerinden yüzde 4,8 artış gösterdi.

BSH, Asya/Pasifik bölgesindeki gelirini de artırdı. Yüksek nüfusa sahip Hindistan pazarında ev aletlerine yönelik talebin artış göstermesiyle birlikte BSH, bu ülkedeki gelirini de yüzde 9,3 oranında artırmayı başardı.

BSH, izlediği stratejinin yanı sıra bölgeselleşme ve dijitalleşme sayesinde Büyük Çin (Çin-Hong Kong-Tayvan) bölgesinde yüzde 7,7’nin üzerinde büyüme kaydetti. BSH, sadece Çin’de bulaşık makinelerindeki gelirini geçtiğimiz yıl yerel para birimi üzerinden yüzde 43 arttırdı. Çin’de “Bekarlar Günü” olarak bilinen 11 Kasım 2016 tarihinde BSH, gelirlerini önceki mali yıla oranla yüzde 58 arttırdı ve sadece o gün, toplamda 170 milyon Euro’luk yeni sipariş aldı.

BSH’nin Kuzey Amerika bölgesinden elde ettiği gelir yüzde 2,6 artış gösterirken; Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve Rusya bölgesindeki satışlar da yüzde 15,8’lik artışla olumlu bir performans sergiledi.

BSH’nin Ar-Ge harcamaları ve yatırımlar rekor seviyelerde gerçekleşti

BSH Grubu’nun 2016 yılındaki Ar-Ge yatırımları şirket gelirinin yüzde 4,4’ü oranında gerçekleşti. Bu yatırımlar sayesinde BSH Hindistan’ın Bangalore kentinde yeni ve global olarak faaliyet gösteren bir teknoloji merkezini hayata geçirdi. Aynı zamanda Çin’in Nanjing kentindeki araştırma geliştirme faaliyetleri de önemli ölçüde genişletildi.

BSH Grubu, bu teknoloji merkezleri ve bu teknoloji merkezlerinde gerçekleştirilen ürün geliştirme çalışmaları ile dünya genelinde tüketicilerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayan bölgeselleştirilmiş ürünlerin geliştirilmesini amaçlıyor.

Benzer bir şekilde yatırımlar, gelirin yüzde 4,5’i oranında gerçekleşerek rekor seviyeye ulaştı.

Dijital çözümler, dünya genelinde güçlü büyüme potansiyeli ortaya çıkarıyor

Eve yönelik dijital çözümler ve hizmetlerde büyüme potansiyeli gören BSH Grubu, Home Connect ile tüm ev aletleri portföyünü birbirine bağlayan ilk ev aletleri üreticisi kimliğini taşıyor.

Kullanıcılara, farklı markalara ait çeşitli aletleri tek bir uygulamayla kontrol ve takip etme olanağı sağlayan Home Connect, sayısı giderek artan iş ortaklarının sunduğu kapsamlı bir online portföye bağlantı sağlıyor. Amazon Alexa ile işbirliğine dayalı olarak gerçekleştirilen ortaklık, geçtiğimiz yılın sonundan itibaren tüketicilere Home Connect üzerinden sesle kontrol imkanı tanıyor.

Ek olarak BSH, kişisel mutfak asistanı “Mykie” için de konsept geliştirmeye devam ediyor. “Mutfak perim” (my kitchen elf) ifadesinin kısaltması olan Mykie, kullanıcı deneyimi odaklı yeni bir akıllı ev asistanı olarak dikkat çekiyor. Mimik ve sesle kontrol, yemek pişirmeyi daha kolay ve daha sezgisel hale getirirken, projeksiyon özelliği ortak yemek deneyimleri için insanları bir araya getirmek adına yeni yollar sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz