Ana Sayfa İNDEKS BMD BMD ve TGSD Başkanları asgari ücret zammını değerlendirdi

BMD ve TGSD Başkanları asgari ücret zammını değerlendirdi

Milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret zammı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Erdoğan, asgari ücrete yüzde 30 zam geldiğini duyurdu. Asgari ücretteki esas artışın Aralık ayında yapılacağını belirten Erdoğan “Yılbaşında devreye aldığımız asgari ücret kadar gelirin vergi dışında kalması nedeniyle kamu çalışanlarına bu artış ortalama 300 lira olarak yansıyacaktır” dedi. Asgari ücret artışının hemen ardından BMD Başkanı Sinan Öncel ve TGSD Başkanı Ramazan Kaya açıklamalarda bulundu.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel: Yeni asgari ücretle çalışanlarımız kayıplarını telafi edebilecekler
Asgari ücrete yılbaşında yüzde 50 gibi yüksek oranlı bir zam yapılmasına rağmen enflasyonist ortam nedeniyle çalışanlarımızın alım gücü altı ayda hızla geriledi. Dolayısı ile bir artış yapılması gerekiyordu. Nitekim bazı firmalarımız kendi inisiyatifleri ile çalışanlarını enflasyona karşı korumak için önceki aylarda ücretlerde belli oranlarda iyileştirme yaptılar. Yeni asgari ücretle çalışanlarımız kayıplarını büyük ölçüde telafi edebilecekler. Artışın tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Burada asgari ücret artışlarının mal ve hizmetlere ne kadar yansıtılabileceği büyük önem kazanıyor. Çünkü tüketicilerin alım gücü düştüğü için maliyet artışlarının önemli bir kısmı fiyatlara yansıtılamıyor. Bu durumun firmalarımızın bilançolarını ne şekilde etkileyeceğini yılbaşında hep beraber göreceğiz.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya: Bu oranlarda zam bekliyorduk
Çalışanlarımızın kayıplarının telafisi için asgari ücrete bu oranlarda bir zam bekliyorduk. Öncelikle tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun. Biz işçilik maliyetlerindeki bu artışı karşılayabiliriz. Ancak işimizin devamlılığı ve sürdürülebilir olması hayati önem taşıyor. Ayrıca daha yüksek katma değerli üretim yapmalıyız. Bunun için de uygun maliyetli, TL bazlı krediye ve finasmana hızlı bir şekilde erişebilmemizin yolunun açılması gerekiyor. Aksi takdirde hem yatırımların durması hem de istihdamda kayıp riski ile karşı karşıya kalabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz