Ana Sayfa Gündem Beyaz eşya mağazalarının lokasyon tercihleri

Beyaz eşya mağazalarının lokasyon tercihleri

Lokasyon bazlı data, ürün ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren teknoloji firması Next Geo, beyaz eşya mağazalarının lokasyon tercihlerini veri tabanını kullanarak paylaştı.

Buzdolabından çamaşır makinesine, bulaşık makinesinden kurutma makinesine kadar günlük hayatımızın her alanında konfor sağlayan ve zaman kazandıran beyaz eşyalar endüstri olarak da oldukça büyük bir önem taşıyor.

Ülkemiz, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği raporlarına göre 2022 yılında 6 farklı ürün grubunda gerçekleşen toplam 33 milyon adetlik üretim kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üreticisi konumunda.

Next Geo veri tabanında yer alan beyaz eşya markalarına ait mağazaların lokasyonları analiz edildiğinde ülkemizde 11 farklı beyaz eşya markasının 6.943 mağazası bulunduğu görülüyor. Mağaza sayısı bakımından sektörün ilk 5 firması olan Arçelik, Vestel, Beko, Bosch ve Siemens firmalarının mağaza sayısı toplamı Türkiye’deki mağazaların yüzde 91,08’ini oluşturuyor.

MarkalarMağaza Dağılımı
Arçelik21.26%
Vestel19.46%
Beko19.17%
Bosch18.62%
Siemens12.57%
Diğer8,92%
Toplam100,00%

 

Beyaz eşya markalarının lokasyon tercihlerinde ağırlıkla perakende trafiği yüksek caddelerin olduğu göze çarpıyor. Toplam mağaza sayısının cadde ve AVM lokasyon segmentlerindeki dağılımına baktığımızda markaların yüzde 92,22 oranında perakende caddelerini tercih ettiği görülüyor.

Lokasyon TipiMağaza Dağılımı
AVM7.78 %
Cadde92.22%
Toplam 100.00%

 

Mağazaların ilçe bazlı dağılımı incelendiğinde ise Türkiye geneli 973 ilçenin 718 tanesinde en az bir tane beyaz eşya mağazası bulunurken Ankara Çankaya, Bursa Nilüfer ve İstanbul Şişli ilçelerinde beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren bütün markaların mağazası bulunuyor.

Next Geo sektör tecrübesini yeni nesil teknolojilerle birleştiriyor.
Next Geo lokasyon bazlı data, ürün ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren bir teknoloji firması. Yer seçimi, optimizasyon, hedefleme & tahminleme gibi birçok çözümü zengin veri kütüphanesi ve kendi geliştirmiş olduğu web ve mobil uygulamalarla sunan Next Geo, sektörel tecrübesini yeni nesil teknolojilerle birleştirerek firmalara katma değerli servisler sunuyor.

Sektörünüze yönelik kapsamlı analiz ve raporlar için info@nextgeography.com veya 0212 276 22 33 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz