Ana Sayfa Yazarlar Pınar Salman Beni bilen bilir, gelincikleri çok severim

Beni bilen bilir, gelincikleri çok severim

Pınar ALTANOĞLU SALMAN

Bilir misiniz gelinler eski çağlarda Türkiye’de kırmızı, İspanya’da siyah gelinlik giyerlerdi, Avrupa’da ise tüccarların İpekyolu’nu keşfetmelerinden sonra, çeşit çeşit ipekli kumaşa kavuşmalarıyla beyaz gelinlikler gelinin masumiyetini, temizliğini ve yeni bir hayata arınmış olarak başlayacağını vurgulamak için giyilir oldu.

Türkiye’de “Gelincik” çiçeğine verilen isim, Türk gelinlerinin eskiden kırmızı giymesinden dolayıdır. Kıpkırmızı gelincikler taptaze gelinlere benzetilir. Biz savaşlar sonrası kanımızla var olmuş bir milletiz. Cumhuriyetimiz binlerce şehidimizin kanıyla kuruldu. Anadolu toprakları askerimizin kanıyla sulanmıştır, inanışa göre nerede çok asker ölmüşse orada gelincik tarlaları oluşur. İşte gelincikler gencecik askerlerin evlerinde onları bekleyen gelinlerini sembolize eder. Biz hala kına gecelerimizde gelinlerimize kırmızı giydiriyoruz. Kırmızı yine kültürümüzde bakireliği, namusu ve baba evinden çıkmayı simgeliyordu. Hala gelinlerimizin beline kırmızı kurdele bağlamamızın nedeni de bu eski gelenek. İspanya’da Roman Katolik gelinleri eşlerine ölene kadar bağlı olacaklarını göstermek ve bilinmeze açılan bir kapıdan geçmeyi sembolize ettiği için dantelli siyah elbise giyiyorlar.

Sözün kısası evlenmek bir kadının hayatında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını bağıra bağıra simgeleyen ilk kapı, ikincisi de elbette anne olmak. Ben bu kez sizlerle yepyeni ve umutlu başlangıçlara özlem duyduğumuz bu günlerde, yarım asırdan fazla zamandır bir kadının en mutlu gününde giydiği gelinlikleri tasarlayan bir marka paylaşmak istedim.

Bu markanın babası dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü moda ikonlarını giydiren bir adam Oleg Cassini. Mağazaları Amerika’da doğmuş olsa da şu anda tüm dünyada 400’den fazla satış noktası olan bir gelinlik ve abiye zinciri. Bu kez sizin için Bağdat Caddesi’nde birçok gelinlik mağazası gibi yoldan bir üst katta yer alan mağazasının vitrinlerini fotoğrafladım.

Şu sıralar kapanmakta olan birçok mağaza nedeniyle ve kentsel dönüşümden dolayı anılarımızın yitip gitmesinden dolayı tanımakta zorlandığım Cadde’deki nadide “Gelincik”lerden biri Oleg Cassini mağazası benim için. Yine özenli, mesaj içerikli bir konseptle vitrinlerini oluşturulmuşlar. Her özel günün, özellikle düğün gününün en önemli simgesi olan ‘’Fotoğraf Çerçeveleri’’ içerisine yerleştirilmiş abiyeler ve gelinlikler vitrin konsepti.

Vitrinde kullanılan malzeme kaliteli, ışık doğru, ürün dengesi tam… Mağaza içi iyi bir showroom olarak tasarlanmış, aksesuarlar dahil bir gelinin ihtiyacı olan hemen tüm ürünlere yer verilmiş. Biraz da kendi internet sitelerinden bilgi aktarayım size…

Ben sitelerinde güzelce bir dolaştım ve markanın yaratıcısını detaylı bir şekilde araştırdım; tek kelimeyle anlat derseniz, size Marilyn Monroe ve efsanevi kırmızı elbisesi derim. Nokta…

Peki, Oleg Cassini kimdir?

ABD eski Başkanı John F Kennedy’nin eşi Jacqueline Kennedy’nin eşsiz ve unutulmayan stilinin mimarı; Grace Kelly ve  Marilyn Monroe gibi zamansız starların; Renee Zellweger ve Taylor Swift gibi günümüz yıldızlarının vazgeçilmez tasarımcısı Oleg Cassini… Modaya olan tutkusunu tasarımcı olan annesinden alan Oleg Cassini 1940 ve 1950’li yıllarda Hollywood film stüdyolarında tasarımcı olarak çalışmış; Marilyn Monroe, Natalie Wood, Grace Kelly ve Gene Tierney gibi efsanevi Hollywood starlarını giydirmiş. Monako Prensesi Grace Kelly, zarafeti ve stiliyle herkesi büyüleyen, gerçek bir stardı. Evlenmeden önce büyük aşk yaşadığı tasarımcı Oleg Cassini, Kelly için hazırladığı kıyafetlerle onu stil ikonluğuna taşıdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz